Kis hazánkban nem jellemző a már eltávozottakról rendszeresen megemlékezni. Egyszerű a válasz a miértre: össznépi betegségben szenvedünk, nem szeretünk a múlttal foglalkozni. Hiába tartja a mondás: akinek nincs múltja, nincs jövője sem! Az olyan „snassz” dolog, meg különben is. A nagy átlag inkább csak a mának él, s igen jelentős részben olyasmikkel foglalkozik, amiből valami üzleti haszna is kikerekedhet.
Szerencsére azért még vannak kivételek. Itt van például az „Aranycsapat” egyik kiválóságának, Kocsis Sándornak az esete. Az akkori idők jobbösszekötője, a felhőfejeseiről méltán világszerte ismert és elismert csatár – aki mindmáig a legjobb gólátlagot mondhatja magáénak a labdarúgó világbajnokságok történetében – valóban felejthetetlen dolgokra volt képes. Örömömre minden lehetséges fórumon a sportolói nagyságának megfelelő módon és mértékkel visszaidézték őt 90. születésnapja alkalmából, emlékeztették a fiatalabbakat is extra sportmúltjára.
Ebben a sorban tartom számon a Kossuth Rádió „Sportvilág” című, hétfő esti műsorát is, ahol egy dolog különösen felkeltette a figyelmemet. Novotny Zoltán ugyanis Kocsis méltatása mellett még arról a Schlegel Oszkárról is szót ejtett, aki éppen a napokban tizenegy esztendeje, hogy végleg elment közülünk. Ez a ritka kivételes pedagógiai érzékkel megáldott tanárember ugyanis megszállott fradistaként (Kocsis is ott volt igazán otthonos) már a harmadik évezred első éveiben elkezdett akciózni azért, hogy önerőből, saját zsebére utazgatva, minél többet megtudjon Kocsis Sándorról. Ezt elsősorban fián, ifjabb Kocsis Sándoron keresztül remélhette – ezért is utazott többszörösen Barcelonába, ahol megalapozta a fiatalabb Kocsissal való barátságát is. Írt is egy könyvecskét, amelynek ajánlóját 2009 augusztusában, már a halálos ágyán fogalmazta meg. Ebben azoknak a hatvanöt év felettieknek ajánlotta a „Volt egyszer egy csatár” című, Kocsis Sándorról összeállított emlékkönyvét, akik még látták őt játszani.
Sajnálatos módon a könyvet nyomdába adó „Küzdőtér Kiadó” elfelejtette (?) a címoldalon feltüntetni a szerző nevét, hogy helyette a saját nevüket jelentessék meg többszörösen, ami ellen Schlegel úrnak már nem volt ideje akár csak felszólalni is. Ha valamiért, hát ezért mindenképpen megírom ezeket a sorokat, hogy leszögezzem: az emlékkönyvet senki más nem írta, hanem egyedül Schlegel Oszkár, aki az őt ismerőknek mindmáig nagyon hiányzik!
Külön is megköszönöm Novotny Zoltánnak – aki a megnyilvánulásaira sokakkal ellentétben rendszeresen felkészül! – , hogy az évforduló kapcsán megemlítette Schlegel Oszkár nevét is. Azt a sportembert hozta szóba, aki a Csanádi Árpád sporttagozatos iskolában végzett kivételes munkásságával még a Nemzetközi Olimpiai Bizottság akkori elnökének, Juan Antonio Samaranch-nak is kivívta az elismerését! Olyannyira, hogy rövid budapesti tartózkodása alkalmával személyesen is ellátogatott a Schlegel Oszkár által irányított Csanádi Árpád Iskolába is.
(jochapress / Jocha Károly)