Kovács Sarolta és a magyar női öttusacsapat is világbajnok!

Világbajnoki címet nyert az öttusázó Kovács Sarolta Moszkvában, a nők egyéni számában. A riói kvótát már korábban megszerző magyar versenyző a kombinált számban biztosította be sikerét.

Az olimpiai kvalifikációs versenyként is szolgáló moszkvai világbajnokságon pénteken rendezték a női egyéni versenyt, melyben Kovács Sarolta, Földházi Zsófia és Alekszejev Tamara állt rajthoz. Az úszást jól kezdték a mieink, Kovács Sarolta a 4., míg Földházi Zsófia az 5. pozícióban zárta a nyitó számot. Vívásban egyikük sem remekelt, de Kovács két szám után így is az élre állt összetettben (Földházi 12., Alekszejev 17. volt ekkor).

Lovaglásban Kovács és Alekszejev is verőhiba nélkül teljesített, Földházi viszont csak a 24. lett. A záró, kombinált számban Kovács Sarolta indult az első helyről, és rajt-cél győzelmet aratott, remek lövészetének köszönhetően világbajnok lett! A francia Elodie Clouvel ezüstérmes lett, míg a bronz 2015 világbajnokához, a német Lena Schönebornhoz került. Az olimpiai bajnok Laura Asadauskaite a negyedik lett.

Földházi Zsófia végül hatalmasat hajrázva a 8. helyen zárt összetettben, míg Alekszejev Tamara a 17. pozíciót szerezte meg. Ennek köszönhetően a mieink a csapatversenyt is megnyerték, rendkívül szoros csatában, mindössze öt ponttal megelőzve Kínát. A harmadik Németország együttese lett.

Moszkva kedvelt hely a magyar öttusázók körében: legutóbbi női világbajnokunk, Vörös Zsuzsanna is itt lett aranyérmes 2004-ben, azt megelőzően pedig 2003-ben Pesaróban. 2002-ben is magyar öttusázó állt a dobogó tetején a vb-n: Simóka Bea. Kovács Sarolta 2011-ben pedig ezüstérmes lett az orosz fővárosban rendezett világbajnokságon.

Kovács már korábban kiharcolta a riói részvételt, a világranglista alapján Földházi Zsófia kvótája is biztosnak tűnik. Alekszejev Tamara is odaérhet, azonban nemzetenként csak 2 versenyző indítható – a nevezett öttusázókról a szövetség dönt.

Az egyéni verseny első három helye olimpiai kvótát ért, de Kovácsnak és a további dobogósoknak korábbról is volt.

“Zsófi olyan jól versenyzett az idén, hogy lehet, már a mostani szereplése nélkül is olimpiai indulást érő helyen végzett volna az olimpiai kvalifikációs rangsorban” – mondta az MTI-nek Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány, utalva arra, hogy Földházi a világkupa-sorozatban két negyedik és egy második helyet gyűjtött, majd a széria döntőjében is második lett.

“Vezette a ranglistát, most pedig olyan versenyzők végeztek az első három között, akiknek már volt kvótájuk, így a rangsor alapján nem az eredetileg megadott hat, hanem legalább kilenc, de egyéb visszaszállt kvóták miatt, akár tíz-tizenegy helyet is a ranglistáról töltenek majd fel. Emiatt kvótát érő helyen végezhet Alekszejev Tamara is” – tette hozzá a kapitány, megemlítve még, hogy a jövő hét elején lehet hivatalos sorrend.

“Csináltam, amit tudok, végig arra törekedtem, hogy jól versenyezzek. Az utolsó lövészetig nem gondoltam győzelemre. Utána éreztem, hogy megvan, így az utolsó kör már boldogságfutás volt – nyilatkozta Kovács az M4 Sportnak. Hozzátette, nagyon szereti Moszkvát, ahol, mint megjegyezte, mindig jó versenyeket rendeznek. – Nagyon sokat készültem és edzettem, de nem gondoltam volna, hogy ennyire erős vagyok. Ezek szerint van keresnivalóm. Két hónapja volt egy műtétem, de fel tudtam állni. Itt vagyok, bizakodva nézek előre” – mondta.

Szombaton a férfiak versenyét rendezik, a magyarok közül Kasza Róbert, Demeter Bence és Tibolya Péter indul a fináléban. Marosi Ádám éppen csak lemaradt a fináléról.