Liu-varázslatok Szöulban

A mindössze 18 éves Liu Shaoang 1500 méteren ezüst-, 500 méteren bronzérmet szerzett a Szöulban zajló rövid pályás gyorskorcsolyázók felnőtt-világbajnokságon. Bár bátyja már nem utánpótláskorú, ne hallgassuk el: a 20 esztendős Liu Shaolin Sándor a rövidebb távon megszerezte a sportág első magyar világbajnoki aranyérmét.

reb Elképesztő, csodálatos, lenyűgöző – hosszan sorolhatjuk szavakat a magyar nyelv gazdag szókincstárából, de így sem biztos, hogy megtaláljuk a megfelelő jelzőt a Liu testvérek teljesítményére.

liu_shaoang_szalmas04

Liu Shaoang: két érem egy nappal a születésnap előtt  •  Fotó: Szalmás Péter/MOB

A végtelenül hosszúnak tetsző szezon zárásaként Szöulban vonultak fel a rövid pályás gyorskorcsolya legjobbjai. Köztük – néhány éve magától értetődően – a magyarok is.

A 18. születésnapját vasárnap ünneplő Liu Shaoang nagyszerűen hajtott, hiszen 1500 méteren döntőbe jutott. A nemrég a lillehammeri ifjúsági olimpián harmadik, korábban, a szófiai junior-vb világcsúcsot is elérve második sportoló taktikusan versenyzett, s jó hajrával beért a második helyre. Csak hogy jelezzük: bár összesen 34 ország képviselői álltak rajthoz, a legerősebbek természetesen ott voltak. A sportág 1976 óta íródó vb-történetében ráadásul az érmek majdnem hetven százalékát a dél-koreaiak, kanadaiak és a kínaiak gyűjtötték be. A 20 éves Liu Shaolin – aki ezúttal ötödik lett 1500-on – tavaly szerezte meg a magyarok első medáliáját, az öcs ehhez tette hozzá az övét.

De alig egy óráig volt „csak” két érmük a magyaroknak, hiszen elrajtolt az 500 méteres finálé is, a Liu fivérekkel a fedélzeten. Ők ketten remekül együttműködtek az elődöntőben. A legjobb négy között Shaolin Sándor két nagyszerűen időzített előzéssel elsőként suhant a célba, s megszerezte a sportág első magyar világbajnoki aranyát. A még utánpótláskorú Shaoang elmaradt a kínai riválistól, de a hazai pályán szereplő dél-koreiait megelőzve a dobogó harmadik fokára állhatott.

Hogyan is nyilatkozott korábban Liuékról az edzőjük, Bánhidi Ákos: „Shaolin Sándor művész, Shaoang csodagyerek.”

LEGÚJABB: A Liu testvérekkel, Burján Csabával és Knoch Viktorral felálló váltó is az elsőségért küzdhet a vasárnapi döntőben. Az 1000 méteres számok mellett a férfi és női egyéni szuperdöntőket, illetve a váltók fináléit rendezik meg.

Az eredményeket itt találja.

A nők között Bácskai Sára Luca (16) 500-on 15., 1500-on 17., Jászapáti Petra (17) pedig a rövidebb távon 18., a hosszabbikon 22. lett.