Érdi Mária

Honlapunk indulásakor, 2011-ben Érdi Mária még nem vitorlázott versenyszerűen, csak egy évvel később kezdte el. 2013 óta azonban sikert sikerre halmoz, mi is három éve követjük nyomon a pályafutását, ifjúsági világ- és Európa-bajnoki címei mellett örömmel számoltunk be arról is, hogy mindössze 18 évesen kiharcolta a riói olimpián való részvételt.

Pusztai Viola Érdi a „legény” Füreden – ezzel a címmel jelent meg 2013-ban honlapunkon az első beszámoló az akkor tizenöt éves Érdi Máriáról, aki éppen a balatonfüredi Laser 4.7 ifjúsági világbajnokságon vitézkedett az U18-asok mezőnyében. Végül a 11. helyet szerezte meg, míg az U16-os korosztályban ötödik lett.
De mindjárt tegyük hozzá: az első hivatalos versenyét csak 2012 júniusában futotta.

Ol.-sor. Mári örömeFejlődésének üteme a szakembereket is meghökkentette, hát még az, amikor 2013 augusztusában világbajnoki címet szerzett Kanadában, a Byte CII ifjúsági olimpiai hajóosztályban, és Magyarországot első helyen kvalifikálta a nandzsingi ifjúsági olimpiára. És ha ez még nem lett volna elég, ő volt az egyetlen lány, aki a fiúk mezőnyében többször is bekerült az első ötbe, sőt, futamot is nyert.
Belefért hát, hogy „legényként” dicsérjük…

„Nandzsingban a pontszerző hely megszerzése a cél, utána lehet a riói olimpiai kvalifikációra koncentrálni. Nem sietünk el semmit, nem sürget az idő, a kora miatt úgyis inkább a 2020-as játékokon való indulás lenne ideális” – mondta honlapunk még 2013 decemberében Eszes Tamás, Érdi akkori edzője azzal kapcsolatban, hogy az ifjúsági olimpia után tanítványa részt vesz a riói kvalifikációs Laser Radial-világbajnokságon.

Nem csoda, ha 2015 augusztusában már „világbajnok csodabogárnak” neveztük.
Bár a viszontagságos körülmények között rendezett verseny az ifjúsági olimpián nem úgy sikerült, ahogy eltervezte – a tizenegyedik helyet szerezte meg –, 2014-ben mégiscsak világbajnok lett a Laser Radial hajóosztály U17-es mezőnyében, az Európa-bajnokságon pedig bronzérmet szerzett.

A 2015-ös U19-es Európa-bajnokságra különösen készült, nem akarta annyiban hagyni, hogy a kontinensviadalról nincs még aranyérme.
„Nagyon izgultam az Eb-n, ezért rosszul is indult a verseny, de aztán összeszedtem magam, és a harmadik nap átvettem a vezetést. De ettől nem nyugodtam meg, sőt, minden este azon gondolkoztam, mi lesz, ha másnap elrontom a futamot? Aztán nem történt semmi baj, megtartottam a vezetést, és Európa-bajnok lettem.”

Alig egy hónap múlva a kanadai Kingstonban rendezett U19-es világbajnokságon is diadalmaskodott. Ősztől azonban már a riói kvalifikációra koncentrált, novemberben elindult az ománi felnőtt-világbajnokságon, amelyen a 42. helyet szerezte meg, így az olimpiai kvóta még váratott magára.
„Micsoda év! El sem hiszem, hogy a világ- és Európa-bajnoki győzelmem után sikerült megszereznem az ISAF ifjúsági világbajnoki címet is – lelkendezett közösségi oldalán 2015 decemberében.

Minden, vitorlázással töltött esztendőre jut világbajnoki cím Márinak – írtuk beszámolónkban. Csak az a fránya pont nem akart felkerülni az i-re, de a legnagyobb álom elérésére, azaz a riói olimpián való szereplés kiharcolására Palma de Mallorcán maradt még esélye.

„Már csak két helye van Európának, és még olyan országok nem kvalifikáltak, mint Németország, Spanyolország vagy Lengyelország, pedig a versenyzőik rendre a legjobb tízben vannak. Nagy pech nekem, de hát a sport ilyen, szerencse is kell hozzá.”
„Szorítsatok!” ‒ írta közösségi oldalának üzenőfalára néhány hónappal később, mielőtt elindult a vitorlázók utolsó olimpiai kvalifikációs versenyére, a mallorcai S.A.R. Princesa Sofia Eurosaf regattára.

Nem volt szüksége Fortuna kegyeire, hiszen saját sorsának kovácsa volt: a hatodik és a hetedik futam után már olyan tetemes előnyre tett szert az ellenfeleivel szemben a világbajnoki erősségű mezőnyben, hogy nem az volt a kérdés, meglesz-e a riói kvóta, hanem az, hogy hányadik helyen kezdi meg a szombati éremfutamot.
Az utolsó, tizedik futamra már úgy vitorlázott ki a Földközi-tengerre, hogy tudta, négy évvel azután, hogy versenyszerűen vitorlázni kezdett, majd az U17-es és az U19-es korosztályban mindent megnyert, amit lehetett, tizennyolc évesen rajthoz állhat a riói olimpián.