Juhász vigaszágas, Kuramagomedov kiesett

Juhász Balázs hétfőn a vigaszágon folytathatja a küzdelmeket, a 74 kg-ban érdekelt Kuramagomedov Murad ugyanakkor kiesett a belgrádi olimpiai kvalifikációs birkózó-világbajokságon.

Juhász
Juhász Balázs (pirosban) a kínai Szun Hsziao ellen küzd a férfi szabadfogású birkózók 92 kilogrammos súlycsoportjának selejtezőjében a belgrádi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A legjobb 16 között előbb a nem olimpiai súlyban szereplő Juhászt szólították szőnyegre, aki karrierje első felnőtt világversenyes mérkőzésén nagy csatában győzte le a kínai Szun Hsziaót, a nyolcaddöntőben pedig a kazah Rizabek Ajtmuhan várt rá.

A meccs esélyese egyértelmen az ázsiai szabadfogású volt, a 28 éves magyar ugyanakkor nagyon bátran és aktívan kezdett, többször próbálkozott karberántással, akciót azonban nem tudott csinálni. Az első perc végén aztán ismét Juhász Balázs kezdeményezett, de a kazah alá került, ráfogott a derekára, kiemelte és villámgyorsan megindult, aminek a vége egy hatalmas ívű, öt pontot érő dobás lett. Juhász tehetetlen volt, a szőnyegre érve azonban sikerült visszatámadnia és kiléptetnie Ajtmuhant (1-5).

A demoralizáló dobás ellenére Juhász a folytatásban is nyíltan birkózott, a kazah azonban előbb kiléptette (1-6), majd nem sokkal később gáncsból, akrobatikus mozdulattal ismét nagyot dobott rajta (1-10). A közönségszórakoztató menet ezzel még nem ért véget, előbb Juhász Balázs mutatott be egy szép lábratámadást és levitelt (3-10), majd a kazah került mögé (3-12), amivel visszaállította a kilencpontos különbséget.

A második szakaszra már kevés kérdés maradt, az óriási tempóban láthatóan elfáradt Juhász Balázs mindössze fél percig tudta feltartóztatni ellenfelét, aki egy kiléptetéssel (3-13) lezárta a mérkőzést.

Kuramagomedov
Kuramagomedov Murad (pirosban) a japán Takatani Daicsi ellen küzd a férfi szabadfogású birkózók 74 kilogrammos súlycsoportjának nyolcaddöntőjében a belgrádi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A két magyar érdekeltségű nyolcaddöntő közül előzetesen egyértelműen Kuramagomadov Murad meccsén volt nagyobb esély a győzelemre, az ugyanakkor a korábbi fordulókban látszott, hogy a dagesztáni származású szabadfogásúnak kiemelkedő teljesítményre lesz szüksége a japán Takatani Dajcsi ellen, aki a selejtezőben az olaszok klasszisát, a kétszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok Frank Chamizót verte simán, 7-2-re.

Az már az összecsapás elején látszott, hogy mindkét birkózó tart a másiktól, mert egyikük sem kockáztatott, nem indított akciót. A kapaszkodást egy perc után unta meg a mérkőzésvezető, aki Kuramagomedovot a második perc elején és közepén is figyelmeztette. Mivel a tatabányaiak versenyzője a folytatásban sem tudott pontot szerezni, 1-0-s hátrányba került, amire viszont jól reagált és kevéssel a szünet előtt egy lábratámadással megindult, de hiába került kétszer nagyon közel a mögékerüléshez, a japán ki tudott forogni, ráadásul megkontrázta az akciót és Kuramagomedov fölé kerekedett (0-3).

A hárompontos különbség nem tűnt behozhatatlannak, Kuramagomedov pedig a második menet elején egyértelműen irányított, fölényben volt, de amikor már másodszorra figyelmeztethették volna a japánt passzivitásért és elindulhatott volna a félperces óra, Takatami jól fogott rá ellenfele jobb lábára, mögé került (0-5), amivel eldöntötte a mérkőzést.

Az első fordulós győzelmük után a nyolcaddöntőben egyaránt veszítő két sportolónak a vigaszágra kerüléshez az kellett, hogy legyőzőik döntőbe jussanak, ez viszont csak a Juhászt felülmúló kazah Rizabek Ajtmuhannak sikerült. A Kuramagomedov ellen győztes japán Takatani Dajcsi a negyeddöntőben óriási csata végén előnyről bukta el meccsét az amerikaiak címvédője, a négyszeres vb-győztes Kyle Dake ellen.

Juhász mellett hétfőn még négy magyar birkózó szerepel a Stark Arénában: Bognár Erika (55 kg), Dollák Tamara (59 kg), valamint a szabadfogású Muszukajev Iszmail (65 kg) és Bajcajev Vlagyiszlav (97 kg) lép szőnyegre.