Cseh győzelem a Gemenc Nagydíjon

Július 14. és 16. között huszonhat csapat részvételével zajlott a 49. Alisca Bau Gemenc Nagydíj, amely az idei szezonban is 2.2-es besorolással szerepelt a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) versenynaptárában. Az első napon egy két kilométeres hegyi prológ várt a kerekesekre, amit egy 177,5 kilométeres, majd egy 144,6 kilométeres mezőnyetap követett Szekszárd környékén. Természetesen ezúttal is megrendezték a Pálinkás Csaba Emlékversenyt, azaz a tradicionális, villanyfényes kritériumot.

A prológot a cseh Filip Reha (Elkov-Kasper) teljesítette a leggyorsabban, mindössze 3 perc 45 másodperc alatt abszolválva a távot, ezzel megdöntve Arató Dávid 2001 óta érvényben lévő rekordját. Mögötte az ausztrál Dylan Hopkins (Ljubljana Gusto Santic) lett a második, míg a szlovén Anze Skok (Ljubljana Gusto Santic) a harmadik. Legjobb magyarként Filutás Viktor (HRE Mazowsze Serce Polski) zárt a 24. helyen, ezzel megszerezve a legjobb hazai kerekesnek járó megkülönböztető trikót.

Az első mezőnyszakasz végeredményéről sprint döntött, amelyet az olasz Simone Buda (So.L.Me-Olmo) nyert meg honfitársa Filippo Fortin (Maloja Pushbikers) és az osztrák Stefan Kovar (Team Hrinkow Advarics) előtt. Legjobb magyarként Istlstekker Zsolt (Epronex-Hungary Cycling Team) a tizenharmadik helyen gurult át a célvonalon, ám Filutás Viktor megőrizte a megkülönböztető trikót, mint ahogyan az összetett éllovasának személye sem változott.

A másnapi penzum ugyan egy kicsit szelektívebbnek bizonyult, de hasonló koreográfia szerint zajlott, a szlovák Lukas Kubis (Dukla Banska Bystrica) ünnepelhetett, a cseh Tomás Jakoubek (ATT Investments) lett a második, míg a lengyel Marcin Budzinksi (HRE Mazowsze Serce Polski) a harmadik. Ami a magyarokat illeti, Kusztor Péter (Team Novo Nordisk Development) az előkelő tizedik helyen ért célba.

Az összetett versenyt végül a prológ győztese Reha nyerte, mellette Hopkins és Kubis fért még oda a dobogóra – Kusztor Péter az utolsó szakaszon való remeklésének köszönhetően a tizenharmadik helyen végzett. A pontversenyben a második etapot nyerő Buda, a hegyi összevetésben az olasz Riccardo Verza (Team Hrinkow Advarics), a fiatalok különharcában ugyancsak Reha, míg a csapatversenyben a cseh ATT Investments végzett az élen.

A lámpafényes kritérium végén ismételten csak Kubis diadalmaskodott!