Kőkemény rajt

Németh Zsanett (22) lép szőnyegre csütörtökön a riói Carioca Arena 2-ben, a női birkózás második versenynapján. Az első ellenfele az olimpiai ezüst- és bronzérmes, kazah Guzel Manjurova lesz. Ha sikerül a bravúr, szép távlatok nyílnak.

Szekeres István Bizonyára jól jött a szőnyegre lépő további négy magyar szereplőnek, hogy a kötöttfogás három viharos napja után, amelynek a részleteire nem térek ki, nem kellett versenyeznie. Lehetett fújni egyet, és már csak az olimpiai feladatra koncentrálni. Szerdán ugyanis a női birkózás első napja zajlott, magyar induló nélkül.

Csütörtökön azonban már megkezdi küzdelmét a felnőttvilágbajnok Sastin Marianna (63 kg) és a magyar birkózóküldöttség egyetlen utánpótláskorú tagja, Németh Zsanett (75 kg). Mi természetesen, a honlapunk adottságainak megfelelően, a kadetvilágbajnok és U23-as Eb-győztes Zsanett szereplését követjük nyomon.

Zsanett maJó sorsolást nem várhattunk, mert olyan itt már nincs. De egészen rossznak sem mondhatjuk. Tizennyolcan indulnak a 75 kg-ban. Németh Zsanett (11-es rajtszámmal) a nyolcaddöntőben kezd, a 38 esztendős, kazah Guzel Manjurova ellen. Az ellenfél 2004-ben Athénban – még orosz színekben, de már 26 évesen – olimpiai ezüstérmet nyert. 2010-ben Kazahsztán képviseletében lett Ázsia-bajnok. 2012-ben Londonban, az olimpián bronzot nyert. A tavalyi vébén tussal verte Zsanettet, de csak 9. lett, és a kvótát csak az ázsiai kvalifikációs verseny második helyével tudta megszerezni.

A tavalyi vébémérkőzésükből kiindulni azonban – ezt bátran állítom – nem érdemes. A magyar versenyző ugyanis hatalmasat fejlődött azóta, márciusban U23-as Eb-t nyert, áprilisban Ulánbátorban pedig megszerezte a kvótát. Tele van erővel és önbizalommal.

Az U23-as győzelmet követően adott interjút honlapunknak. A nehéz ellenfelekről kérdeztük, és arra így válaszolt: „Egyikkel sem öröm megküzdeni, de nem tartok senkitől. A török Yasemin Adar, az idei Európa-bajnok rengeteget erősödött, és nagyon feljött az elmúlt, rövid időszakban. Edzőtáborban birkóztunk egymással, kifejezetten kellemetlen, de ha őt hozza a sors, nekimegyek, ahogy kell.”

Kőkemény lesz a rajt Manjurova ellen, és siker esetén szép távlatok nyílnak. Az eldöntőbe jutásért kameruni vagy venezuelai ellenfél következhet – de figyelem: egyik sem lebecsülendő!

Mindketten rutinos 31 évesek. A kameruni Laura Annabel Ali ötszörös Afrika-bajnok, de nyert strandbirkózó-világbajnokságot is. A londoni olimpián hetedik lett, tavaly megnyerte az Össz-Afrikai Játékokat. A venezuelai Jarismit Weffer egyszeres pánamerikai bajnok és négyszeres bronzérmes, harmadik lett a Pánamerikai Játékokon is, 2011-ben.

Az elődöntőbe a 13-18. rajtszámmal induló hatos legjobbja érkezik. Közöttük öt kiváló birkózó található.

Éppen edzés zajlik a színhelyen, a Carioca Arena 2-ben

Az egyikük a szép nevű Aline da Silva Ferreira a brazil birkózósport első világbajnoki érmese: két éve Taskentben nyert ezüstöt. Noha a Carioca Arena 2-ben eddig is telt ház volt, legalábbis a döntőkön, most alighanem minden eddigi csúcsot megdönt az érdeklődés. Zsanett már birkózott vele. Így emlékezik a meccsre: „Két éve Párizsban megvert. A történet azonban úgy teljes, ha hozzáteszem, hogy én akkor, juniorként, alapvetően hetvenkét kilós voltam, a meccs pedig hetvenötben zajlott…”

A további négy potenciális ellenfélről nem közöljük a teljes eredménylistáját, túl hosszú lenne… Akkor hát röviden. A török Yasemine Adarról, az idei Eb-győztesről már idéztük Zsanett véleményét. Az orosz Jekatyerina Bukina volt ezüstérmes Eb-n (2010) és vb-n (2011), azóta mindkettőn a bronzokat gyűjtötte, a tavalyi Európa Játékokon ezüstöt nyert. Az ukrán Alla Cserkaszova vb-bronzzal és Eb-ezüsttel büszkélkedhet, az idei Eb-n bronzot nyert.

A japán Rjo Vatari a 2014. évi Ázsiai Játékok győztese volt (még a 63 kg-ban!), Rióba Asztanában, az ázsai kvalifikációs verseny első helyével szerzett kvótát. Nem mellékesen: a döntőben Zsanett első ellenfelét, Manjurovát verte meg.