Közel kétezer indulóval jön az év fő atlétikai versenye, a dohai vb

Kormány Sport

A pénteken kezdődő dohai atlétikai világbajnokságon 210 országból 1972 versenyző vesz részt a légkondicionált Kalifa Stadionban. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) összegzése szerint 1054 férfi és 918 női indulója lesz az első arab országbeli vb-nek.

Három-négy versenyzőt vár a legjobb nyolc közé a szakvezetés, ahol az éremszerzés is elképzelhető a 17 fős magyar csapattól. Kámán Bálint, a Magyar Atlétikai Szövetség sportszakmai igazgatója az MTI-nek azt mondta, a korábbiaknál is nehezebb jósolni a szokatlan októberi időpont és az időjárási körülmények, a nagy meleg és páratartalom miatt.

“Szoros versenyeket várunk minden számban, sok múlik azon, ki hogyan tud alkalmazkodni a körülményekhez. Négy éve Pekingben két atlétánk végzett a negyedik helyen, két éve Londonban egy ezüstöt és egy bronzot szereztünk, ami sokkal jobb szereplés, pedig a konkrét eredményekben alig volt különbség” – nyilatkozott Kámán Bálint, aki “fullasztónak” nevezte a dohai meleget. A kinti hőség és a légkondicionált létesítmények, így a stadion közötti hőmérsékletkülönbség is nagy megterhelést jelent a résztvevőknek. Hozzátette, akár extra eredmények, azaz érmek is születhetnek Katarban, de lehet, hogy “csak” döntősei lesznek a magyar csapatnak.

A 44 egyéni szám címvédői közül 37-en Ami a résztvevői csúcsokat illeti, tovább növelheti érmeinek számát a hatszoros olimpiai bajnok Allyson Felix, aki tíz hónappal szülése után bekerült az amerikai csapatba. A 33 éves sprinter 16 vb-érmével rekorder – ebből 11 arany, három ezüst és két bronz -, 2003-ban indult először világbajnokságon. Ezúttal a 4×400-as váltóval nyerhet újabb medált. neveztek. Az idei Gyémánt Liga-sorozat győztesei közül harmincan állnak rajthoz Katarban, ahol nagyrészt az időjárás alakította ki a programot. Az atlétikai világbajnokságok 1983 óta íródó történetében először nem rendeznek délelőtt versenyeket. Az előfutamokra és selejtezőkre a délutáni-esti program első részében kerül sor, majd nyolc órától következnek a finálék. A nappali hőség miatt a maraton és a gyaloglás rajtját egészen éjfélig tolták ki, az indulóknak így is 30 fok körüli melegre és magas páratartalomra kell számítaniuk.

A szabadtéri vb-t a légkondicionált Kalifa Stadionban rendezik, amelyben légbefúvással 20-23 fokos hőmérsékletet biztosítanak. Az 1976-ban épült, 48 ezer néző befogadására képes létesítmény már otthont adott Ázsia Játékoknak és labdarúgó Ázsia Kupa-mérkőzésnek. Hároméves modernizálás után 2017 májusában adták át újra, miután kialakították az újfajta hűtőtechnológiát, amely a pálya szintjén is megfelelő hőmérsékletet biztosít és negyven százalékkal kevesebb energiát használ, mint a korábbi megoldás.

Ami a résztvevői csúcsokat illeti, tovább növelheti érmeinek számát a hatszoros olimpiai bajnok Allyson Felix, aki tíz hónappal szülése után bekerült az amerikai csapatba. A 33 éves sprinter 16 vb-érmével rekorder – ebből 11 arany, három ezüst és két bronz -, 2003-ban indult először világbajnokságon. Ezúttal a 4×400-as váltóval nyerhet újabb medált.

A férfiaknál a hét olimpiai részvételével rekorder Jesus Angel Garcia, az 50 km gyaloglás 1993-as aranyérmese 13. vb-jén áll rajthoz. A spanyol atléta 49 évével a világbajnokságok legidősebb indulója lehet. Huszonhat évvel ezelőtti elsősége mellett háromszor második volt a leghosszabb távon.

A magyar válogatott tagjai:

Pars Krisztián – kalapácsvetés London olimpiai bajnoka nyolcadik világbajnokságára készül, eddig két vb-ezüsttel büszkélkedhet. Idén augusztusban, visszatérését követő legelső versenyén, Tapolcán, remekül teljesített, három centivel maradt csak el a vb-szinttől, így már akkor biztos volt indulása a világbajnokságon.

Halász Bence – kalapácsvetés Utánpótlás Európa-bajnokunk, az elmúlt három esztendő országos bajnoka második világbajnokságán lép dobókörbe. Nyár elején olimpiai kvótát szerzett.

Helebrandt Máté – 50 km gyaloglás Tizenötszörös magyar bajnok, a két évvel ezelőtti londoni világbajnokság egyik hőse, ugyanis a brit fővárosban 50 km gyaloglásban a szenzációs 5. helyen ért célba, nem is akármilyen eredménnyel: bődületes új országos csúccsal! A korábbi nemzeti rekordon 4, a saját addigi legjobbján 10 percet faragott. A dohai lesz a harmadik vb-je.

Venyercsán Bence – 50 km gyaloglás Riói olimpikon, négyszeres országos bajnok gyaloglónk első felnőtt világbajnokságán szerepel majd.

Szűcs Valdó – 110 m gát Az idei esztendő fedettpályás és szabadtéri magyar bajnoka is először indulhat felnőtt világbajnokságon.

Rivasz-Tóth Norbert – gerelyhajítás Második világbajnokságára készül a 2017. év U23 Európa-bajnoka, aki itthon 5 magyar bajnokságot nyert már. Élete második legnagyobb dobását pont a dohai vb előtt, nemrégiben érte el.

Huszák János – diszkoszvetés Első világbajnokságán indul a tavalyi Dobó Európa Kupa bronzérmese.

Wagner-Gyürkés Viktória – 3000 m akadály A két évvel ezelőtti Universiade ezüstérmese, augusztusban a norvégiai Csapat Európa-bajnokságon megnyerte a 3000 m akadályt, tagja volt az Európa-válogatottnak az első Európa vs. USA atlétikai találkozón, ahol bronzérmesként zárt. Három héttel ezelőtt 2000 m akadályon országos csúcsot futott.

Kerekes Gréta – 100 m gát Júniusban Minszkben a magyar atlétika első Európa Játékok-érmét nyerte, Fedettpályás Eb 5., hétszeres magyar bajnok. A dohai lesz a második felnőtt szabadtéri világbajnoksága.

Kozák Luca – 100 m gát Utánpótlás Európa-bajnoki bronzérmes, fedettpályás országos csúcstartó, kétszeres magyar bajnok, második felnőtt szabadtéri világbajnokságára készül.

Nguyen Anasztázia – távolugrás Tizenötszörös magyar bajnok, aki először lép pályára felnőtt szabadtéri világbajnokságon.

Márton Anita – súlylökés Olimpiai bronzérmes, országos csúcstartó és 36-szoros magyar bajnok. Sérülése után fedett pályán, márciusban kontinensbajnoki bronzéremmel tért vissza. Tagja volt az Európa-válogatottnak az első Európa vs. USA atlétikai találkozón, ahol bronzérmesként zárt. A két évvel ezelőtti vb ezüstérmese. Dohában hatodik világbajnokságán indul a már tokiói olimpiai szinttel rendelkező klasszisunk.

Krizsán Xénia – hétpróba Utánpótlás Európa-bajnok, világbajnoki 9., junior világbajnoki ezüstérmes. Tizenháromszoros magyar bajnok, aki májusban Götzisben teljesítette az olimpiai szintet, majd júniusban a franciaországi igencsak nívós, elitet tömörítő többpróba- versenyen, a Décastar-on lett második, méghozzá országos csúccsal – negyedévszázados nemzeti rekordot döntött meg. Az idei a harmadik felnőtt szabadtéri vb-je lesz.

Gyurátz Réka – kalapácsvetés Európa-bajnoki 9., négyszeres országos bajnok, aki szintén készülhet a jövő évi ötkarikás játékokra. Tagja volt az Európa-válogatottnak az első Európa vs. USA atlétikai találkozón, ahol az előkelő 6. helyen végzett. Dohában harmadik felnőtt szabadtéri világbajnokságán lép majd dobókörbe.

Szilágyi Réka -gerelyhajítás Szintén első világbajnokságára készül az idény nyáron új egyéni csúcsot elérő háromszoros magyar bajnok.

Madarász Viktória – 20 km gyaloglás Tizenkétszeres magyar bajnok, országos csúcstartó. A legutóbbi világbajnokságon Londonban a kiváló 12. helyen ért célba. Ötödik világbajnoksága következik.

Farkas Petra – távolugrás Az idei U23 Európa-bajnokság ezüstérmese, aki első felnőtt világversenyére készülhet.

Forrás, fotó: MTI, mindiGO sport