Hárman is hajszálra az éremtől

A nyitónapi aranyérem után pénteken három magyar is pástra lépett a belgrádi Európa-bajnokságon. Bailey Kelen, Patakfalvy Luca és Salim Sharif Gergely is egy lépésre volt csupán az éremtől. A negyeddöntőig jutva mindhárman ötödik helyen zárták az Eb-t.

87 kg, nyolcaddöntő:

Bailey Kelen – Artsiom Plonis: 2-1

Taktikai jelleg dominált a meccs elején, ahol bő fél perc után egy fejessel a tavalyi vb-n bronzig jutó Plonis talált. Intésekkel születtek az újabb pontok mind a két oldalon. 1-5-ről jött az utolsó 30 másodperc, de az eredmény már nem változott, az első a semleges színekben induló versenyzőé lett. Galambos Bence edző intelmeit meghallgatva változtatott Kelen a második etapban és egy perc alatt 5-0-s előnyt szorgoskodott össze. Ráadásul egy látványos fejessel már 8-0 állt az eredményjelzőn. Okosan védekezve nem hagyta a belorusz származású versenyzőt egyenlíteni, aki ugyan 8-4-re feljött, de a menet Kelené lett. A mindent eldöntő két percet egy ütéssel nyitotta Kelen (1-0), amire gyorsan rárúgott egyet testre, majd fejre (6-0). Bő fél perc után már számolni kellett Plonisra egy remek fejre elhelyezett találatot követően, amivel 12-0-ra nőtt a különbség, azaz pontkülönbséggel hozta a döntő menetet Kelen és már ott van a negyeddöntőben.

Negyeddöntő:

Bailey Kelen – Richard Arde Ordemann: 0-2

A skandináv kapta el jobban a rajtot, ő talált először és el is ment öttel az első percben (0-5). Megnyomta a hajrát Kelen, hogy zárkózzon, de jól szúrt közbe Ordemann és vagy hárított vagy kontrázni tudott. Az első menetet így el is vitte (2-8). A másodikat is a norvég kezdte jobban és hamar elhúzott néggyel. Egy perc után egy intéssel jött közelebb a magyar fiú (1-4). Az utolsó fél percnek 1-7-ről mentek neki, innen pedig már nem tudott egyenlíteni Kelen és a második menetet is Ordemann nyerte (2-12).

53 kg, nyolcaddöntő:

Patakfalvy Luca – Sarah Al Halwani: 2-0

Aktívan kezdtek a hölgyek, de bő egy percig nem került pont a táblára. Egy videózást követően Luca fejtalálatát megadták (3-0). Meglódult az olasz, de Luca talált kontrából (5-0) és taktikusan kivédekezte a menet végét (7-2). Hasonló menetkezdést követően a második két perc derekán egy intéssel került fórba a magyar lány, amit ugyanígy egalizált Al Halwani. Egy testrúgással került újra előnybe Luca (3-1), és így érkeztek el a hajrához. Jól tartotta távol az olaszt, aki már nem tudott egalizálni, így a magyar lány jutott tovább.

Patakfalvy Luca – Andrea Bokan: 1-2

Közel egy perc kellett, míg az amúgy nem eseménytelen meccsen az első pontok megszülettek, szerencsére ezt Luca vitte be (2-0). Déli szomszédunk viszont fordított és fél perccel a vége előtt már ő állt jobban (2-5). A hátrányban lévő magyar lány megnyomta a hajrát, de a szerb elvitte az első etapot (2-6). A másodikban nem várt Luca sokat az első pontjaira, fél perc sem kellett neki az 5-0-s előny megszerzéséhez. Annyira lendületbe jött, hogy egy perc után 11-0 állt az eredményjelzőn és innen nem volt visszaút Bokan számára, csak szépítésre futotta. A végén láthatóan rápihent a döntő menetre a szerb lány. A meccs már a biztos éremről döntött, így érezhető volt a feszültség. 45 másodpercet kellett várni az első érvényes akcióra (0-2), amit a Bokan hamar meg is duplázott és 0-4-ről jött az utolsó perc. Mivel öttel is elment a szerb, óriási darálásba kezdett Luca, aki fél percnél feljött 4-6-ra, sőt, 15 másodperccel a vége előtt már csak egy volt a hátránya (7-8). A kitámadó magyar ellen sajnos azonban talált az ellenfél és 7-12 volt az állás másodpercekkel a vége előtt. Ezt pedig már nem tudta ledolgozni Luca, aki így ötödikként zárta a kontinenstornát.

58 kg, legjobb 16 közé jutásért:

Salim Sharif Gergely – Charalampos Palourtis: 2-0

A ciprusi kapta el jobban a rajtot és 1-1 után néggyel ellépett, de Sharif egy perc után fordítani tudott (6-5). Már 10-5-re is vezetett a magyar fiú, mikor összegyűlt az 5 intése Palourtisnak, amivel automatikusan a magyaré lett a menet. Nagyon megtolta a második két perc elejét Sharif és nem engedett pontot ellenfelének, egy perc alatt, 11 pontos vezetésnél most is összegyűltek az intések a szigetországi neve mellett, ami Sharif továbbjutását eredményezte.

Nyolcaddöntő:

Salim Sharif Gergely – Aymen Achnine: 2-0

Az első fél percben három testrúgással és egy intéssel 7-0-ra elhúzott Sharif. Egy perccel a menet vége előtt is megmaradt a hétpontos különbség (9-2). A hajrában még növelte a fórt a magyar fiú és végül simán, 13-2-re hozta az első két percet. A folytatásban a holland talált először (0-2), de előnye hamar elolvadt, bő fél perc után már 9-2 volt az állás a magyar versenyző javára. Sharif láthatóan szerette volna idő előtt befejezni a találkozót, ennek egy látványos fejessel adott hangot, de az adok-kapokba holland pontok is becsúsztak. Azonban így is összejött a pontkülönbség nagyjából fél perccel a vége előtt, 18-6-os magyar vezetésnél.

Salim Sharif Gergely – Vito Dell’Aquila: 0-2

A tokiói játékok aranyérmese – aki Omart verte az olimpián az első körben – volt Sharif ellenfele az éremcsatában. Látványos akciókkal kísérleteztek az elején, de sokáig egyikük sem tudott pontot érő akciót végig vinni. Az olasz lába landolt Sharif mellkasán először pontokat érően (0-2), ami után intések hozták meg az egyenlítést (2-2). A hajrában pontot kellett szereznie Sharifnek a menetgyőzelemért, de Dell’Aquila talált és nyerte az elsőt 2-4 arányban. Fél perc pörgött le az órán, mikor egy intéssel szerzett vezetést a talján fiú (0-1). A kevéspontos meccsen a taktika dominált. Sharif egy ütéssel törte meg a csendet (1-1), majd szinte azonnal visszavette az olimpiai bajnok a vezetést (1-4). Jöhetett a végjáték, ahol egy akciónyi hátrányban Sharif megpróbált egalizálni, de ezt nem engedte az olasz, így Sharif is ötödik helyen végzett az Eb-n.