A 160 magyar olimpikonból 119-en a központi utánpótlás-menedzselő program, a Héraklész egykori vagy jelenlegi kedvezményezettjei. A hetvenöt százalékos arány azt mutatja, megéri befektetni a mindenkori ifjúságba.
Lakner Gábor • Az új utánpótlás-nevelési stratégia első elemeként indult útjára a Héraklész-program, amely a kezdeti tizenhárom helyett már húsz olimpiai sportág – asztalitenisz, atlétika, birkózás, cselgáncs, evezés, jégkorong, kajak-kenu, kézilabda, kosárlabda, ökölvívás, öttusa, röplabda, sportlövészet, súlyemelés, tenisz, torna, triatlon, úszás, vívás és vízilabda – fiatal versenyzőit támogatja abban, hogy nemzetközi színvonalú versenyzők váljanak belőlük. Évente mintegy 1800 sportoló a kedvezményezettje a támogatási rendszernek.
„A Héraklész Bajnokprogram a sportolók tizennyolc éves koráig a válogatott központi edzőtáborait és keretedzéseit biztosítja, továbbá a válogatottak felkészítésében részt vevő edzők javadalmazásához is hozzájárul. A Héraklész Csillagprogram tizenkilencéves kortól az edzőtáborok mellett további feladatokat, ezek között kiemelten a nemzetközi versenyeztetést is támogatja. Fentieken túl a tudományos háttér, a rendszeres antropometriai, pszichológiai, pedagógiai, terhelés-diagnosztikai mérések a program révén a teljes vertikumban biztosítottak” – sorolja Tóth József, a Héraklész-program igazgatója.
A 2012-es londoni olimpián megmutatkozott, hogy aki ebben a rendszerben nőtt fel, az a felnőttek között is képes eredményeket elérni. Az akkori pontszerzők zöme ugyanis részt vett a Héraklész-programban. Nos, most, a riói olimpia előtt néhány nappal szemügyre vettük, hogy az idei játékokra kvótát szerzett magyar versenyzők közül kik azok, akiknek kiteljesedését elősegítette a tizenöt éve futó program.
A nevek felsorolásától helyhiány miatt eltekintünk, hiszen az úszó Horváth Dávid és a nyílt vízi úszó Olasz Anna szabadkártyája miatt 160 fősre duzzadt különítményből 119 sportoló megfordult a programban, vagyis a riói olimpikonok mintegy hetvenöt százalékának segített a Héraklész.
Borkai Zsolt MOB-elnök és Szabó Bence főtitkár korábban többször is hangsúlyozta, hogy a Magyar Olimpiai Bizottságnak rendkívül fontos az utánpótlás-nevelés támogatása, és kiemelt figyelemmel kíséri a korosztályos eredményeket.
„A magyar olimpiai mozgalom az utánpótlás-eredményekből tud meríteni a jövőben” – hangsúlyozta a múlt év végén a tbiliszi Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon sikeresen szerepelt fiatalok köszöntésekor Borkai. A riói névsor alapján nemcsak a jövőben meríthetnek abból, hanem már a jelenben is: összesen tizenkilenc olyan fiatal vehet részt az olimpián, aki most is élvezi a Héraklész-program támogatását.
Ábécésorrendben haladva kezdjük a sort az atlétákkal, akik közül öten is érdekeltek a mostani héraklészosok közül. A 20 km-es gyaloglásban induló Kovács Barbara és Récsei Rita, az 50 km-es távon versenyző Srp Miklós és Venyercsán Bence, valamint a hétpróbázó Krizsán Xénia szerepel a programban.
A cselgáncsozók közül Tóth Krisztián érdekelt, a KSI még mindig csak 22 éves világbajnoki ezüstérmes versenyzője 2007 óta szerepel a támogatottak között. Az evezősöket Pétervári-Molnár Bendegúz képviseli, a kajak-kenusoktól a csapatba az utolsó pillanatban bekerült, mindössze 19 éves Kopasz Bálint és a nála egy évvel idősebb Hajdu Jonatán versenyez Rióban.
Az öttusázó Földházi Zsófia, a sportlövő Egri Viktória és Péni István, továbbá a tornászok között már nem utánpótláskorú, de egyébként mindössze 16 éves Kovács Zsófia is a Héraklész-program támogatottja.
Az úszókat többen is képviselik Rióban; Márton Richárd, Holló Balázs és Reményi Ármin mellett a legfiatalabb magyar olimpikon, a 14 éves Késely Anna is szerepel a listán. A vizes sportoknál maradva a férfi vízilabdacsapat Benjáminja, a 19 éves Manhercz Krisztián is héraklészes. Akárcsak a vívó Márton Anna.
A mostani fiatalokon kívül pedig még százan megfordultak a programban hosszabb-rövidebb időre. Azt véletlenül sem állítjuk, hogy kizárólag annak köszönhető az olimpiai részvételük, de hogy hozzásegítette őket az eredményes pályafutáshoz, az egészen bizonyos.
És hol van még a vége…