Évkezdés három éremmel

Három magyar érem született a budapesti junior kard Világ Kupa-versenyen. A legnagyobb siker Pusztai Liza nevéhez fűződik, aki 15 évesen nyerte meg az eggyel idősebb korosztály rangos viadalát.

STJ Két fegyvernem, három érem. Magyar szempontból igazán pompásan kezdődött az új év a junior vívóknak.

Pusztai Liza (balról a második) és balján Nagy Valentina Fotó: hunfencing.hu

Pusztai Liza (balról a második) és balján Nagy Valentina  •  Fotó: hunfencing.hu

A Budapesten megrendezett kard Világ Kupa-viadalon a lányoknál népes mezőny, 123 versenyző lépett pástra a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnokban. A magyar színeket 19 versenyző képviselte, ám közülük csak hárman kerültek be a 32 közé: Pusztai Liza (15 éves), Nagy Valentina (15) és Záhonyi Petra (19). A 16 közé kerülésért Nagy a grúz Lika Dzsidzsiesvilit verte meg 15-9-re. Pusztai a lengyel Zuzanna Cieślar ellen nyert 15-7-re, Záhonyi viszont nem bírt az orosz Alina Mihajlovával (4-15). A BVSC-Zugló két fiatalját viszont nem lehetett megállítani. A 8 közé jutásért Nagy revansot vett Mihajlován (15-9), Pusztai pedig lélegzethez sem engedte jutni a német Anna-Lena Bürkertet (15-2). Az elődöntőbe kerülésért Nagy a német Julika Funke ellen diadalmaskodott (15-11), Pusztai pedig nagyot csatázott a brit Caitlin Maxwell-lel (15-13). A fináléba kerülésért vívott meccsen Nagynak már nem sikerült az újabb bravúr, 15-12-re kikapott az orosz Szvetlana Seveljovától. Pusztai viszont „lekaszabolta” az olasz Lucia Lucarinit is (15-3).

Következett a finálé, amelyet a magyar lány kezdett jobban (7-4), de aztán összekapta magát az orosz is, aki 26-án ünnepli a 20. születésnapját (7-8). A hajrá 12-12-ről indult, és Pusztai korát meghazudtoló érett és profi vívással végül 15-13-ra győzött, s pályafutása első junior VK-diadalát könyvelhette el. Ám kalapemelést érdemel Nagy Valentina is, aki holtversenyben a harmadik helyen végzett.

A fiúknál még népesebb volt a mezőny, 163-an versengtek. Húsz magyar indult, mire azonban a 32-ig jutott a mezőny, már csak György Lehel és Galgóczy Tamás maradt állva. Györgynek ez lett a végállomás, hiszen meglehetősen simán, 15-7-re elvesztette az olasz Dario Cavaliere elleni csatát. Galgóczy ellenben 15-9-re megverte a brit Bertie Holdsworth-öt, aztán legyőzte 15-10-re az olasz Alberto Arpinót, majd pedig nyert a német Raoul Bonar ellen is 15-8-ra, s máris a négy között találta magát. Az elődöntőben újabb olasz, Leonardo Dreossi volt az ellenfél, s ezt az akadályt már nem sikerült venni (9-15), ám a harmadik hely így is bravúros teljesítmény. Az olasz házi döntőben Matteo Neri volt a jobb (15-13).

A VK-versennyel párhuzamosan zajlott a Törekvés csarnokában a juniortőrözők országos bajnoksága. A fiúk döntőjében az újpesti Mészáros Tamás 15-13-ra verte meg klubtársát, Mendrey Tamást, míg a lányoknál Kondricz Kata (Bp. Honvéd) 12-10-re nyert Kókai Csilla ellen (12-10).