Nem készült az edzői pályára Borsodi Géza, akiből mégis a legfelkészültebb hazai kajaktrénerek egyike lett. Egyszerre pedagógus, pszichológus és edző, aki világ- és Európa-bajnoki címekhez segítette a fiatal tanítványait. Pályafutása kiemelkedő sikerének nevezi a Mol Új Európa Alapítvány Mester-M díját.
reb • „Nem érdemes velem könyvesbolt közelébe menni. Valódi könyvmolyként mindent azonnal behabzsolok, aztán jön a jegyzetfüzet és a sorkiemelő, a fiatalok pedig rendre megkapják az idézeteket” – jellemzi magát Borsodi Géza, a Győri Vízisport Egyesület trénere, akinek a szavaiból kiderül, hogy nemcsak a telepen, a hajó mellett figyel a fiatalokra, hanem amolyan második apaként is törődik velük. Érthető, hogy éppen a szülők jelölték a Mol Új Európa Alapítvány Mester-M díjára.
A kitüntető címet a legnagyobb sikerei egyikének tartja, mert nem pusztán a versenyzőkkel elért eredményeit, hanem a sportról vallott filozófiáját is díjazták vele.
„Nálam a jó és az eredményes edző nem mindig azonos, bár szerencsés esetben metszi egymást a két fogalom. Hajcsárként is lehet sikereket elérni, de én arra vagyok a legbüszkébb, ha azok, akik akár csak egy-két hónapig fordulnak meg nálam, olyasmit tanulnak, amiből a mindennapi életükben is építkezhetnek.”
Versenyzőként nem volt tartósan válogatott, kimaradt életéből a világ- vagy Európa-bajnoki szereplés. Hiányérzete még sincs, mert mindent megtett a sikerekért. Azt mondja, izgulásra hajlamos kajakosként jól jött volna neki olyan segítő, aki mentálisan is felépíti. Éppen ezért az edzői pályafutásában hangsúlyt helyez a szellemi felkészítésre, hitvallása szerint a tréner pedagógus és pszichológus is egyszemélyben.
„Noha már szakedzőire jártam, igazából még akkor sem készültem erre a munkára. A versenyzői pályafutásom vége felé kérdezte meg a jelenlegi szakosztályvezető, Kadler Gusztáv, nem lenne-e kedvem gyerekekkel foglalkozni. Egy nap gondolkodási időt kértem, mielőtt igent mondtam. Cseppet sem bántam meg a döntést; úgy érzem, a trénerként elért sikerek kárpótolnak azért, hogy magam nem lettem nagy bajnok.”
A tanítványai közül sokan azok lettek. Mayer Keán például tavaly párosban szerzett világbajnoki címet Béke Kornéllal, a duót a legjobb utánpótlás-sportolókat díjazó Héraklész-gálán „Az év kiscsapatává” választották.
De tudjuk, a gyerekeknek csupán töredékéből válik élsportoló.
„Nagy a szelekció, én pedig mindig megszenvedem, amikor az ígéretes, sokra hivatott versenyzőm hagyja abba a kajakozást. Ilyenkor azon töprengek, vajon mit rontottam el? Leveleket, üzeneteket őrzök tőlük, amelyekben leírják, nem én hibáztam, pusztán átgondoltak sok mindent, és nem miattam döntöttek a befejezés mellett. Mégis minden ilyen bejelentéstől kicsit meghalok.”