Ez is elúszni látszik

Húsz percig emberelőnyben játszva sem bírt gólt szerezni Gyirmóton Izrael ellen az U21-es válogatott az Európa-bajnokság selejtezőjében, 0-0 lett a vége. Nemcsak az eredmény, de Robert Kilin csapatának játéka is alig ütötte meg az elégséges szintet. Szinte biztos, hogy elúszott a továbbjutás.

Nagy-Pál Tamás „Visszavágunk” – adták ki a jelszót az U21-es válogatott tagjai, miután tavaly novemberben úgy szenvedtek 3-0-s vereséget az izraeli Eb-selejtezőn, hogy többüknek betegen kellett vállalni a játékot. A játékosok egyöntetűen állítottak, hogy egyenlő feltételek mellett jobb csapatot alkotnak az izraelieknél. Gyirmóton jött el a lehetőség ennek a bizonyítására.

Sallai Roland

Sallai Roland  •  Forrás: mlsz.hu

De nemcsak ezért volt (lett volna) fontos megszerezni a három pontot, hanem hogy a gárda életben tartsa esélyét a csoport második helyére. A kezdőcsapat különösebb meglepetéssel nem szolgált: Mervó Bence volt a csatár annak ellenére, hogy a tavalyi U20-as világbajnokság óta egyetlen klubmérkőzésen játszott. Már megszokhattok tőle, hogy ez általában nem árt a nemzeti mezben nyújtott teljesítményének. Bobál Dávid hosszú idő után tért vissza a kezdőbe, rászolgált, hiszen a kortársai közül nála többet senki nem játszott az NB I-ben, míg a csapat legifjabb tagja az élvonalban szintén rendszeresen játszó, 18 éves Sallai Roland volt.

Hazugság lenne azt állítani, hogy az első félidőben a körmüket rághatták volna izgalmukban a szurkolók és a tévénézők. Meddő mezőnyfölénybe került az elején a csapat, de Bobál fejesét leszámítva csak távoli, gyenge próbálkozásokig jutott. Ráadásul a játékrész derekán a védelem érthetetlen módon nekiállt kapkodni, és lehetőségekkel ajándékozta meg a vendégeket.

Néha villantak a fiúk, Sallai például zseniális meglátással hozta helyzetbe Mervó Bencét – valószínűleg nem volt olyan ember a stadionba, aki ne Gera Dánielnek továbbított volna –, illetve Botka Endre is hozott össze Gerával tetszetős akciót. A hajrára sikerült látványosabban átvenni az irányítást, de a gólhoz így sem járt közel Robert Kilin csapata, és a játék képének megfelelően 0-0-lal vonulhattak öltözőbe a felek.

A második félidő két magyar lehetőséggel kezdődött, bár a kaput továbbra sem sikerült eltalálni. De az vitathatatlan volt, hogy változott a játék képe, Mervóék már többször jutottak el a kapu elé, a vendégek csak tömörültek hátul.

A 64. percben Sallai közel járt a gólhoz, amikor nullszögből leadott lövését majdnem bevédte a kapus, percekkel később pedig a Mervó helyére beálló Balogh Norbert csak centikkel maradt le a beadásról.

Nyomott a hazai alakulat, melynek meg is lett az eredménye, még ha nem is gólban: Gabi Kinda csak szabálytalanul tudta szerelni Gerát a 16-os előtt, amiért megkapta második sárga lapját, így húsz percre emberelőnye kerültek a piros mezesek. Lenzsér Bence alig egy perc múlva ki is használhatta volna a fórt, amikor Vida Máté kitűnő szabadrúgását eléje ütötte a kapus, de a védő öt méterről az égbe lőtt.

Hiába a piros lap, a magyar csapat a folytatásban nem tudott élni a lehetőséggel, a meccs ziccerét a csereként beálló Makrai Gábor hagyta ki, 11 méterről lőtte a kapusba a labdát.

A gól nélküli döntetlen nemcsak az eredmény és a borzasztó játék miatt lehet fájó, ugyanis az albánok és a görögök sem bírtak egymással, így a csoport második helyére léphetett volna a csapat. Erre még így is megvan az esély, ugyanakkor az is majdnem biztos, hogy nem lesz elég a négy legjobb második közé kerüléshez, vagyis ebben a csoportban az a pozíció nem ér továbbjutást.

A találkozó után Kilin edző az m4 Sport kamerája előtt kijelentette: a mutatott játékkal elégedett volt, csak az eredménnyel nem. Az biztos, hogy bár angolul beszélt, már tökéletesen megtanult magyarul nyilatkozni…

U21-ES EB-SELEJTEZŐ, 4. CSOPORT
Alcufer stadion, Gyirmót
Magyarország–Izrael 0-0
Kiállítva: Kinda (69.)
Magyarország: Nagy G. – Botka, Lenzsér, Bobál D., Hangya – Vida, Forgács – Gera D. (Zsótér 80.), Sallai R. (Makrai 72.), Kalmár – Mervó (Balogh 64.)
A csoport többi mérkőzésén: Albánia–Görögország 0-0, Portugália–Liechtenstein 4-0
A csoport állása: 1. Portugália 18 pont, 2. Albánia 9, 3. Izrael 8, 4. Magyarország 8, 5. Görögország 7, 6. Liechtenstein 0