Divat lett a 2-1

Az U21-es válogatott viszontagságos napok után Kalmár Zsolt és a mindössze három percig negatív hősnek tűnő Bese Barnabás góljával 2-1-re nyert a csoport egyik favoritjának tartott Görögország ellen a gyirmóti Eb-selejtezőn.

Nagy-Pál Tamás Aligha tévedünk nagyot, ha azt gondoljuk: nehéz feladatuk nem volt az U21-es válogatott játékosainak, amikor motivációt kerestek a Gyirmóton rendezett Görögország elleni Eb-selejtező előtt. Elsőként ott volt maga az a tény, hogy a hazai gárdának muszáj volt három pontot szereznie ahhoz, hogy életben tartsa esélyét a csoport második helyének megszerzésére (a négy legjobb játszhat pótselejtezőt).

Kalmár gól

Kalmár (20) szerezte meg a vezetést, a nyakában Mervó

Ezen kívül az előző, Izrael elleni mérkőzés körülményeiből is erőt meríthettek, ugyanis az UEFA igazságtalan döntése nyomán csütörtökön úgy kellett kiállniuk, hogy egyetlen cseréjük volt a keretet sújtó gyomorfertőzés miatt. A pályára lépők közül is többet betegek voltak, így 3-0-s vereség lett a vége – a görögök ellen lehetett bizonyítani, hogy mennyire nem volt reális az az eredmény.

Könnyen lehet azonban, hogy a harmadik tény volt a legnagyobb hatással Robert Kilin játékosaira: a felnőtt válogatott vasárnap este több mint négy évtized után jutott el ismét az Európa-bajnokságra. Vagyis mostantól a csapat minden egyes tagja azért dolgozhat, hogy Kleinheisler Lászlót követve Bernd Storck keretének tagja lehessen, akár a kontinenstornán is.

Ehhez jelen pillanatban Kalmár Zsolt áll a legközelebb, aki a norvégok elleni is szerepelhetett volna, ha sérülése nem hátráltatja. Így azonban az U21-esek sikeréért harcolt – immáron egészségesen, ugyanis mindenki túl van már a gyomorfertőzésen.

Mégis megilletődötten – és az izraeli túrának köszönhetően meglehetősen enerváltan – kezdtek a hazaiak, az első komoly védést is Nagy Gergelynek kellett bemutatnia, és a folytatásban is a vendégek előtt adódtak a lehetőségek. Már-már mindenki elkönyvelte a gól nélküli első félidőt, amikor az utolsó másodpercekben a semmiből született meg a magyar vezetés.

A két ex-győri, Kalmár Zsolt és Mervó Bence játszott össze úgy, ahogy legutóbb az U20-as világbajnokságon láthattuk tőlük, melynek végén előbbi lőtt gyönyörű gólt a hosszú sarokba – éppen onnan, ahonnan nem egészen 24 órával korábban Priskin Tamás a norvég kapuba; ennél több nem is kell, hogy mindenki lássa maga előtt a találatot (1-0)

Kalmár a második félidő elején nagyon közel járt a duplázáshoz, ezúttal már a 16-oson kívülről tekert a bal felső felé, a görög kapus bravúrral tornázta ki a labdát. Negyedórával a meccs vége előtt Bese Barnabás mutatta be azt, hogyan lehet nagyon rövid idő alatt megjárni a poklot, majd a mennyet – ebben a sorrendben.

Történt ugyanis a 75. percben, hogy az MTK ígérete teljesen felesleges, buta szabálytalanságot követett el a magyar 16-oson belül, amiért a játékvezető büntetőt ítélt, Joannidisz pedig élt a lehetőséggel (1-1).

Három perccel később Sallai Roland fordult le védőjéről, aki felrúgta. A szabadrúgást a sértett mesterien tekerte a kapu elé, Bese előbb fejelt, majd a kipattanó labdát lábbal juttatta rögtön a gólvonal mögé – gyorsan anullálta a saját hibáját (2-1).

Ez maradt a vége, így a magyar csapat viszontagságos napok után nagyot küzdve aratott fontos győzelmet a csoport egyik favoritja ellen. Storck nem csak emiatt csettinthetett elégedetten a mérkőzés után, hanem, mert két-három játékos is mutatott arra utaló jeleket, hogy érdemes lehet megnézni az Eb-re való felkészülés során.

U21-ES EB-SELEJTEZŐ
4. csoport
Magyarország–Görögország 2-1 (1-0)
Gyirmót, Alcufer Stadion
Gól: Kalmár (45.), Bese (78.), ill. Joannidisz (75. – 11-esből)
Magyarország: Nagy (Banai 46.) – Bese, Lenzsér, Kecskés, Hangya – Kocsis, Forgács (Varga 61.), Sallai (Bobál 82.) – Gera, Mervó, Kalmár
Albánia–Liechtenstein 2-0
A csoport állása: 1. Portugália 4 meccs/12 pont/16-1, 2. Albánia 6/8/8-13, 3. Izrael 3/7/8-1, 4. Magyarország 5/7/10-8, 5. Görögország 4/6/8-6, 6. Liechtenstein 6/0/0-21