Hazai pályán kezdi meg szereplését a Puskás Akadémia U19-es együttese az UEFA Ifjúsági Ligában. A sorozatban a tavalyi létszámbővítés eredményeként (64 csapatosra nőtt a mezőny) másodszor részt vevő felcsútiak szerdán a görög PAOK ellen lépnek pályára a bajnoki ág első fordulójának első meccsén.
Majer Dániel • Szerdán az év egyik legfontosabb mérkőzését játssza a Puskás Akadémia U19-es csapata. A görög PAOK ellen lép pályára a Szalai László utánpótlás szakmai igazgató által vezetett, koordinált edzői stábbal készülő csapat a felcsúti Pancho Arénában. Az első csapatban játszó futballistákkal megerősített, a klub összesen négy különböző csapatából összeállított keretű együttes megpróbálja felülmúlni tavalyi szereplését, és bejutni a bajnoki ág legjobb nyolc csapata közé.
A 2015/16-os idényre duplájára bővített létszámnak köszönhetően az aktuális magyar U19-es bajnokcsapat immár másodszor indulhat a 2013-ban élete hívott rangos sorozat, az UEFA Ifjúsági Liga küzdelmeiben. Az eredetileg 32 csapat részvételével zajló tornán tavalyig kizárólag a Bajnokok Ligájába kvalifikáló klubok korosztályos együttesei vettek részt. Az UEFA azonban változtatott a lebonyolítási szisztémán, és az előző évi mutatók alapján a legjobb 32 ország U19-es bajnokcsapatát is beemelte a sorozatba. Természetesen kvalifikálni csak egyszer lehet: így aki a BL-ágon, felnőtt csapata révén indulhat, hazája korosztályos pontvadászatában már hiába zár az élen, a bajnoki ágon való indulás jogát továbbadja a koefficiens alapján következő országnak. Így indulhatott a magyar bajnok Puskás Akadémia is tavaly, először a sorozatban. S mivel az elmúlt évadban is a felcsútiak nyerték a hazai U19-es bajnokságot, ismét megmérkőzhetnek Európa legjobbjaival.
A két ág küzdelmeinek lebonyolítási rendje eltér. A BL-ágon a felnőttek mezőnyével megegyező beosztásban, csoportmérkőzéseket játszanak a csapatok, s a nyolc csoportgyőztes automatikusan bekerül a legjobb tizenhat közé. A bajnoki ágon végig kieséses rendszerben zajlik a küzdelem, a két, oda-visszavágós fordulóból továbbjutó nyolc együttes egy mérkőzést vív a BL-ág csoportmásodikjaival. Az innen továbbjutókkal alakul ki a legjobb tizenhat mezőnye, s egy-egy találkozóból álló párharcokkal, kieséses rendszerben folytatódnak a küzdelmek. A döntőt április 24-én – szokás szerint – a svájci Nyonban rendezik.
A Puskás Akadémia előtt – remélhetőleg – hosszú út áll. Tavaly a ciprusi APOEL ellen az első kört 9–4-es összesítéssel abszolválta, a másodikban a Celtic elleni hazai 1–0-s győzelmet követően Skóciában maradt alul, és esett ki. Most már az első fordulóban nehéz ellenfél, a görög PAOK vár a csapatra. „Bár nem könnyű, igyekeztünk a lehető legtöbb információt begyűjteni a görögökről – magyarázza Szalai László. – Az európai élmezőny U19-es csapatai mind komoly játékerőt képviselnek, sokuk külföldi labdarúgókat is szerződtetett, hogy minél hamarabb beépítse őket a felnőttegyüttesbe. Úgy tudjuk, a PAOK is visszaadja az ifiknek a koruk alapján még beférő, de már az első csapatban szereplő futballistáit erre a párharcra.”
A szakmai igazgató kemény összecsapásra számít, mivel a déli játékosok közül sokan ebben a korban már felnőtt férfi benyomását keltik. Éppen ezért a felcsúti gárdában is a korosztály legjobbjait igyekeznek szerepeltetni. „Ez a csapat tulajdonképpen négy együttesből állt össze. Az U19-ben játszók mellett vannak, akik az NB III-as és az első csapatból jöttek vissza, mások pedig az U17-ből kerültek fel. Nehéz összeegyeztetni az edzéseket, mindenkinek megvan a saját versenyprogramja, folyamatosan kommunikáltunk az edzőkollégákkal, hogy melyik játékost mikor tudjuk áthozni. Végül az a megoldás született, hogy hétfőn, kedden és szerdán készül együtt a társaság, utána pedig mindenki visszamegy a saját csapatába.”
Az utánpótlásban állandó vitatéma, mennyire lényeges az eredmény. Abban a legtöbb szakember egyetért, hogy az U19-ben már előtérbe kerülnek a játékosok versenyzési képességei. „Nekünk az lesz az igazi eredmény, ha a korosztályos futballistáink majd az első csapatban játszanak. Mivel nemzetközi mérkőzésről van szó, megpróbálunk a lehető legjobban szerepelni, és úgy összerakni a társulatot, hogy igazi csapatként működjön.”
A nemzetközi szereplés természetesen nemcsak a csapatnak, hanem maguknak a játékosoknak is kiemelten fontos. A jól teljesítők akár külföldi klubok figyelmét is felkelthetik. „A srácok szeretnének megfelelni az elvárásoknak, emiatt van is bennük feszültség, ami a profivá válás része, hiszen meg kell tanulniuk kezelni, illetve levetkőzni az idegességüket.”
Extra terhet semmiképpen nem szeretne a fiúkra pakolni sem a klub, sem az európai szövetség. Szalai László – aki a Puskás Akadémián betöltött pozíciója mellett az UEFA szakmai stábjának is tagja – fontosnak is tartotta kiemelni, hogy a sorozat, amelyben részt vesznek, nem tekinthető a felnőtt-BL korosztályos változatának. „Az UEFA-nak az a törekvése, hogy ezt a sorozatot ne nevezzék Champions League-nek, mert nem az. Ez egy ifjúsági széria, ami lehetőséget ad a fiataloknak a nemzetközi tapasztalatszerzésre. Éppen ezért nagyon odafigyelnek arra, hogy sem a BL-logót, sem a BL-himnuszt nem használhatják a csapatok. Már csak azért se, hogy ne érezzenek amiatt plusz nyomást a srácok.”
Az Ifjúsági Ligában – ahogyan a hazai U19-es bajnokságban is – Bordán Csaba ül majd a csapat kispadján, Szalai László és edzői stábja csak besegít a felkészülésbe, melynek utolsó fázisában a szerb Vojvodinát 3–0-ra verte meg a felcsúti együttes. Hogy tétmérkőzésen is hasonlóan sikeres lesz-e, az szerdán 18 órától a Pancho Arénában kiderül. A visszavágót október 19-én rendezik Szalonikiben.