Kajak-kenu, vb: A 2006-os egy tucat arany után az idei fél tucat is bravúrnak számít

image

Az elmúlt hét, egyben az egész 2011-es esztendő legnagyobb hazai sporteseménye a szegedi kajak-kenu világbajnokság volt, amely nem csupán a nézők számával, hanem a rendezés kitűnő színvonalával is rekordokat döntött.

Nem sikerült túlszárnyalni viszont a 2006-ban ugyanitt lebonyolított VB magyar sportsikerét, amikor az aranyaink száma kereken egy tucat volt, a most kivívott hat első helyünkkel szemben. Ennek ellenére az idei éremgyűjtemény mögött még így is bravúros teljesítmény állt, és az is nagy dolog, hogy a versenyek végén 14 olimpiai indulást jelentő kvótával lett a válogatott gazdagabb.
A jövő évi pótkvalifikációs versenyen további négy lehetőségért lehet még csatázni.
             
A versenyek végén a T-Mobile Sporthír Szolgálat munkatársa a házigazdák, a szakvezetés és a versenyzők képviselőinek a véleményét kérte, és megszólaltatta az Arany Fokozatú Támogató Telekom vezérigazgató-helyettesét is.

Baráth Etele, a Magyar Kajak-kenu Szövetség elnöke:

"Büszkén mondhatom el, hogy nincs a világon még egy olyan színvonalú, akkora mezőnyt és közönséget felvonultató világbajnokság, mint a szegedi. A sportágban tapasztalható fejlődést robbanásszerűnek lehet minősíteni. Egyre több nemzet tud a győzelemre is esélyes egységet kiállítani, és ezzel a címvédők dolga láthatóan még nehezebbé vált. Az olimpiai kvalifikációért folyó küzdelemben a tét a szokásosnál is nagyobb volt, és ezzel is magyarázható, hogy a férfi négyesek küzdelmében az olimpiai bajnok fehéroroszok és a VB-aranyérmes franciák se tudtak a döntőbe kerülni.
Ami a magyar csapatot illeti, a tíz érmünkön és a 14 olimpiai kvótánkon kívül a fiatal férfi kajakosaink előretörésének is örvendezhetünk, a kenuzóinkkal viszont valamit kezdenünk kell, mert Vajda Attilához sajnos nehéz a szakágban szereplő versenyzőinket hasonlítani."

Storcz Botond, a válogatott szövetségi kapitánya:

"Nem minden célunk teljesült, de a számok magukért beszélnek. A nyolcvannyolc nemzet sportolóit felvonultató világbajnokságon mi végeztünk az első helyen a pontversenyben, az éremtáblán pedig csak a német csapat került elénk. Az egyre élesedő küzdelemben 24 ország jutott éremhez és közülük 14 világbajnokot is ünnepelhetett. Mi a megszerezhető 18 olimpiai kvótából csak négyet szalajtottunk el, egyet a férfi kajakban és sajnos hármat a férfi kenuban. Csak gratulálni tudok a női kajakozóknak, akik mind a hat olimpiai kvótát megszerezték és főszerepet is játszottak a tíz érmünk összegyűjtésében. Jövőre a pótkvalifikációs versenyen újabb kvótákat szerezhetünk."

Király István, a Telekom marketing vezérigazgató-helyettese:

"Mindenek előtt gratulálni szeretnék az érmes versenyzőknek és az ideális feltételekről gondoskodó szervezőknek. Elképesztő, hogy milyen kicsi, vagy inkább parányi különbségek döntöttek, micsoda erőfeszítésekre volt szükség ahhoz, hogy egy egység az utolsó métereken fordítani tudjon és ezzel éremhez vagy olimpiai szereplést biztosító helyezéshez juthasson. Mind a hat magyar győzelem megdobogtatta a szívemet, egyet viszont mégis kiemelnék: Kovács Katalin és Kozák Danuta bravúrját a K-2 200 méteren. És nem csak azért mert győztek, hanem azért is, mert a sikerük egyfajta „csak azért is” testesített meg, egy felejthetetlenül látványos talpra állást. Korábban mind a ketten győzelmet ünnepelhettek a kajak négyesben, de aztán a következő nagy tervüket már nem tudták valóra váltani. Az utolsó rajtjuknál mindent beleadtak: az elszántságukat, a szívüket, izmaik minden erejét és a kellő összhangot.
Külön öröm a számomra, hogy az immár 31-szeres világbajnok Kovács és Kozák is a támogatásunkat élvező Domino Honvéd szakosztályát képviselte, ahogy a kétszeres egyéni világbajnok Csipes Tamara is. Nemrégiben hosszabbítottuk meg 2012 végéig a támogatói szerződésünket a hazai szövetséggel és a „dominósokkal”, nem csupán eddigi eredmények elismeréseképpen, hanem azért is, hogy erős háttérrel, nyugodt feltételek között folytathassák a felkészülésüket a londoni olimpiára. Tavaly nagy kérdésként merült fel bennünk, hogy a jövőben miként kezeljük az élsport támogatását, végül arra jutottunk, hogy bármit is mutatnak a céges számok, olyan értékeket mindenképpen becsülni és őrizni kell, mint amilyet a magyar úszó-, illetve kajak-kenu sport képvisel."

Schmidt Gábor, a Szervező Bizottság elnöke:

"Mindenek előtt szeretném megköszönni annak a hatszáz fős csapatnak a munkáját és a hozzáállását, amelynek tagjaival mindössze egy év leforgása alatt készítettük elő a világbajnokságot és rendeztük meg  versenyeket a kánikulai hőségben. Ennek a VB-nek a színvonala erősítette a kajak-kenu helyzetét a sportvilágban, és Magyarországról is jó képet alakított ki. A szép pálya és a lelátókat megtöltő 15 ezres szurkolótábor képe messzi országokba is eljutott, az MTV-nek, a BBC-nek, az ARD-nek, nem utolsó sorban pedig az Eurosportnak köszönhetően. Sokat tettünk azért, hogy megkönnyítsük a pálya megközelítését és a sajtó kiszolgálása is lényegesen magasabb színvonalú volt, mint legutóbb 2006-ban. Felnőtt világbajnokságot egy ideig most nem rendezhetünk ezen a pályán, de lesz itt 2013-ban újra Világ Kupa, egy évvel később pedig összevont ifjúsági és U23-as világverseny is, az idén látottnál is több sportolót felvonultatva. Jó lenne addig a szálláslehetőségek számát tovább növelni, és van még teendő a pálya körüli utak fejlesztésével is."