Interjú: „Az ETO, mint brand, a Fradi mellett a legértékesebb a magyar sportklubok között” – az FTC-t is meg akarta venni a vidéki fellegvár új ügyvezetője

Hogy lesz egy sikeres tízpróbázóból és erőnléti edzőből az ETO ügyvezető igazgatója?

– A labdarúgás mindig jelen volt az életemben – kezdte a csakfoci.hu-nak Soldos Péter. – Édesapám Eperjesen a szlovák elsőosztályban futballozott, de sajnos egy betegség miatt korán be kellett fejeznie. Az egész gyerekkorom a foci körül forgott, szinte az összes Fradi-meccset közösen néztük. Aztán később üzletemberként is része maradt az életemnek a futball, talán kevesen tudják, hogy 2004-ben az én cégem is adott vételi szándéknyilatkozatot az FTC Zrt.-re. Világi Oszkár érdekeltségéhez tartozó menedzseri csapattal pedig több közös projektben és részt vettem, ismerem a cégstruktúrát, a gondolkodását. Idővel egy kölcsönös bizalom épült ki, és nagyon megbecsülöm, hogy ilyen fontos feladattal bízott meg.

Előnyét vagy hátrányét érzi annak, hogy külsősként csöppent ebbe a pozícióba?

– Nem biztos, hogy egy kórházat orvosnak kell vezetnie, vagy egy repteret pilótának menedzselnie.

Szerintem fontos, hogy a magyar futballba külső energiákat, külső szakértelmet hozzunk be és ne folyamatosan a régi bútordarabokat tologassuk.

– Azért, mert valaki adott esetben jó játékos volt, nem biztos, hogy vezetőként is megállja a helyét. Az elmúlt években több komoly projekten dolgoztam, talán tudok hozni valami újat a magyar futballba. A szakmai tapasztalatom és a sportszakmai képzettségem is megvan, így nagy lelkesedéssel és komoly tervekkel vágtam bele a munkába.

Melyek ezek a komoly tervek?

– Most egyelőre a zökkenőmentes működtetés folytonosságának biztosítása a legfőbb feladatom. Emellett a futballszakma minőségének a javítása, a szakmai munka optimalizálása és a klub építése van előtérben. Erre egyébként már van egy forgatókönyvünk, hiszen ami a DAC-nál bevált, az itt is eredményes lehet. Szeretnénk fokozatosan lépegetni előre, természetesen jövőre az a cél, hogy a csapat feljusson az NB I-be.

Jelenleg az ETO egy NB II-es középcsapat. Ebből kiindulva úgy tűnik, elég komolyan bele kell majd nyúlni a játékoskeretbe. Vannak már ezirányú elképzelései?

– Tisztában vagyunk vele, hogy növelni kell a minőségét. Az a célunk, hogy az idei szezonban minél több fiatal játékos megkapja a lehetőséget annak érdekében, hogy fejlődjenek, hozzá szokjanak a komoly téthez. Ezt követően majd értékeljük a teljesítményt és annak tudatában döntünk személyi kérdésekről. Egyelőre nehéz lenne megmondani, hogy 4-5 hónap múlva milyen változtatásokat szeretnénk majd végrehajtani. Az biztos, hogy aki jól dolgozik, annak nem kell féltenie a munkáját.

Arra vonatkozóan készítettek már számításokat, hogy milyen mértékben kell megnövelni az ETO költségvetését ahhoz, hogy jövőre reális cél lehessen a feljutás?

– Itt még nem tartunk. Tisztában vagyunk vele, hogy a jelenlegi költségvetést jelentősen növelni kell majd, de a következő szezon büdzséjének a kidolgozása az elkövetkező hónapok feladata lesz.

Lehet az a cél, hogy középtávon az ETO a Ferencvárossal vagy éppen a Fehérvárral kerüljön majd egy polcra?

– Azt azért ne felejtsük el, hogy a vetélytársaink több éves előnyben vannak hozzánk képest minden téren, hiszen mi még csak most jöttünk ki a versenypályára. Biztos vagyok benne, hogy egy jó koncepcióval, motivált csapattal sokra vihetjük. A feljutás után természetesen az az elképzelésünk, hogy rendszeres felsőházi csapat legyen az ETO.

Ha cinikus szeretnék lenni, azt is mondhatnám, hogy innen nem lesz nehéz feljebb lépni.

– Az ETO-t egy gazdasági trauma érte a Quaestor-botrány kirobbanásával. Lekapcsolták a villanyt és senki nem tudta, hogy mi fog történni. Ez a trauma nemcsak a klubot, hanem a szurkolókat is megviselte. Iszonyatosan nehéz volt abból az állapotból talpra állni, szponzorokat behozni, játékosokat szerződtetni.

Az elmúlt években a kockázati faktor óriási volt, az új tulajdonos belépésével ez nullára csökkent.

– Most egy nyugodt környezetben könnyebben lehet majd alkotni és építkezni. Azt gondolom, hogy a sikerre garancia Világi Oszkár neve, aki a gazdasági- és a sportéletben is számos alkalommal bizonyított.

Egy korábbi nyilatkozatában azt mondta, hogy Magyarországon a Ferencváros mellett az ETO a legpatinásabb klub. Mit gondol, mit szólnak ehhez mondjuk az újpesti, a diósgyőri, a fehérvári vagy mondjuk a debreceni szurkolók?

– Lehet, hogy elsőre furcsán hangzik, hiszen az ETO például a bajnoki címek tekintetében nincs az első háromban. Abban viszont biztos vagyok, hogy az ETO, mint brand, a Fradi mellett a legértékesebb a magyar sportklubok között. Győrben hatalmas hagyományai vannak a sportnak, a győri foci hosszú ideig volt meghatározó szereplője a hazai topfutballnak, de amikor az ETO-brandről beszélünk, meg kell említeni a női kézilabdacsapatot is, amely a világ legjobb együttese. Mi azért dolgozunk, hogy futballcsapatot is felzárkóztassuk a kézilabda klub mögé.

Persze, azzal tisztában vagyunk, hogy labdarúgásban hasonló nemzetközi sikereket nehéz lenne elérnünk, mint kézilabdában, de nekünk kötelességünk visszahozni az ETO-t arra a szintre, ahol korábban már járt.

Említette, hogy a DAC-nál bevált forgatókönyvet szeretnék az ETO kapcsán is követni. Ez akár azt is jelentheti, hogy a dunaszerdahelyi klubot felvirágoztató szakemberek tapasztalatára is építene?

– Természetesen. Azt már most elárulhatom, hogy Jan Van Daele, a DAC sportigazgatója biztosan sokat segít majd nekünk, de rajta kívül is lesznek olyan személyek, akiknek a tanácsait kikérjük. Amikor a DAC-nál bevált forgatókönyvről beszéltem, nem arra gondoltam, hogy azt egy az egyben rá lehet majd húzni az ETO-ra. A DAC tulajdonképpen minden magyar csapata, amely a hazafiasságra épít. Nekünk itt Győrben meg kell találnunk a saját hívószavainkat, ehhez első körben fel kell mérnünk, hogy kik is valójában az ETO-szurkolói. Aztán meg kell találnunk a retorikát, a kapcsolati hidakat, amelyekkel minél szélesebb réteget tudunk újra a csapat mellé állítani.

A mostani tulajdonosváltásnak mikor lesznek tetten érhető jelei?

– Ha jól dolgozunk, akkor egy-másfél év múlva már eljuthatunk egy olyan szintre, amire azt mondhatjuk, hogy kezd úgy kinézni a klub, a csapat, ahogy annak a tradíciója, a múltja alapján ki kell néznie. Tisztában vagyok vele, hogy mindennek az alapja a jó foci. Lehet, hogy idealista vagyok, de a kölcsönös értékteremtésben hiszek. Úgy szeretnénk klubot építeni, hogy közben a szurkolók is jól érezzék magukat, szórakozás legyen számukra egy ETO-mérkőzés. Másfél év múlva remélhetőleg erre már az NB I-ben lesz lehetőségünk közösen.

PRIVACSEK ANDRÁS