Cselgáncs vb: Karakas Hedvig a 32 között búcsúzott

image

A legjobb harminckettő között búcsúzott a párizsi világbajnokság küzdelmeitől Karakas Hedvig (a képen, kékben), egyetlen szerdai indulónk.

A párizsi világbajnokság második versenynapjának egyetlen magyar indulója Karakas Hedvig a török Tugba Zehir ellen kezdett.
Még juniorkorú riválisa az év elején váltott az 57 kilogrammos súlycsoportra, nem is tudta felvenni a kesztyűt a Miskolci VSC világ- és Európa-bajnoki bronzérmesével: bár még kiszabadult a magyar judós leszorításából, és nagy nehezen a karját is meg tudta védeni, néhány másodperccel később ipponra dobta őt Karakas Hedvig

A legjobb tizenhat közé jutásért Gemma Howell következett. A britek junior-világbajnoki bronzérmese agilis judójával már az első fordulóban nagy meglepetést okozott: földharcban ipponnal győzött a franciák világbajnoki címvédője, Morgane Ribout ellen. Ráadásul figyelmezetető  jel volt az is, hogy eddigi két összecsapásukon Howell nyert Karakas Hédi ellen, 2008-ban a bangkoki junior-világbajnokságon, illetve tavaly a celjei Európa-kupa döntőjében. Sajnos, a rossz sorozat folytatódott: Howell igen gyorsan, fél perc alatt behúzta a meccset, ipponnal jutott tovább, míg Karakas Hedvig számára véget ért a világbajnokság. Igazán nem kívánjuk az ördögöt a falra festeni, de a miskolci judós számára – aki néhány hónapja még a negyedik helyen állt a világranglistán súlycsoportjában – még a londoni olimpiai indulás is veszélybe kerülhet.

"Pillanatnyi figyelemkihagyás volt, készültem a brit lány kellemetlen stílusára, aki széttördeli az ellenfelek mozgását, de nem tudtam kivédeni ezt a karfeltolást – nyilatkozta Karakas az MTI-nek.
– Nem vagyok elégedett, de annak örülök, hogy két hónapja már egészségesen tudok készülni, nem fáj a vállam, úgyhogy dolgozunk tovább.”

Edzője, Kovács Gábor derűlátóan értékelt:
“Hédi nem tartotta be a megbeszélt taktikát, és belefutott egy karfeltolásba. Ezzel együtt nincs semmi baj, a világranglistán benne van a top tízben, és végre sérülésmentesen mehetünk a további versenyekre. Ez a negyven pont most annyit ér, mintha egy Világkupa-viadalon bronzérmet nyert volna, és később még sokat fog számítani.”

A világbajnokság harmadik versenynapján, csütörtökön „csak” két súlycsoport küzdelmeire kerül majd sor, a férfi 81 kilogrammban nyolcvanhat, a női 63 kilóban pedig hatvan judós lép majd tatamira. Köztük lesz négy magyar sportoló, Csoknyai László, ifj. Nagysolymosi Sándor, Baczkó Bernadett és Gáspár Eszter. A sorsolás egyikük előtt sem „tisztította ki az utat”, valamennyiüktől bravúr lenne a legjobb nyolc közé jutás.

Eredmények:
CSELGÁNCS-VB, PÁRIZS
Férfiak:
73 KG, világbajnok: NAKAYA, Riki (Japán), 2.ELMONT, Dex (Hollandia), 3.JURAKOBILOV, Navruz (Üzbegisztán) és LEGRAND, Ugo (Franciaország), 5.AKIMOTO, Hiroyuki (Japán) és IBRAGIMOV, Rinat (Kazahsztán), 7.VAN TICHELT, Dirk (Belgium) és ISAEV, Mansur (Oroszország)
Nők:    
52 KG, vb: NAKAMURA, Misato (Japán), 2.NISHIDA, Yuka (Japán), 3. CARRASCOSA, Ana (Spanyolország) és CHITU, Andreea (Románia), 5. RAMOS, Joana (Portugália) és GNETO, Priscilla (Franviaország), 7. GOMEZ, Laura (Spanyolország) és KUZYUTINA, Natalia (Oroszország)
57 KG, vb: SATO, Aiko (Japán), 2.SILVA, Rafaela (Brazília), 3. CAPRIORIU, Corina (Románia) és MATSUMOTO, Kaori (Japán), 5. MALLOY, Marti (Egyesült Államok) és ROPER, Miryam (Németország), 7.FERNANDEZ, Isabel (Spanyolország) és ZABLUDINA, Irina (Oroszország),……Karakas Hedvig helyezetlenül zárt 

A párizsi tapasztalat segíthet a 2013-as magyar Eb-rendezésnél

A 2013-as magyar Európa-bajnoki pályázathoz is gyűjt tapasztalatot a párizsi olimpiai kvalifikációs cselgáncs-világbajnokságon Balogh Gábor sportügyekért felelős miniszterelnöki tanácsadó.

A korábbi világbajnok, olimpiai ezüstérmes öttusázó a vb-nek otthont adó Bercy sportcsarnokban nyilatkozott az MTI-nek:
„Részben a magyar csapat szurkolójaként vagyok itt, és egyben felmérem, hogyan zajlik a világbajnokság szervezése. Rendkívül magas a színvonal, a dzsúdós világszövetség a világ öt legerősebb és legnagyobb költségvetésű sportszervezete közé tartozik, működése példa értékű lehet mindegyik szövetség számára.

Két év múlva szeretnénk az Eb-t Magyarországra csábítani, ezen a ponton kiemelném Tóth Lászlónak, a magyar szövetség elnökének az itteni erőfeszítéseit.

 A sportdiplomácia egyébként nemcsak a cselgáncsban, hanem általában a küzdősportokban is nagyon fontos. Lényeges, hogy ismerjenek-szeressenek bennünket, hogy kétes helyzetekben ne ellenünk szülessenek döntések. A sportvezetőinknek mindenütt jelen kell lenniük, ápolniuk kell a kapcsolatokat."

Balogh Gábor hozzátette, hogy több sporttársa is van a francia fővárosban küzdő dzsúdósok között, Ungvári Miklóssal és Mészáros Anettel még együtt indultak versenyeken. Hozzájuk személyes jó kapcsolat fűzi, és amúgy is sok sporttársa, barátja tevékenykedik a cselgáncssportban.

A magyar Eb-jelentkezés kapcsán a miniszterelnöki tanácsadó kifejtette:
"Magyarországon 1990-ben még egymillió sportoló volt, mostanra kétszázhatvanezer maradt, ebből százhatvanezer labdarúgó.

Franciaországban csak a dzsúdósoknál ötszázhatvanezer igazolt sportoló van, ami döbbenetes szám. Nálunk a tömeg az, ami igazán elveszett, ezt próbáljuk most visszahozni részben az utánpótlás-nevelés támogatása által.

A sportiskolai rendszert és az egyesületeket segítjük, ahol a munka folyik. A kormány emellett kiemelten támogatta a szegedi kajak-kenu világbajnokságot is, mert ilyen nívós események hatására kezdenek el a fiatalok ismét a sport felé húzni, mi pedig szórakozást tudunk nyújtani az embereknek.

A kormány részéről a cselgáncs Eb rendezéséhez is minden segítséget igyekszünk megadni, amit csak tudunk."