EURO-2008: továbbjutott a világbajnok olasz csapat

A világbajnok olasz válogatott 2-0-ra nyert a franciák ellen a labdarúgó Európa-bajnokság C csoportjának utolsó, harmadik fordulójában, így – miután a hollandok a románokat is legyőzték – bejutott a negyeddöntőbe.

Az olaszok a nyolc között a spanyolokkal találkoznak.

C csoport, 3. forduló:
Olaszország-Franciaország 2-0 (1-0)
———————————–
Zürich, 30 ezer néző, v.: Lubos Michel (szlovák)
    gól: Pirlo (25. 11-esből), De Rossi (62.)
    sárga lap: Pirlo (45.), Chiellini (45+3.), Gattuso (54.), illetve Evra (18.), Govou (47.), Boumsong (72.), Henry (85.)
    kiállítva: Abidal (24.)

Olaszország:
    ————
Gianluigi Buffon – Gianluca Zambrotta, Giorgio Chiellini, Christian Panucci, Fabio Grosso – Andrea Pirlo (Massimo Ambrosini, 55.), Daniele De Rossi, Gennaro Gattuso (Alberto Aquilani, 82.), Simone Perrotta (Mauro Camoranesi, 64.)- Luca Toni, Antonio Cassano

Franciaország:
    ————–
Gregory Coupet – Francois Clerc, William Gallas, Eric Abidal, Patrice Evra – Sidney Govou (Nicolas Anelka, 66.), Jeremy Toulalan, Claude Makelele, Franck Ribéry (Samir Nasri, 10., Jean-Alain Boumsong, 26.) – Thierry Henry, Karim Benzema

I. félidő:
    ———-
    4. perc: Toni csapott le egy labdára, egyedül vezethette volna Coupet-ra, de inkább 18 méterről a jobb kapufa mellé lőtt.
    11. perc: Panucci fejesét Makelele a gólvonalról fejelte ki.
    24. perc: Toni vette át a labdát a 16-oson belül, de Abidal hátulról buktatta. A játékvezető büntetőt ítélt és kiállította a Barcelona védőjét, a 11-est Pirlo nagy erővel a kapu jobb oldalába rúgta (1-0).
    44. perc: Grosso jobb oldali szabadrúgását Coupet óriási bravúrral tolta a jobb kapufára.

II. félidő:
    ———–
    62. perc: De Rossi 30 méteres szabadrúgása Henryn megpattant, így a jobbra vetődő Copuet mellett a kapu közepébe vágódott (2-0).
    74. perc: Benzema tekert 18 méterről, Buffon elképesztő bravúrral tolta ki a labdát a bal felső sarokból.

Jobban kezdte a világbajnoki címvédő olasz válogatott a találkozót, különösen a Pirlo-Toni kapcsolat jelentett veszélyt a franciák kapujára, ráadásul Ribéryt a tizedik percben sérülés miatt le kellett cserélni – az első hírek szerint eltört a combcsontja a kiváló szélsőnek. Egy újabb Pirlo-Toni összjáték végén aztán büntetőt és kiállítást harcolt ki a Bayern München csatára, a Milan középpályása pedig értékesítette a 11-est.

A folytatásban az olaszok tökéletesen használták ki, hogy emberelőnyben futballozhatnak, okosan tartották a labdát, játszottak az idővel. De Rossi megpattanó szabadrúgása aztán el is döntötte a mérkőzést, a franciák gyakorlatilag arra vártak, hogy véget érjen a találkozó.