Ismét "aTerem"-ben: Krav Maga

IMG_4397_160.JPGTóth Lászlóval, a magyarországi Krav Maga önvédelmi rendszer egyik alapító tagjával beszélgetünk az angyalföldi sportkomplexumban, "aTerem"-ben.

Mindazok, akik a Krav Magát választják, sportolni akarnak, vagy az önvédelem elsajátítása a cél?

Változó. Legtöbben azért jönnek, mert egy viszonylag jó és egyszerű rendszert látnak ebben, aminek segítségével meg tudják magukat védeni. Nagyon sokan úgy vannak vele, hogy valamit sportolni, mozogni szeretnének, és ha már csinálnak valamit, akkor legyen értelme is. Nem mennek el edzőterembe súlyokat emelni, hisz a Krav Magával is erősödnek valamennyire, és mindemellett megtanulják az önvédelmet. Van, akit már megtámadtak az utcán, azért jön ide, és van, aki valamilyen oknál fogva csalódott más harcművészeti rendszerben. Az önvédelemben nincsenek szabályok, és versenyek sem.

Ez egy önvédelmi rendszer, ami itt az edzőteremben be is fejeződik?

Remélhetően igen.  Persze én azt gondolom, hogy aki megtanulja az önvédelmet, az előbb-utóbb támadni is megtanul. Valaki nem azért lesz jó Krav Magás, mert bárkit meg tud verni az utcán, hanem azt tanulja meg, hogy miért ne kerüljön ilyen helyzetbe – lásd: milyen fájdalommal jár a verekedés – , már mielőtt odakerülne, inkább elkerüli a konfliktust. Az önvédelem nem a fizikai kontaktustól kezdődik, hanem onnan, hogy kikerülöm a konfliktust.
Az önvédelem már az a rész, amikor valaki kénytelen valamit tenni azért, hogy megvédje önmagát.

Az összes mozdulatsornak a vége futás. Miért?

IMG_4407_160.JPGNagyon sok oka van ennek: az egyik az, hogy fizikailag, mentálisan, technikailag te legyél a jó abban az egy ezred-, századmásodpercben, mert lehet, hogy következő pillanatban már az ellenfél kerekedik felül. Mi nem egy ringharcra készítjük fel a tanítványokat. Az elején mindig azt tanítjuk: fuss el, ne akarj ott maradni, mert lehet, hogy ha feláll, a támadó lesz a győztes. Persze idővel megtanítjuk azt is, mi van, ha ott kell maradni. Hiszen adott esetekben, egy szűk folyosón, egy liftben, egy lépcsőházban már nem lehet elfutni, ott már ismerni kell az önvédelem technikáit.

Hány éves kortól ajánlod a Krav Magát?

Nálunk 15 éves kortól van felvétel, egyelőre még nincsenek gyerekcsoportok. Nagyon fontos tudni, hogy a Krav Magához nem testi, hanem inkább szellemi érettség szükséges. Nem célunk az, hogy az iskolában az osztálytársaikon mutassák be azt, amit előző edzésen tanultak, hiszen ezek elég komoly sérülésekkel járhatnak Volt már rá példa, hogy 19-20 éves srácot is eltanácsoltunk, mert nem célunk őrülteket nevelni.

Személy szerint te hogyan kerültél kapcsolatba a Krav Magával?

IMG_4438_160.JPGVan egy nagyon jó barátom, Nagy István, ő jelenleg is Lengyelországban él és oktatja a Krav Magát. 2002-ben együttes erővel szerveztük meg az első Krav Maga szemináriumot Magyarországon, ami elsöprő sikert aratott, és sok más szeminárium követte. Úgy gondoltuk, ha már nekünk tetszik, akkor lesznek mások is, akik ezt akarják csinálni. 2003 február óta tartunk edzéseket. Nagyon sok mindent tettünk azért, hogy idáig eljussunk. De mindenképpen szükségeltetik valamiféle harcművészeti múlt és némi fanatizmus ahhoz, hogy jó oktató váljék az emberből.

Mi volt az a harcművészeti stílus, amiről áttértél az önvédelemre?

Nagyon sok mindennel foglalkoztam. Annak idején birkózással kezdtem, majd ezt követte az atlétika, a kyokushin karate, a kung fu… Általános elsős korom óta kisebb-nagyobb megszakításokkal folyamatosan sportoltam valamit. Sok mindenbe belekóstoltam, de soha nem találtam meg azt, ami számomra a megfelelő, nem találtam meg azt a mentalitást, amit a Krav Maga ad nekem. Főleg a Krav Maga tanított meg a reális utcai szituációkra. Régebben soha nem tudtam, miért nem működik egy ütés, egy technika. A Krav Magánál pedig már rögtön az elején azzal kezdték, hogy miért nem működik. Megtaláltam azt, ami megadta a választ arra, hogy meg tudjam majd magam a későbbiekben védeni. Szerencsére mióta Krav Magázom, nem kellett úgymond használnom. Mindemellett ez az önvédelmi rendszer eléggé nagy magabiztosságot is ad. Megtanulod fölmérni a helyzetet, megtanulod másképp megoldani a konfliktust, és nem eljutni odáig, hogy verekedned kelljen.

Mondanál egy pár szót az egyesületetekről?

IMG_4480_160.JPGAz Alapítók Klubját a magyarországi Krav Maga meghonosítói, Nagy István, Jónás Atilla és jómagam hoztuk létre azzal a céllal, hogy tanulóink számára a lehető legjobb körülményeket biztosítsuk a folyamatos és széleskörű fejlődéshez. Az Alapítók Klubjának új oktatási központjában, "aTerem"-ben számtalan lehetőség nyílik életünk veszélyhelyzeteinek szimulációjára a legkülönfélébb körülmények között. A netanjai székhelyű International Krav Maga Federationnek, a világ legnagyobb, izraeli székhelyű Krav Maga szervezetnek vagyunk a Magyarországi képviselete.

Köszönöm az interjút, és további eredményes munkát kívánunk!

Végezetül lássuk mi is tulajdonképpen a Krav Maga …

Jelentését illetően a Krav Maga fordítása egyenlő a közelharccal. A Krav Maga egy gyakorlati tapasztalatokra épített, reális, rendkívül hatásos taktikai és önvédelmi rendszer. Elsődleges célja, hogy felkészítse az embert modern, erőszakos világunk veszélyhelyzeteinek felismerésére és azok nagyon gyors, megfelelő kezelésére. A Krav Maga a mentális, a technikai, a taktikai és a fizikai felkészítés kombinációját foglalja magába. Oktatási rendszere már a kezdeti foglalkozások során a több ellenfél elleni küzdelemre, a kés, a bot és lőfegyver elleni védekezésre és a pusztakezes harcra készíti fel a tanulókat.

IMG_4547_160.JPGA Krav Maga az emberi test ösztönös védelmi reakcióit, természetes mozgását, valamint az önvédelem és a közelharc logikusan felépitett taktikáit és technikáit használja. A technikák viszonylag rövid idő alatt elsajátíthatóak, magas szintre fejleszthetőek és nagy stressz hatása alatt is hatásosan alkalmazhatók. Már néhány foglalkozás eredményeképpen közelharcban tapasztalatlan nők, férfiak, fiatal és idősebb emberek is – fizikai adottságaiktol függetlenül – jól tudják használni a tanult technikákat. A Krav Maga technikái és taktikái hatásosak szélsőségesen durva és erőszakos körülmények között is.

Ha többet szeretne megtudni erről az önvédelmi rendszerről, vagy ha kedvet kapott esetleg kipróbálni, további részletekért kattintson ide!

XLsport – Szabó Gabriella – Ezüstszegi József