Képek: Babos Timi 2009-es éve

Egyéniben három tornagyőzelem a juniorok, kettő a felnőttek között, párosban is siker mindkét korosztályban, emellett téli csapat Európa-bajnoki cím korosztályában, továbbá több gyümölcsöző együttműködés megkötése – így lehetne összefoglalni Babos Tímea 2009-es évét.

Persze adódtak csalódások is, ahogyan ez az edző-édesapa, Babos Csaba évértékelő írásából kiderült, így előbb essünk is túl ezeken! Ahogyan Babos Csaba fogalmazott, -kimondva, kimondatlanul Grand Slam-győzelemre- készültek, de erre 2010-ig még biztosan várni kell. Az Australian Open anyagi okokból maradt ki a programból, Wimbledonban az elődöntőben sérülés állította meg Timit, a Roland Garroson egy akkor, azon a napon jobb rivális verte meg a harmadik körben, a US Open- és az Orange Bowl-szereplés viszont nem kerül az aranyoldalakra. A FED-kupa-csapatban is szeretett volna szerepelni Timi (ő lehetett volna a legfiatalabb magyar, aki valaha is ebben a gárdában pályára lépett), de egy sokkal fontosabb verseny miatt erről lemaradt: rá ugyanis az U16-os válogatottnak is szüksége volt, amellyel Európa-bajnok is lett.

Ezzel pedig át is térhetünk a sikerekre, hiszen az Eb-arany mellé -került- -ezüst (Susányi Zsófiával párosban), illetve -bronz is – ráadásul a 18 évesek között! A junior-világranglistán az egy évvel korábbi 20. helyről a harmadikra lépett előre, főleg annak köszönhetően, hogy 16 ITF junior tornájából tízen legalább elődöntőt játszhatott. Háromszor nyert (a legnagyobb diadalt Oszakában aratta), háromszor a fináléban, négyszer pedig a négy között botlott meg, 106 szinglijéből 88-at ő zárt diadallal. (párosban szintén 3-3 győzelme és döntője volt, 76 meccsből 59 győzelemmel, a legnagyobb siker a Roland Garros-döntő, illetve az oszakai diadal.)

Ami viszont ennél is fontosabb: bemutatkozott a felnőttek között, méghozzá tornagyőzelmekkel. Élete első döntőjét (a névnapján) még elvesztette, egy héttel később, a 16. születésnapján viszont már ő volt a legjobb. Mindössze hat versenyen indulhatott (egy 50 ezer dolláros összdíjazású torna selejtezőjében, valamint öt, egyenként 10 ezer dollár összdíjazású viadalon), ezek közül kettőt megnyert, további hármon finalista volt, 27 szinglijéből 23-at megnyert, a világranglistán a semmiből indulva az 540. helyre kúszott előre. (Párosban is nyert tornát, játszott döntőt, összességében 14-ből tíz csata végén örülhetett.) Az eredmények jutalmaként a Héraklész-gálán Timit Magyarország harmadik legsikeresebb junior sportolójának jelölték.

Most pedig nézzük az egyéb változásokat! A beszűkülő hazai lehetőségek miatt a család a brit Gosling Akadémiával kötött szerződést, edzései jelentős részét ott végzi – de hogy nem volt hiábavaló az áldozatvállalás, jelzi például a wimbledoni elődöntő is. A másik fontos lépés, hogy Timi bekerült a Felix Promotion csapatába, Magyarország első sportmenedzserirodájába. A sport világába három év után visszatérő Rácz Félix az amerikai BEST irodával közösen igyekszik alakítani a legnagyobb magyar teniszreménység karrierjét.

Amely 2010-ben remélhetőleg még meredekebben ível majd felfelé. Például rögvest az Australian Open juniorversenyén, január közepén.

Az évértékelő összeállítás Babos Csaba írása alapján készült.