Hogy áll az olimpiai kvalifikáció vívásban? Női tőrvívás


A budapesti vívó világbajnokság után vívóink rövid pihenőjüket töltik, majd folytatódnak a világkupa- és Grand Prix-versenyek, ahol tovább gyűjthetik az olimpiai kvalifikációs pontokat a 2019.11.22-től 2020.04.04-ig tartó időszakban. Hogyan állnak most vívóink a csapat és egyéni olimpiai kvalifikációs pontversenyben? Sorozatunk első részében a női tőr szakágat tekintjük át.

Csapatverseny:

A női tőr csapatok a kvalifikáció megkezdése óta egy világkupa-állomáson, egy kontinentális- és egy világbajnokságon vettek részt. A kvalifikációs időszakban még 4 világkupa viadal van hátra. A végelszámolásnál az öt világkupa leggyengébb eredményét minden nemzet törölheti a ranglistáról. A kontinensbajnokságon és a vb-n megszerzett pontokat nem lehet kiejteni.
A kvalifikációs sorozat zárása után az első négy nemzet jogot szerez az olimpián való részvételre, illetve további négy földrész kap 1-1 helyet, ha az adott nemzet a ranglista első 16-ja között van.  Ha az utóbbi feltételnek nem felel meg a nemzet, akkor a ranglistáról a legerősebb földrész még egy olimpiai kvótát kap.


A kvalifikációs pontverseny állása részletesen itt megtekinthető.

Az oroszok mindhárom versenyen az élen végeztek. Olimpiai részvételüket egy nemzet sem veszélyezteti. A legjobb négyben az olaszok, az amerikaiak és a franciák helyezkednek el. Őket az egyes kontinensekről Japán, Kanada és Lengyelország követi. Az afrikai földrész legjobbja, Egyiptom jelenleg nincs a legjobb 16-ban, így most a rangsor alapján Ázsiát illetné további egy kvóta, ha így maradna az állás a kvalifikációs időszak végéig, akkor a hetedik Korea csatlakozhatna a nyolcak közé.
Ha az első négy a következő négy világkupán meg tudja őrizni helyét az élen, akkor az európai kontinens kvótájáért lehet nagy verseny, hiszen a lengyelek előnye a németekkel szemben csupán 5 pont, illetve a magyar tőrcsapat hátránya is csak 9 pont. Egyiptom helyzete sem reménytelen, hiszen 5 pontra van a kvótát jelentő 16. pozíciótól.

Magyarország a tauberbischofsheimi világkupa viadalon a 9. helyen végzett. A lengyelek 2 hellyel előttünk, a németek két hellyel mögöttünk zártak. 
A düsseldorfi kontinensbajnokságon a nyolcaddöntőben a németek hazai páston biztosan verték a magyarokat. Ezután a magyarok az 5. helyért a lengyeleket győzték le. A németek közvetlen előttünk a negyedik helyen végeztek.
A duplaszorzójú budapesti világbajnokságon a világkupához hasonlóan Kanada állta a magyarok útját a nyolcaddöntőbe jutásért. A folytatásban a 9. helyért vívott csatában a németek 6 találattal bizonyultak jobbnak a magyaroknál. A lengyelek a németeket legyőzve jutottak be a legjobb nyolcba, ahol végül a 7. helyen végeztek.

A három viadalon a magyar gárdában Kreiss Fanni 3, Kondricz Kata 3, Lupkovics Dóra 1, Mohamed Aida 2, Pásztor Flóra 2 alkalommal szerepelt. 

Egyéni verseny:

A csapatrangsor végeredménye nagyban befolyásolja az olimpia egyéni versenyének a mezőnyét. Az olimpiai csapatversenyen résztvevő 8 nemzet mindegyike 3-3 vívót indíthat az egyéni küzdelmekben. A további helyeket a módosított egyéni ranglista alapján töltik fel 34 vívóra. Európa 2 helyet kap, azzal a kikötéssel, hogy nemzetenként csak egy vívót vesznek figyelemben. 
A tokiói utazók névsora 5 világkupa-, 3 GP-verseny, továbbá a kontinentális- és világbajnokság eredményeit követően alakul ki. Az egyéni ranglistára is igaz, hogy a vb és kontinens bajnoki eredmény nem törölhető, de a további 8 verseny közül a leggyengébb kettő kiejthető. 

Az egyéni rangsorba eddig négy verseny, egy vk, egy GP, a kontinens-bajnokságok és a vb-eredményei számítanak bele. A rangsorból törölve a csapatverseny mostani nyolc éllovasának vívóit, a következő a helyzet a két európai egyéni indulási kvótára: 


Jelen állás szerint a német Ebert Leoniet és Kreiss Fannit illeti az egyéni verseny olimpiai kvótája.

Állás 4 verseny alapján:
1. Ebert Leonie (német) 66, 2. Kreiss Fanni 40, 3. Sauer Anne (német) 38, 4. Diaz Marie Terese (spanyol) 33,25, 5. Pustilnik Nicole (izraeli) 26, 6. Mohamed Aida 23,75.

A legjobb 50 ranglistája itt megtekinthető. (sárga színnel jelölve a kontinensek egyéni kvótásai)

Még 4 világkupa- és 2 GP-verseny van hátra. 
 

A hátralevő világkupa és GP egyéni versenyek:

világkupa (másfélszeres szorzójú viadal)
egyéni és csapat
2019.11.22-24. Algír
2019.12.13-15. St. Maur
2020.01.10-12. Katowice
2020.02.21-23. később kijelölve a helyszín

GP
egyéni
2020.02.07-09. Torino
2020.03.13-15. Anaheim

(MOB összeállítás Fotók: Szalmás Péter)

Forrás: www.mob.hu – RSS