Fiatalszabály Angliában

A futball őshazáját is elérte a fiatalszabály, amelynek bevezetéséről ősszel döntött az Angol Labdarúgóliga (EFL), csütörtökön pedig a pontos elképzeléseket is ismertette. A Magyarországon érvényben levő szabályokhoz hasonlóan a 21 éven aluli labdarúgók szerepeltetését ösztönzik, annál valamivel professzionálisabb módon.

Majer Dániel Angliában is bevezették a fiatalszabályt. A többek között a magyar NB I-es és NB II-es labdarúgó-bajnokságban működőhöz hasonló, a fiatal játékosok szerepeltetését ösztönző akciótervet formálisan csütörtökön indította el az Angol Labdarúgóliga (EFL), és a 2017/18-as szezontól lép érvénybe a szigetország másod-, harmad-, és negyedosztályú bajnokságaiban.

Marcus Rashford tizennyolc évesen debütált a Premier League-ben Fotó: AS

Marcus Rashford tizennyolc évesen debütált a Premier League-ben  •  Fotó: AS

Az EFL Futures nevet viselő kezdeményezés a következő három szezonban 2,25 millió fontot (830 millió forint) oszt szét azon klubok között, amelyek angol születésű, huszonegy évnél fiatalabb játékost szerepeltetnek bajnoki mérkőzéseiken a kezdőcsapatban. Az ajánlás csak a másod-, harmad- és negyedosztályra vonatkozik, a Premier League ugyanis nem az EFL alá tartozik. Két kivétel van: a másodosztályú Cardiff és a negyedosztályú Newport walesi fiatalok után érdemelheti ki az összeget.

A program közvetlen tőkeinjekciót biztosít a csapatoknak ahhoz, hogy fejlesszék fiatal játékosaikat, egyúttal a játékosok fizetésére elkülönített költségvetést is csökkenti, lévén a fiatalok kevesebb pénzért játszanak. És ami talán ennél is nagyobb vonzerőt jelenthet: lényegesen növelheti a klubok átigazolási bevételeit, miután a transzferösszegek elsőcsapatos tapasztalattal bíró fiatalok esetében a legmagasabbak. A kezdeményezés életre hívását az a meglehetősen halovány statisztika ösztönözte, amely szerint a jelenlegi idényben a három osztályban az összesített játékpercek mindössze nyolc százaléka jutott huszonegy éven aluliaknak. Ezt 185-en hozták össze az EFL klubok által foglalkoztatott 2300 labdarúgóból.

Az aktuális előrejelzések azt mutatják, hogy harmad- és negyedosztályú csapatok profitálnak a legtöbbet, negyvennyolcuk között ugyanis 600 ezer fontot osztanak szét a következő években. A maradék 150 ezer a huszonnégy másodosztályú együttesbe vándorol. Amiben érdemes példát venni az angolokról, az a marketing. Magyarországon a fiatalszabályban érintett játékosokról kis túlzással csak a klubjuk és az ezzel foglalkozó újságírók naprakészek. Az EFL ezzel szemben marketing- és reklámszakembereket is bevon, hogy minél szélesebb körben felhívja a figyelmet a kezdeményezésre, valamint a tévétársaságokkal egyeztetve a mérkőzések közvetítéseiben is kiemeli a fiatalokat, akiknek a fejlődését ezáltal a nézők is hétről hétre nyomon követhetik.

„Az Angol Labdarúgóliga nagy hagyományokkal bír a fiatal tehetségek felfedezésében és támogatásában, és biztosítani szeretné, hogy ez a jövőben még inkább így legyen. Hiszem, hogy ez a program hosszú távú változást hozhat és nem csak az EFL-ben szereplő hetvenkét csapat, hanem az egész ország és az angol válogatott is profitál belőle” – nyilatkozta Shaun Harvey, az EFL vezérigazgatója.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS