Ki ne emlékezne azokra a felemelő, mégis fájdalmas pillanatokra, amikor Cseh László Pekingben a legyőzhetetlennel harcolt. Minden idők legeredményesebb olimpiai bajnoka, a földönkívülinek tartott Michael Phelps háromszor is előtte csapott a célba, de ehhez, és a világcsúcsokhoz, azért kellett az a kopsz magyar fiú is, aki mindig ott lihegett a sarkában. A kiváló magyar úszó nem mondott le Tokióról, mi meg bízunk benne, hogy ott lesz és sikerül megkoronáznia – a már így is – sikeres pályafutását.
Idén nyáron Tokió második alkalommal ad otthont a nyári olimpiai játékoknak. A japán fővárosban 339 éremért versenyeznek majd az olimpikonok, amelyekből a Gracenote adatszolgáltató és elemző cég előrejelzései szerint Magyarország 23-at szerezhet meg.
Cseh Lászlónak az idei lehet az ötödik olimpiája, ahol – amennyiben minden a tervei szerint alakul – immáron hetedik olimpiai érméért ugorhat majd a Tokyo Aquatics Center medencéjének vizébe. Úszócsillagunk eddig mind a négy olimpiájáról éremmel tért haza, 4 ezüst és 2 bronzéremmel büszkélkedhet. Emellett van 15 világbajnoki érme – ebből két arany –Eb-elsőségeinek és országos bajnoki címeinek, pedig se vége, se hossza.
Klasszis versenyzőnk a március végi országos bajnokság alakulásától teszi függővé olimpiai részvételét, azonban afelől nincsen kétségünk, Plagányi Zsolt tanítványa mindent megtesz, hogy a 23 jósolt magyar éremből legalább egyet az ő nyakába akasszanak, így nem tervezett még halaszthatatlan programot július utolsó és augusztus első napjaira, vagyis versenyszámai dőntőinek időpontjára. Élsportolónk jelenleg három számban, 200 méter vegyesen, valamint 100 és 200 méter pillangón rendelkezik A-szinttel vagyis olimpiai kvalifikációs időeredménnyel.
Hogy látjuk-e a halászteleki sportolót versenyezni Tokióban, egyelőre tehát kérdéses, az viszont egy pillanatig sem lehet az, hogy egy igazi példaképről, kiváló sportemberről és nagyszerű egyéniségről van szó.
Sikereinek nem szab határt asztmája, nem állíthatta meg 2001-es súlyos térdsérülése vagy az athéni olimpia előtti bokatörése sem. Minden helyzetből talpra áll, de talán esetében helytállóbb, ha azt mondjuk, minden szituációból fejest ugrik a mélyvízbe. Imád úszni, hiába a hőn áhított olimpiai aranyérem hiánya, 34 évesen is töretlen lelkesedéssel küzd és megalkuvást nem tűrően dolgozik. Nagyságát kitűnően mutatja, hogy bár 2016-ban Rióban a 200 méteres pillangóúszás esélyeseként a csalódást keltő hetedik helyen zárt, nem sokkal később 100 méter pillangón ezüstérmet szerzett. Az pedig már a hab a tortán, hogy 2017-ben, a budapesti vb-n is második lett száz pillangón.
Cseh eddigi pályafutása azt mondatja velünk, hogy igenis mindig van tovább, legalábbis megfelelő tudatossággal, akarattal és alázattal felvértezve biztosan.
A mindig szerényen és őszintén nyilatkozó hatszoros olimpiai érmesünk már a versenysport utáni életre is készül. A Budapesti Műszaki Egyetem műszaki menedzser szakán tanul, ahol már csak a szakdolgozatának megírása várat magára. Ezidáig Cseh az élsport okozta elfoglaltsága miatt nem tudta befejezni egyetemi tanulmányait.
Ha pedig a diplomaszerzés időpontja az olimpiai szereplésétől függ, reméljük, hogy Cseh László csak a tokiói csúcsverseny után ölti magára a talárt. Ez ugyanis azt jelentené, hogy a nemzetközi úszósport meghatározó alakja, a Japánban versenyző mintegy 11000 sportoló egyike lesz és talán felteszi a koronát eddig is káprázatos úszókarrierjére.
Molnár Gábor, fotó: @csehlaszloswim