Fókuszban az erősebb nem problémái

A férfi ivarszervek legalább olyan kényes testrészek, mint a női ivarszervek, betegségeik komoly fájdalmat, kellemetlen mindennapokat okozhatnak. A leggyakoribb elváltozásokat vettük sorra, illetve a kezelésükre bevethető módszereket jártuk körül.

A férfi ivarszervei közé tartozik a here, a prosztata, illetve a hímvessző, leggyakrabban a prosztata okoz problémákat. Ez a húgyhólyag alatt található, gesztenye nagyságú szerv, körülöleli a húgyvezetéket. Kivezető csöve a húgycsőbe nyílik, váladékára szükség van a hímivarsejtek mozgásához, vagyis a gyermeknemzéshez. Ejakuláció közben a prosztata izmai összehúzódnak, így préselődik a váladék a húgycsőbe. A prosztata megbetegedési a leggyakoribb férfi ivarrendszeri problémák közé tartoznak. A tüdőrák és a vastagbélrák után a harmadik leggyakoribb férfiakat érintő rákbetegség a prosztatarák, amelynek tünetei általában csak végső stádiumban jelentkeznek. Dr. Légrádi József, az Országos Sportegészségügyi Intézet urológusa szerint ezért 40 éves kor fölött minden férfinak érdemes elmennie az urológushoz, hogy az indulási értékeit feljegyezzék. „Vérvétel, ultrahangos és tapintásos vizsgálat után az orvos már tudja, hogy milyenek a páciens személyi adottságai, mire kell figyelnie. Évenkénti orvosi kontroll javasolt, hiszen a gyógyulási esély annál nagyobb, minél előbb felfedezik a problémákat.”

Kóros és ártalmatlan folyamatok

A leggyakoribb prosztatabetegségek közé tartozik a prosztatagyulladás, amelyet általában bakteriális fertőzés okoz, amely származhat a férfi ivarrendszer területéről, de a szervezet valamely más részéről is. Felelős lehet érte egy rossz fog, egy gyulladt mandula vagy arcüreg, akár aranyér is. Gyulladásra utaló jel a vizelet színének megváltozása, a véres vagy gennyes vizelet, ebben az esetben mielőbb szakorvoshoz kell fordulni, mert antibiotikumos kezelésre lehet szükség.

Fókuszban az erősebb nem problémái

A prosztata hiperplázia, a prosztata jóindulatú megnagyobbodása 50 év fölött minden harmadik férfit érint: a prosztata többszörösére növekszik, szűkítheti a húgycső átmérőjét, befolyásolhatja a vese működését. Kialakulása nem minden esetben kóros, normális élettani folyamatnak is tekinthető, hiszen a prosztata 40 éves kor fölött minden férfinél nőni kezd. Kezelni akkor kell, ha egészségügyi tüneteket okoz, a komolyabb betegségek kizárása érdekében szakorvossal kell kivizsgáltatni: a prosztata tapintásával, ultrahangvizsgálattal, illetve vérteszttel. Létezik otthon elvégezhető prosztata szűrővizsgálati teszt, amely az ujjbegyből vett vérmintából határozza meg a prosztataspecifikus antigén (PSA) szintjét, amely utalhat a prosztata megnagyobbodására. „Amennyiben a betegség nem súlyos, azt szoktam javasolni, szedje olyan recept nélkül megvásárolható szert, ami neki beválik, amiről jókat hallott az ismerősöktől. Ezekkel enyhíthetők a kellemetlenségek”, mondta el dr. Légrádi. A legtöbb készítmény tabletta vagy kapszula formájában kapható, hatóanyaguk többnyire valamilyen gyógynövény, szabalpálma, törpepálma, tökmagolaj. Amennyiben a prosztata megnagyobbodása miatt többször is teljes vizeletelakadás jelentkezik, műtéti kezelés válhat szükségessé.

Az alábbi tünetek esetén forduljon urológushoz!

  • gyakori vizelési inger
  • éjszakai ébredés vizelés miatt
  • vizeletürítés nehézségei: csepegés, gyenge vizeletsugár
  • csípő, égető érzés vizelés közben
  • vizelés közbeni hidegrázás
  • fájdalmas herezacskó
  • fájdalmas ejakuláció
  • véres, gennyes vizelet gyulladás esetén
  • láz
  • deréktáji fájdalom
  • potenciazavar

Nem csak női, férfibaj is az aranyér

Sokszor tekintjük az aranyeres problémákat női betegségnek, pedig a férfiakat ugyanolyan arányban érinti. Az aranyér a végbélnyílás nyálkahártyája alatt található vénás fonatból alakul ki, a létrejövő érzékeny csomók valójában gyulladt és megnagyobbodott vénatágulatok. Elhelyezkedhetnek a végbél záróizmától kifele vagy befele is. Kialakulásának oka lehet öröklött kötőszöveti gyengeség, de a kiváltó ok – különösen férfiak esetében – szinte minden esetben a székelés közbeni erőlködés. A rostszegény táplálkozás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka, a stressz, a túlzásba vitt alkoholfogyasztás és a zsíros ételek is provokálhatják. Amennyiben az aranyér nem gyulladt, nem is fáj, székelés közben vérezhet, ilyenkor élénk piros csíkot húz a székletre vagy a vécépapírra. Ez esetben belső aranyérről lehet szó. Külső aranyérről akkor beszélünk, ha a véna bedagad, kitapinthatóvá válik, fájdalmas lesz nem csak székeléskor, de egész nap, főként ülés közben. A kitüremkedő csomó vérezhet, váladékozhat, sebes lehet, viszkethet.

Az aranyeres betegséget, különösen ha nem múló panaszról van szó, szintén ki kell vizsgáltatni, dr. Légrádi szerint érdemes azonnal proktológus szakorvoshoz fordulni, mert komolyabb betegség, például végbéldaganat is állhat a problémák hátterében. A vény nélkül megvásárolható székletlágyítókkal enyhíthető a székrekedés, de a patikákban kapható tabletták, kúpok és kenőcsök is segíthetnek a kellemetlenségeken, és komoly fájdalomcsillapító hatása van az ülőfürdőnek. Súlyosabb aranyeres panaszok esetén az injekciós kezelés és a műtét is szóba jöhet.

Fontos tudni!

A székletben látható vér nem minden esetben származik az aranyérből, bár az élénkpiros szín erre utal. Az emésztőrendszer már traktusából ürülő vér már alvadt, emésztett, vagyis barna színű lehet, ezért nem vehető észre a székletben. A gyógyszertárakban kapható székletvér-tesztekkel ellenőrizhető, és gyanú esetén a szakorvoshoz lehet fordulni a problémával.

Fókuszban az erősebb nem problémái

Tippek aranyereseknek

  • Fogyasszon sok rostot! Egyen nyers gyümölcsöt és zöldséget, főzzön zabkorpával!
  • Igyon bőségesen vizet, gyümölcslevet!
  • Mozogjon rendszeresen, de ne erőltesse meg magát. A napi séta tökéletes megoldás.
  • Ha nehézkes a székletürítés, inkább ne erőlködjön.
  • Reggel, vagy akár minden étkezés előtt fogyasszon el egy csésze langyos folyadékot.
  • Vegyen kamillás forró fürdőt!
  • Székelés után alaposan mosakodjon meg!
  • Naponta többször feküdjön le 15-30 percre, felpolcolt lábbal!

Kisfiúk, nagyfiúk

Férfiaknál szintén gyakori a lágyéksérv, mert a méhen belül a herék a hasüregen belül fejlődnek ki, majd késői magzati lét során vándorolnak a helyükre, a hasüregen kívül a herezacskóba. A hasfalon így van egy olyan pont, amely az erek és ondóvezeték kifutása miatt eleve gyengébb (ez lányoknál is megvan, de nem olyan gyenge). Veleszületett lágyéksérv kb. minden századik fiúnál keletkezik, 25 év felett a férfiak 2 százaléka szenved tőle, 50 év felett pedig egyre többen. Csak műtéti úton gyógyítható.

Kisfiúknál gyakran jelentkező probléma a fitymaszűkület, amikor a makkot fedő bőrt a szűk nyílás miatt nem lehet hátrahúzni, ezért nem lehet tisztítani, esetleg begyulladhat. Az első életévben a makkhoz sejtesen tapadó fityma még természetes, nem is szabad húzogatni, ha azonban 2-3 éves korra magától, illetve a napi tisztálkodással sem oldódik meg a probléma, szakorvoshoz, urológushoz kell fordulni. Fitymaszűkület felnőttkorban az elhanyagolt cukorbetegség, hegesedések, berepedések miatt szintén kialakulhat. Vagy szteroidos, vényköteles kenőccsel, vagy sebészi úton gyógyítható.

A nemzőképes férfiaknál a spermák egészsége az elsődleges, hiszen a gyermekvállalás csak akkor lehetséges, ha minden rendben van. Az egészséges életmód mellett használhatók olyan készítmények, férfivitaminok, amely a nemzőképességre vannak hatással. Ezekben általában cink, szelén, folsav, E- és C-vitamin található. A legtöbbször idősebb férfiakat érintő potenciaproblémák oka lehet szervi és lelki probléma is, mindenképpen orvosi kivizsgálás javasolt. A vény nélkül kapható, olykor veszélyes szerek nem jelentenek megoldást, csak orvosi receptre szabad beszerezni a potencianövelő készítményeket.

Kapcsolódó gyógynövények

Forrás: www.egeszsegtukor.hu – RSS