Gyulai Memorial: Világklasszisok csatája

Kormány Sport

Idén is a sportág ünnepének ígérkezik a Gyulai István Memorial – Atlétika Magyar Nagydíj. Hazánk legrangosabb egynapos nemzetközi viadalára a sportág krémje, világbajnokok, olimpiai bajnokok, csúcstartók, vagyis a világelit érkezik. Mellettük természetesen hazai sztárjaink, a jövő bajnokai is pályára lépnek majd Székesfehérváron.

A szupererős mezőnyből kiemelkedik a 100 méteres gátfutás világcsúcstartója és fedettpályás világbajnoki címvédője, Kendra Harrison. Az amerikai „tűzgolyó” 2016-ban repesztette a 12.20 mp-es világrekordot, amit még megközelíteni is igen ritkán tud bárki.

Ahogy arra bizonyára sokan emlékszünk, két éve Harrison bődületes versenycsúcsot állított fel a Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíjon. Az akkor elért 12.28 mp-es eredményénél ebben az évezredben az egész világon összesen csak háromszor futottak jobbat, ebből kétszer maga Harrison!

Itt lesz a verseny tavalyi győztese, az IAAF világranglistán pillanatnyilag 4. helyen álló Sharika Nelvis, akinek szintén nem kell szerénykednie egyéni legjobbjával, ami 12.34 mp.

Jön a szám Riói olimpiai ezüstérmese, és kétszeres fedettpályás világbajnoka, Nia Ali (12.48 mp). Ö az egész tavalyi évben sérüléssel küzdött, de most biztató formát mutat például 12.75-tel győzött Hengelóban.

A legutóbbi, birminghami fedettpályás világbajnokság ezüstérmese, a londoni vb-n ötödik helyen végzett, a jelenlegi IAAF világranglistán ötödik, Christina Clemons (12.54 mp), rögtön ismertebbé válik a szakemberek számára, ha a leánykori nevén említjük: Manning.

Kontinensünket a külföldiek közül az Európa-bajnok Elvira Herman (Belarusz, 12.64 mp) képviseli, aki az aktuális IAAF világranglista 6. helyén található.

A nemzetközi kontingenst az idei fedettpályás amerikai bajnokság ezüstérmese, Evonne Britton (12.78 mp) egészíti ki, aki idén az IAAF World Indoor Tour sorozatban a második helyen végzett.

Nagy dolog, hogy egy ilyen mezőnyben két magyar gátfutó hölgy is teljes joggal kaphat helyet!

A tavalyi berlini Eb-n a döntőről hajszállal lemaradó Kozák Luca (egyéni csúcsa 12.86 mp), és Kerekes Gréta, aki Glasgow-ban élete első kontinensbajnoki döntőjét futhatta, és ott a nagyszerű ötödik helyezést érte el. Tavaly 12.95 mp-es eredménnyel ő is áttörte a bűvös 13 mp-es határt.

400-on és 3000 méteren sem maradunk klasszisok nélkül a Gyulai István Memorialon.

A magyar atlétasztárok, így Márton Anita, Halász Bence, Kővágó Zoltán, Krizsán Xénia, Gyurátz Réka mellett, számos más világklasszis között, eddig már öt olimpiai bajnoki címvédő is részt  vesz: Christian Taylor (férfi hármasugrás), Dalilah Muhammad (női 400m gát), Tianna Bartoletta (női távolugrás), Anita Włodarczyk (női kalapácsvetés – ő egyúttal a szám világcsúcstartója is) és Dilshod Nazarov (férfi kalapácsvetés). Az is ismeretes már, hogy utóbbi versenyszámban a háromszoros világbajnok Paweł Fajdek és az Európa-bajnoki címvédő Wojciech Nowicki is dobókörbe lép.

Férfi 400 méteren a legnagyobb név a verseny csúcstartója, a londoni világbajnokság ezüstérmese, a bahamai Steven Gardiner. A 43.87 mp-es egyéni csúccsal rendelkező, magasra nőtt, karibi futó várható formáját tekintve sokatmondó, hogy a szezont egy 20.04 mp-es 200 méterrel kezdte…

De nem lesz könnyű dolga!

Legnagyobb ellenfelei közül a londoni olimpiai ezüstérmes Luguelin Santos (e.cs. 44.11) tudja hova jön, mert tavaly a dominikai futó nyerte meg Székesfehérváron az egykörös versenyt.

Mellettük a londoni világbajnokság 4. helyezettje, a botswanai Babaloki Thebe (44.02) és az amerikai bajnok, Kahmari Montgomery (44.23) számítanak leginkább esélyesnek.

Sokatmondó, hogy a tervezett mezőnyben csak olyan futók vannak, akik már futottak 45 mp-en belüli 400 métert!

A hölgyek 400 méteres versenyszámában a címvédő világbajnok, amerikai Phyllis Francis is visszaigazolta a részvételét. Az egyéni vb-arany mellett az USA váltóval is győzött Londonban, előtte pedig Rióban lett 4×400-on olimpiai bajnok.

Az elsőszámú esélyes azonban talán mégsem ő, hanem a bahreini színekben versenyző Salwa Eid Naser, aki a vb-n ezüstérmes lett Francis mögött, de a 2018-as Gyémánt Liga Döntőt ő nyerte, és az egész tavalyi szezonban csak egyetlen versenyen kapott ki, míg az idén eddig veretlen!

De rajtuk kívül sem akárkik lesznek a mezőnyben: Shericka Jackson (Jamaica) Rióban bronzérmes volt egyéni 400 méteren, honfitársa, Stephanie McPherson az IAAF világranglistán pillanatnyilag a 2. helyen áll, a lengyel Justyna Święty-Ersetic tavaly Berlinben lett a táv Európa-bajnoka, és a többi induló is jócskán 51 mp-en belüli legjobbal büszkélkedhet.

Férfi 3000 méteren pedig jól mutatja a színvonalat, hogy három olyan sportoló is van a mezőnyben, aki már futott 13 percen belüli 5000m-t: a kenyai Richard Yator (12:59.44) és két etióp, Abadi Hadis (12:56.27) illetve Telahun Haile Bekele (12:52.98).

Forrás, fotó: atletika.hu, gyulaimemorial.hu