A magyar válogatott jól teljesített a törökországi Çorumban megrendezett egyetemi világbajnokságon, az utánpótláskorú versenyzők pedig élen jártak az éremszerzésben. Péteri András csapatvezető elégedett volt a tapasztaltakkal.
Lakner Gábor • A magyar válogatott három arany-, két ezüst- és egy bronzéremmel, valamint három ötödik helyezéssel zárta a törökországi Çorumban megrendezett egyetemi világbajnokságot, és két érem kivételével mindegyiket utánpótláskorú versenyző szerezte. Kiemelkedő sikert hozott a kötöttfogás, hiszen a mieink három aranyérmet nyertek, és azzal az éremtáblázat élén végeztek, de mindhárom fogásnemnek jutott medália.
„Elégedettek lehetünk a szerepléssel, ez nagyon szép teljesítmény volt. Mindezt ráadásul erős mezőnyben érték el versenyzőink, hiszen huszonöt ország vett részt a világbajnokságon, Ausztriától Uruguayig. És mielőtt bárki legyintene, megemlítem, hogy a szabadfogású hetvennégy kilós uruguayi versenyző tusgyőzelemmel kezdett fehérorosz ellenfelével szemben – értékeli honlapunknak a látottakat Péteri András csapatvezető. – Több ország azonban politikai és biztonsági okokból távolmaradt, például az amerikaiak hiánya nagy veszteség volt, de az ázsiai birkózónagyhatalmak élversenyzőkkel érkeztek.”
Hivatalos eredményközlésről nem beszélhetünk a világbajnokság kapcsán, ami információ eljutott Magyarországra, az leginkább Péteri Andrásnak volt köszönhető, már ha a gyakran akadozó internetkapcsolat is úgy akarta.
„Ezt leszámítva rendben voltak a körülmények, kifogástalan volt a szállásunk, megfelelő ellátást kaptunk, a lebonyolítással kapcsolatban sem tapasztaltunk problémát, és az eddigi versenyektől eltérően színvonalas bírói gárda működött közre, így nagyobb tévedések sem fordultak elő.”
A legfontosabb azonban az volt, hogy a juniorkorból kinövő versenyzők élesben birkózhattak több mérkőzést, méghozzá kifejezetten jó ellenfelek ellen, ami mindenképpen segíti a fejlődésüket.
„Dicséretes, hogy mennyi birkózó van a nemzetközi élvonalban, aki fontosnak érzi a továbbtanulást a sportolás mellett. Amíg az Universiadéhoz közeledve hirtelen mindenki egyetemista és főiskolás lesz, a sportági egyetemi világbajnokságon úgy tapasztaltuk, hogy hozzánk hasonlóan csak a valóban felsőoktatásban tanuló versenyzők vesznek részt. Amiatt nagyon komoly rangja lett a viadalnak.”
Péteri Andrást zárásként a szabadfogás helyzetéről kérdeztük, hiszen a szakember abban a fogásnemben tevékenykedik.
„Úgy érzem, nincs gond a szabadfogással, ugyanakkor a versenyzőinknek el kell hinniük, hogy az ellenfelek semmivel sem jobbak náluk. Egyetlen területen van lemaradásunk, az állóképességben, ugyanis az élversenyzőink otthon nincsenek rákényszerítve a folyamatos küzdelemre, így a világversenyeken nehezebben bírják a sorozatterhelést. Erőben, technikában nincs különbség.”