Ilyen nincs, és mégis van!

Ünnepel a magyar jégkorong-társadalom: az U20-as válogatott újoncként megnyerte a divízió I/B csoportos vb-t, és jövőre a második vonalban szerepelhet.

STJ Mámoros este volt, sajnálhatja, aki lemaradt róla. Talán csak a szapporói csoda és a krakkói diadal, a felnőttválogatott két jeles sikere hasonlítható ahhoz a bravúrhoz, amit az U20-as nemzeti együttes produkált a szombaton véget ért divízió I/B csoportos világbajnokságon a káposztásmegyeri Jégpalotában. A juniorok újoncként vágtak a tornának, abban a reményben, hogy sikerült megkapaszkodniuk a korosztály harmadik vonalában. Igaz, a játékosok ennél jóval merészebb célokról beszéltek, de még sokakban élénken élt a két évvel ezelőtti vb emléke, amikor szintén hazai környezetben utolsó lett, és kiesett a csapat.

Aranyat ért a szlovénok legyőzése Fotó: MJSZ, Mudra László

Aranyat ért a szlovénok legyőzése  •  Fotó: MJSZ, Mudra László

Rich Chernomaz szövetségi edző mindenesetre tizenkilencre húzott lapot azzal, hogy tizenegy, még ifjúsági korú hokisnak is bizalmat szavazott az U20-asok között. Ám a vb maximálisan igazolta a kanadai szakember döntését, tökéletesen a helyére került minden egyes puzzle-darabka. Önmagáért beszél az imponáló eredménysor, az öt meccsen aratott négy győzelem. De még a lengyelek elleni veresége is büszke lehet a társulat, mert olyan harmadik harmadot produkált, amely bármely nagycsapatnak becsületére válna.

Noha nincs olyan statisztikai mutató, amelyben a mieink végeztek volna az élen, egy kivételével valamennyi kategóriában az élmezőnyhöz tartozunk, ami a kiegyensúlyozottság bizonyítéka. Az öt mérkőzésen összesen 211 lövést zúdítottunk az ellenfelek kapujára, ezekből 21 gól született, ez 9,95 százalékos hatékonyság. Több találattal egyetlen válogatott sem dicsekedhet. Az emberelőnyöket 25 százalékos hatékonysággal használtuk ki, 24 fórból 6 gól született. A két kapus, Kovács Dávid és Kiss Bence remek munkát végzett, a 153 lövésből 141-et semlegesítettek, ez 92,16 százalékos hatékonyság. Amiben utolsó előttiek lettünk, az az emberhátrányok kivédekezése (20/6), ám a mérleget jelentősen rontja, hogy a Garát Zsombor végleges kiállítása miatti 5 percben a lengyelek háromszor is mattoltak minket. Garát és Vizi Dániel kétszer 5+20 percének főszerepe van abban, hogy 86 perc kiállítással a büntetési lista élén zártunk.

Ami az egyéni rangsorokat illeti, a kanadai táblázaton Péter Andor harmadik lett 8 ponttal (5 gól, 3 assziszt), míg a góllövőlistán Sági Martin a lengyel Bartłomiej Jeziorskival holtversenyben 6-6 találattal az első hely zárt! A gólpasszadók rangsorában Péter Andor és Révész Marcell 5-5 assziszttal holtversenyben végzett a 3-4. helyen. A bulik utáni korongelhozásban Kiss Zsombor jeleskedett, a párbajok 65,79 százalékának megnyerésével második lett e kategóriában. A plusz/mínusz mutatókban megint csak Sági Martin volt az egész torna legjobbja +8-cal. A kapusok listáján Kovács Dávid a negyedik helyen végzett 91,75 százalékos védési hatékonysággal; ez mérkőzésenként átlagban 2,5 kapott gól. Kiss Bence mutatója 92,86 százalék, ami 2,25 kapott gólt jelent, de őt hivatalosan nem rangsorolták, mert a pályán töltött ideje nem érte el az összjátékidő 40 százalékát.

A magyar csapat tehát aranyéremmel zárt, az ezüst a lengyeleknek, a bronz a szlovénoknak jutott. Az olaszok végeztek a negyedik helyen, míg a kiesési rangadón Ukrajna 3-1-re megverte Nagy-Britanniát, így a szigetországiak búcsúztak a divízió I/B csoporttól.

A divízió I/A csoportban, ahol 2017-ben a mieink játszanak, szintén véget értek a küzdelmek. Az aranyérmek a fehéroroszok nyakába kerültek, akik így feljutottak az elitbe. A második a házigazda Németország, a harmadik Franciaország, a negyedik Kazahsztán, az ötödik pedig Ausztria lett. A norvégok utolsóként legközelebb a divízió I/B-ben szerepelnek. Ott, ahol a kieső briteket a divízió II/A-ban győztes litvánok váltják fel. Hogy a mi leendő csoportunkban ki lesz a hatodik szereplő, még nem tudni, mert a legjobbak világbajnoksága december 26-án kezdődik Kanadában. De bárki is hullik ki a svéd, dán, amerikai, lett, cseh, finn, kanadai, orosz nyolcasból, dicsőség lesz ellene pályára lépni.

Különdíjak
A budapesti divízió I/B csoportos vb legjobb kapusa Mark Vlahovic (Szlovénia), legjobb hátvédje Stipsicz Bence, legjobb csatára Alan Lyszczaczyk (Lengyelország) lett.
A legjobb játékosok az edzők választása alapján
Magyarország: Stipsicz Bence. Lengyelország: Bartłomiej Jeziorski. Szlovénia: Nik Simsic. Olaszország: Hannes Treibenreif. Ukrajna: Jaroszlav Szvisev. Nagy-Britannia: Glenn Billing