Fiatalok Európában

Átlagosan a játékpercek 14.6 százalékát kapták 22 éven aluli fiatalok Európa 31 bajnokságában az elmúlt hat évben. A horvát bajnokság, azon belül is a Lokomotiv Zagreb a legbátrabb ezen a téren, az első osztályban a középmezőnyben helyezkedik el, ugyanakkor az eredményességgel arányosítva a kontinens legvégén kullog.

Nagy-Pál Tamás Olvasóink már hozzászokhattak, hogy rendre jelentkezünk a Sporttudományok Nemzetközi Központ (CIES) tanulmányaival, ugyanis a svájci intézet akárhogy „próbálkozik”, nem tud érdektelen statisztikákat összeállítani a labdarúgás világáról. Ezúttal a 22 éven aluli játékosok szerepeltetését vizsgálták meg 31 európai bajnokságban, köztük a magyarban is.

fiatalok szereplése

A fiatalok szereplésének aránya időszakokra bontva (balra) és a légiósok aránya (jobbra)

A 2009. július 1-eje és a 2015. december 31-e közötti időszak esett górcső alá, abban a hat évben az összes élvonalbeli bajnokság játékperceinek 14.6 százalékát töltötték a pályán a fiatalok, vagyis egy-egy csapatban mérkőzésenként átlagosan 1.6 játékos nem töltötte be a 22. életévét. Az elmúlt év első felében volt a legalacsonyabb a foglalkoztatottságuk (13.7), míg 2013. második felében a legmagasabb (15.2).

Jelentős különbség ebben tehát nem figyelhető meg, nem úgy külföldiek számában: a vizsgált időszak elején 19 százalék volt a fiatalok között a légiósok aránya, mára már 25.9, vagyis a labdarúgók egyre fiatalabban válnak mobilissá. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy az egy-egy bajnokságban futballozó légiósok átlagéletkora éppen 22 év, míg a külföldre igazolók fele még nem töltötte be a huszonkettőt.

Érdekes különbségek figyelhetők meg régiónként. Közép- és Észak-Európában kapják a legtöbb lehetőséget a fiatalok (19 %), ezután következik Nyugat- (15.4), Kelet- (11.1), végül pedig Dél-Európa (9.3). Ezzel szemben a déliek foglalkoztatják a legtöbb külföldit, a fiatalok közel egyharmada légiós, ahogy nyugaton is. Nem meglepő, hogy a kontinens keleti és középső részén a legkevesebb.

A szervezet egyesével is megvizsgálta az országokat, és arra jutott, hogy a horvát bajnokságban bíznak a legjobban az ifjoncokban, hiszen a játékperceknek közel az egyharmadát kapták meg (28.7). Déli szomszédainkat követi szorosan Szlovénia (27.8) és Hollandia (24.1). Magyarország a középmezőnyben helyezkedik el 14.5 százalékkal, ugyanannyit tud felmutatni Németország is, persze a Bundesliga helyzete cseppet más…

A tanulmány külön megemlíti: az NB I áll a legrosszabbul, ha a fiatalok arányát összehasonlítjuk a nemzetközi kupákban elért sikerekkel (amelyek konkrétan nincsenek). „Ez megmutatja, hogy Magyarországon jelentős fejlesztésekre van szükség az edzésrendszerben, és vissza kell állítani a fiatal játékosokba vetett bizalmat” – áll a tanulmányban, amelynek szerzői valószínűleg nem tudják, hogy tavaly nyáron indul el törekvés: a szövetség anyagilag jutalmazza azokat a klubokat, amelyek a mérkőzéseken legalább egy U21-es játékost szerepeltetnek, és ezt a kvótát a következő szezontól kettőre emelik. Igaz, a horvátok és a szlovénok hasonló rendszer nélkül is bíznak a fiatalokban…

bajnokságok

A fiatalok aránya bajnokságokra bontva

A CIES 247 klubot vizsgált összesen, köztük is rangsort állított fel. A Lokomotiv Zagreb lett a „győztes”. A horvát klub szinte hihetetlen, 54.2 százalékos arányt tud felmutatni a fiatalok játékperceit illetően a szerb OFK Beográd (43) és a holland Feyenoord (39.8) előtt. Szomorú, hogy magyar klub nincs a legjobb 32-ben, miközben 14 kelet-európai (5 szerb, 4-4 horvát és szlovén) igen.

A listán szereplő 32 egyesület közül hatot az eredményessége miatt is illik kiemelni, hiszen az Ajax, a Nordsjælland, az Anderlecht, a Malmö, a Dinamo Zagreb és a Schalke úgy bízik a fiatalokban, hogy közben a Bajnokok Ligája csoportkörében is szerepelt legalább egyszer az elmúlt hat évben.

Amolyan „szégyenlistát” is készítettek: a ciprusi AEL Limassol mindössze a játékpercek 0.2 százalékát adta a fiataloknak, de a képzeletbeli dobogóra felfért még az angol Stoke City (0.4) és az olasz Juventus (0.4) is. Érdekesség, hogy a 21 éves Mervó Bencét foglalkoztató Śląsk Wrocław a 16. helyen áll a listán, 2 százalékkal. Reméljük, a magyar csatár töri meg a jeget a lengyel klubban. Jó úton jár, hiszen szombaton kezdőként mutatkozott be bajnoki mérkőzésen.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS