Flyboard – Anya, nézd, repülök!

Flyboard – Anya, nézd, repülök!
Kormány Sport

Közeledik a nyár és az embert ilyenkor csak úgy csábítják a természetes vizek, na meg a strandok medencéi, mint a legszebb énekével előálló szirén a tengerészeket. A szörfözés és a wakeboardozás remek sportolási lehetőséget biztosít az aktív pihenőknek, de itt az ideje, hogy mutassunk valami újat: repülni vágysz, de közben a habokat is szelnéd? Akkor tetszeni fog a flyboard!

„Kecsesen ugrándozó delfinek és látványos spirálokban repkedő sirályok” – gondolhatnánk, ha csak távolról látnánk a flyboardozók sziluettjeit a lemenő nap sugaraiban. A sportág mindössze hét évnyi történelemmel bír: megalkotója egy francia jetski-versenyző, Franky Zapata aki a repülés élményét akarta nagyobb közönség számára elérhetővé tenni a kedvenc közege által. Az igazi áttörést és népszerűséget a 2013-as „La France a un incroyable talent” című tv-műsor hozta meg neki, azóta pedig egyre nagyobb ütemben terjed és válik népszerű vízparti szórakozássá. A feltaláló egyfajta közlekedési innovációként tekint a deszkákra, amik az emberiség jövőjében akár komoly szerepet is játszhatnak majd.

Hogyan is működik egy ilyen vízhajtású deszka? A szerkezetet egy jet-ski motorjához csatlakoztatják egy nagyjából 15-18 méter hosszú tömlővel, aminek a hajtóműve biztosítja a vízellátást, a repülő deszka ezáltal a levegőben tud maradni. A H2O, mint a tolóerő forrása, két sugárban maximum 10 méter magasságig képes felemelni az utasát (illetve 5 méteres mélységben is navigálhatunk vele a víz alatt). Az elindulással alapvetően nem is lehet majd gond, a lényeg inkább a levegőben maradás: a flyboarddal a lábunkon, a testünk mozgatásával kormányozzuk az eseményeket, így elkél majd az egyensúly a lebegéshez és a különböző trükkök végrehajtásához (aki látta az első Vasember epizódot, amiben Tony Stark ismerkedik speciális páncélzatának repülős képességeivel, na az hasonló – néhol bohózatba illő – próbálkozásokat láthat a flyboardok standjai körül).

Extrémnek már biztosan nevezhetjük, de vajon versenysportnak is a flyboardot? Nos, világbajnokságot már 2013 óta rendeznek a legjobb flyboardereknek, ahol a leglátványosabb trükköket bemutató versenyzők közül kerül ki a végső győztes. A vb egyenes kieséses rendszerben zajlik, mindkét deszkásnak másfél (a negyeddöntőtől 2, az elődöntőben és bronzmeccsen 3, míg a döntőben 4) perc áll rendelkezésére, hogy a 7 főből álló zsűrit meggyőzze. A kvalifikáció során a gyakorlatukat öt – különböző kategóriába tartozó – mozdulatból kell összerakniuk, a legjobb 32 körétől pedig szabadon választott trükkökkel, az adott időkorlátok alatt kell a maximumot nyújtaniuk. Az értékelésnél számít a magasság, a technikai kivitelezés és az előadásmód is (itt az angolban a Showmanship kifejezést használják, azaz hogy a versenyző mennyire szórakoztatóan, milyen előadóművészként mutatja be az adott trükköt).

A kérdés már csak annyi: tényleg ennyire látványos? Lássuk hogy fest egy világbajnok gyakorlat…

Fotó: Extrevity, Wikipedia