Hogyan keressünk milliókat a golffal?

A golfról sokaknak Tiger Woods neve ugrik be, aki nemcsak az elmúlt tíz év legeredményesebb játékosa, de alapjaiban megváltoztatta ezen sportág világát.

Részben neki köszönhető, hogy a golf az egyik legjobban fizetett profi sport lett, ő maga pedig minden idők leggazdagabb játékosa. Annak jártunk utána, vajon hogyan kerülhet be ebbe a közegbe valaki Magyarországról, ahol ez a játék alig húsz éve született újjá.

tiger_woods.jpgA legtöbbet kereső sportolók listáját évek óta Tiger Woods uralja, aki karrierje során már több mint 80 millió dollárt (18 milliárd forintot) keresett a golffal, és a különböző reklámszerződéseknek köszönhetően ő lett az első sportoló, aki áttörte a bűvös 1 milliárd dolláros kereseti álomhatárt.

A legjobbak szintén nagyon sokat keresnek, hiszen a profi versenyeken hétről hétre több millió dollárt osztanak szét világszerte a különböző megmérettetéseken.

A két legnagyobb profi versenysorozat, az amerikai PGA Tour és a European Tour állomásain lehet a legtöbb pénzt keresni, értelemszerűen ezekre a különösen nehéz bekerülni. Az összdíjazásból azonban csak azok részesülnek, akik az adott versenyen bejutnak a 140-150 fős mezőny első felébe, vagyis a cutba. Az amerikai sorozat a leggazdagabb, az átlagos pénzdíj 5 millió dollár (1,1 milliárd forint) felett van, de a European Touron is rendszeresen 2 millió euró (575 millió forint) feletti összeget osztanak szét a játékosok között.

Ezek a két versenysorozat olyannyira népszerű, hogy a jelenlegi kedvezőtlen gazdasági helyzetben is növekedtek a pénzdíjak, sőt, a szezon végén olyan szuperversenyeket rendeznek, ahol minden korábbinál nagyobb nyereményeket biztosítanak a győztesnek. A PGA Tour négyversenyes rájátszása, az úgynevezett FedEx Kupa győztese 10 millió dollárt (2,2 milliárd forintot) vághat zsebre, míg a European Tour idényzáróján, egyetlen hétvégén 3,6 millió dollárral (800 millió forinttal) gazdagodhat majd az a játékos, aki megnyeri a Dubajban rendezendő finálét és élen végez az éves kereseti listán.

Ezek előszobáinak tekinthető az amerikai Nationwide Tour és az európai Challenge Tour, előbbieken 500 ezer és 700 ezer dollár, utóbbiakon 150 ezer és 250 ezer euró között van az összdíjazás, tehát ezek is igen gazdag versenyek, holott a második vonal viadalai lényegesen kisebb presztízzsel és reklámértékkel bírnak. A profi golfban meglévő óriási konkurenciára jellemző, hogy ezekre a sorozatokra is külön selejtezők vannak és korlátozott azok száma, akik minden megmérettetésen részt vehetnek.

sarkozi_richard.jpgA magyar profi játékosok számára ezek a versenyek nagyon nehezen elérhetők. European Touron hazai profi golfozó soha nem játszott még, a legjobb magyar golfozó, Sárközi Richárd azonban többször is igen közel járt már ehhez a selejtezők során. Sőt, néhány éve az egyetlen európai major bajnokság, a British Open utolsó selejtezőköréig is eljutott, ahol olyan profik ellen játszott, akik már a legnagyobb sorozatokon is tudtak győzni.

Mint mondta, nagyon nehéz pályákon és nagyon színvonalas mezőnyben kell bizonyítani hétről hétre a profi golf világában még az alacsonyabb besorolású versenyeken is. Óriási költségei vannak a versenyzésnek, amit támogatók nélkül eleinte szinte lehetetlen visszanyerni. Ugyan még a harmadik vonalba tartozó Alps Tour versenyein is 45-60 ezer eurót osztanak szét, ám a kiadásokat csak a közvetlen élmezőnyben végzettek tudják a pénzdíjakból fedezni a rendszerint száz fő feletti mezőnyben.

Hogy mi kell ahhoz, hogy valaki megéljen profi golfozóként? "Először is hosszú amatőr pályafutás, ami alatt a lehető legnagyobb versenyrutin megszerzésére kell törekedni – főleg nemzetközi viadalokon. Ezen kívül rengeteget kell edzeni, fontos a biztos anyagi háttér, hogy csak a golfra kelljen koncentrálni. Nagyon kitartónak kell lenni, mert lassan jönnek a sikerek, és talán a legfontosabb, hogy fejben nagyon jónak kell lenni, hiszen nagy a nyomás a játékosokon. Ezek mellett nem árt egy kis szerencse sem…" – mondta el Sárközi Richárd.

A magyar profik általában oktatással foglalkoznak, ám a versenyzés teljes embert kíván, nem lehet a kettőt egyszerre csinálni.

Nem csoda tehát, hogy Magyarországról jelenleg Sárközi az egyetlen profi játékosunk, akinek esélye van bejutnia néhány European Tour versenyre, ami óriási szenzáció lenne egy olyan országból, ahol csupán pár ezer ember űzi ezt a sportot.

www.deluxe.hu / Király Levente