Közel volt a csoda

A Káposztásmegyeren zajló U20-as divízió I/B csoportos világbajnokságon a magyar válogatott 5-4-es vereséget szenvedett a lengyelektől. Nagyot hajrázott a csapat, hiszen 0-5-ről indult a harmadik harmad. Már csak a csoda segíthet a feljutásért vívott küzdelemben.

STJ Akár klasszikus döntő is lehetett volna az U20-as divízió I /B csoportos világbajnokságon a magyar–lengyel összecsapás, ha Torbjörn Johasson együttese nem botlik meg a torna harmadik játéknapján. Ám szerda este a lengyelek hiába zúdítottak 42 lövést a britek kapujára, a rendes játékidőben nem sikerült térdre kényszeríteniük a szigetország válogatottját. Sőt, a hosszabbítás sem hozott döntést, csupán a szétlövés zárta le végérvényesen a csatát. Ebben ugyan már Lengyelország bizonyult jobbnak, viszont ez a győzelem csak két pontot ért.

Még nem veszett el minden Fotó: MJSZ, Mudra László

Még nem veszett el minden  •  Fotó: MJSZ, Mudra László

Vagyis a csütörtöki magyar–lengyelt a mieink 9 ponttal a zsebükben, míg a lengyelek 8 szerzett ponttal várták. Rich Chernomaz csapatából hiányzott az ukránok ellen végleges kiállítással sújtott Garát Zsombor; ez a büntetés ugyanis automatikus eltiltással jár. Az Austin Bruins légiósa inkább peches volt, mint kíméletlen, amikor felborította Vaszil-Jurij Kacsant. A Nynashamns IF hokisa egyszerűen rosszul esett, kificamodott az ujja, és ezért nem tudta folytatni a játékot (később gipsz került a kezére), de a sérülésokozás a legsúlyosabb szankciót vonta maga után.

S mintha nem lett volna elég a csapat egyik alapemberének kiesése, a (hoki)történelem sajnos megismételte önmagát: a lengyelek ellen újabb végleges kiállítást gyűjtött be a magyar válogatott. Ez alkalommal Vizi Dánieltől látott hátulról lökést Jurij Oszkirko orosz vezetőbíró, és azonnal 5 perc plusz végleges kiállítást rótt ki az Ocskay-akadémia hokisára.

A lengyelek pedig nem adtak kíméletet, a létszámfölényt kihasználva alaposan megsorozták a mieinket; az ötperces fór alatt háromszor is mattolták Kovács Dávid kapust (sorrendben Bartłomiej Jeziorski, Mateusz Zieliński, majd megint Jeziorski volt eredményes). Már a második gól megroppantotta a magyar együttest, ezt jelzi, hogy 46 másodperccel később jött a harmadik lengyel találat.

Erre a rémálomra nyilvánvalóan nem lehetett felkészülni, így a folytatásban olyan hibák is becsúsztak, amelyek a torna első három játéknapján elképzelhetetlenek voltak. A 12. percben például az eddig prímán védő Kovács Dávidról kijött a nem túl erősen meglőtt korong, Mateusz Gościński pedig köszönte az ajándékot, és a hálóba terelte a pakkot. A negyedik lengyel találat után Rich Chernomaz szövetségi edző kapust cserélt, s először a vb során Kiss Bence őrizte a hálót. Az első harmad 13:11-es kapura lövési arányából még nem következne a lengyel henger, de a számok ez alkalommal eltakarják a lényeget, a kíméletlen hatékonyságot.

Up,U20-vb-logo-2016A 0-4 ellenére biztató taps fogadta a lelátóról a második harmadra kikorcsolyázó magyar hokisokat. Az első felvonásból áthozott fórt azonban nem sikerült gólra váltani, a következő emberelőnyt pedig eltékozoltuk azzal, hogy túl sok játékosunk volt egyszerre a jégen… Ezzel együtt összeszedettebb társulat benyomást keltette juniorválogatottunk, a 29. percben mégis tovább nőtt a két gárda közötti különbség: Dominik Paś korcsolyázott el a jobb szélen, keresztbe lőtte a pakkot, és a túloldalon érkező Iwo Sroka felavatta Kiss Bencét is. A csatazaj ennek ellenére nem halkult. Előbb Tomasz Skokan kapott két percet, mert a botjának tolla Kiss Zsombor fejvédője alá csusszant be, majd Yauheni Kameneu akarta saját hatáskörben megdorgálni Vértes Nátánt, amiért a fehérvári csatár sípszó után még odapaskolt a korongon tenyerelő Kamil Lewartowski kapusnak. A mieink legnagyobb helyzete a 37. percben Sági Martin előtt adódott. A DVTK Jegesmedvék támadója ellőtte a pakkot Lewartowski mellett, ám a MOSM Tychy kapuvédője még tett egy kaszáló mozdulatot a jégen a bal lábával, s ezzel – jókora szerencsével – eltérítette eredeti útirányából a korongot. Csekély vigasz, hogy ebben a felvonásban 17:15 volt a kapura lövési arány a magyar fél javára.

Az utolsó harmadot is emberelőnyben kezdte a Chernomaz-csapat, s ez a fór végre meghozta a becsületgólt. Révész Marcell keresztpassza után a bal oldalon őrizetlenül felejtett Péter Andor a hosszú sarokba lőtte a korongot. Aztán emberhátrányban kontráztuk le az ellenfelet, és erőszakoltunk ki lengyel kisbüntetést – ez a felvonás tehát újfent az első három játéknap szép pillanatait idézte. Olyannyira, hogy az 50. percben Révész Marcell másodszor is betalált a lengyel kapuba. Vérszemet kaptak a mieink, és igencsak leeresztő, a kiállításokat sorozatban kapó lengyelek ellen 1 perc 36 másodperc elteltével még tovább faragtak a hátrányból; ez alkalommal Sági Martin talált be. S még nem volt vége! Negyvenhat másodperccel a vége előtt Kiss Patrik is betalált, a csodatételre azonban már nem maradt elég idő, ám végül így is tisztes eredmény született (4-5).

Fájdalom, pont nem járt a pompás helytállásért, Lengyelország pedig karnyújtásnyi közelségbe került a feljutással is honorált aranyéremhez.

A pénteki szünnap után szombaton 16.30-tól a divízió I/B csoportban újonc magyar válogatott Szlovéniával mérkőzik. Rich Chernomaz gárdája csak akkor léphet egy osztállyal feljebb, ha nyer, a lengyelek pedig az utolsó játéknap nyitómeccsén kikapnak az ezen a vb-n igencsak gyöngécske olaszoktól. Ne feledjük azonban, hogy az eredeti célkitűzés a biztos bennmaradás volt, és ezt már bőven teljesítette a 11 ifit is felvonultató magyar csapat.