Magyar éremeső a minszki Európa Játékok hetedik versenynapján

Kormány Sport

A magyarok három arany- és négy ezüstérmet gyűjtöttek az Európa Játékok csütörtöki napján. Kopasz Bálint kajakos 5000 méteren győzött, a női kenupáros és kajaknégyes 500 méteren állt a dobogó legfelső fokára. Kozák Danuta duplázott ezüstből, Birkás Balázs és Bodonyi Dóra is másodikként értek célba. Asztaliteniszben és tornában is továbbjutás született.

Az előző napokhoz képest erősen megváltozott időjárás ellenére, nemcsak a csapadék esett bőségesen, hanem több színben ragyogó érmek is a magyar küldöttség számára.

Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke az MTI-nek csütörtökön, a helyszínen azt mondta, szerdán kaptak egy hivatalos levelet, amely szerint az Európai Kajak-Kenu Szövetség (ECA) és az Európai Olimpiai Bizottság (EOC) megegyezett, és ennek értelmében az Európa Játékok egyben Európa-bajnokságnak is számított a 16 számban, amit lebonyolítottak.

A nők versenyével kezdődtek a leghosszabb táv küzdelmei, és a 25 éves szolnoki Bodonyi Dóra nagyon jól jött ki a rajt utáni helyezkedésből az 5000 méteres kajakdöntőben. Az első kör végére a nézők nagy örömére a fehérorosz Marina Litvincsuk állt az élre, de a magyar szorosan követte. Ők ketten elléptek a mezőny többi tagjától.     A táv kisebb részében Bodonyi is vezetett, leginkább azonban Litvincsuk állt az élen, és bár a magyar kajakos minden erejét beleadva a végső sprintben végig támadta, kitartott a célig a hazai pályán versenyző Litvincsuk.

“Tudtam, hogy jó lesz a fehérorosz lány, alapból is jó, és láthattuk, hogy a hazaiak egész héten nagyon jól mentek. Az már más kérdés, hogy lekéste a rajtot, ennek ellenére megvárták a starttal. – mesélte Bodonyi Dóra. – Én nem érzem magam túl jó formában, beteg is voltam, a múlt héten válogatóztam is. Ennek ellenére mindent beleadtam, bár a végét elrontottam, a másik oldalán kellett volna lapátolnom. Nyerni szerettem volna, mindenki ezért jött, de ez most így sikerült.”

A férfiaknál az 1000 méteren már aranyérmes Kopasz Bálint képviselte a magyar színeket. Nagyszerűen lőtt ki a rajtból, ennek köszönhetően az élboly tagjaként vághatott neki a távnak. Sokáig Kopasz vezetett, de a hajrára kiéleződött a küzdelem, és a magyar az utolsó métereken tudta visszaelőzni versenyzőtársait, így megnyerve az 5000 méteres kajakdöntőt.

“Éreztem magamban az erőt a hajrára, nagyon örülök, hogy sikerült megvalósítanom, amit elterveztem. A rajt előtt nem gondoltam volna, hogy mindkét számomban győzni tudok. Hihetetlenül elfáradtam, de nagyon boldog vagyok” – fogalmazott Kopasz Bálint.

A Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső alkotta kenupáros is a dobogó legfelső fokára állhatott, miután magabiztos rajt-cél győzelmet arattak az 500 méteres döntőben. A többiek a fél kilométer jelentős részében csak a hátukat nézhették, és a további dobogós helyekért küzdhettek.

“Nekünk kedveztek az extrém körülmények, a szembeszél. Annyi munkánk van ebben a felkészülésben, hogy megmutatkozott, mennyivel erősebbek vagyunk. Ezzel együtt nem gondoltuk volna, hogy ilyen fölényes sikert aratunk. A hazai válogatókon nem kellett kihajtanunk magunkat, így maradt erőnk az Európa Játékokra is” – nyilatkozta Balla Virág.

Kozák Danuta több versenyszámban is indult, óriási erőket megmozgatva, hiszen az UTE 32 éves, ötszörös olimpiai bajnoka a múlt heti válogató előtt lázzal járó betegséggel küszködött, ezért nem érkezett százszázalékos állapotban a fehérorosz fővárosba. A szám olimpiai, világ- és Európa-bajnokaként, szoríthattak neki a magyarok kajak egyes 500 méteren. Kozák nem kezdett jól, féltávnál csak a negyedik helyen haladt, s bár a hajrája nagyszerűen sikerült, nem tudta befogni a hazai közönség által támogatott Volha Hudzenkát, így a második helyen ért célba. Danuta 2015 óta először nem tudott nyerni ebben a versenyszámban.

A vb-címvédő női kajakos kvartett – Kárász Anna, Kozák Danuta, Csipes Tamara és Medveczky Erika – Balláékkal szemben óriásit küzdött az 500 méteres kajaknégyes döntőben a győzelemért.

A fehéroroszok hajója már a rajt után kivált a mezőnyből és féltávig jelentős előnyre tett szert. Ezután a magyarok – a hajóban az egy órán belül két versenyt is evező Kozákkal – méterről méterre, centiről centire dolgozták le a hátrányukat, és az utolsó 50 méterhez már együtt érkezett a két egység. A fehéroroszok szinte végig vezettek a táv során, de a legfontosabb ellenőrző pontra, a célba végül a magyarok érkeztek elsőként.

“Próbáltunk higgadtak maradni végig. Azt terveztük, hogy a jó utazósebesség után hamarabb indítunk, mint szoktunk, és ez szerencsére elég volt a végére.” – mondta Kárász Anna.

A férfiak hasonló számában, az új olimpiai számban a tavaly Eb- és vb-bronzérmes magyar egység – Nádas Bence, Tótka Sándor, Birkás Balázs és Kuli István – ezúttal nem volt harcban a dobogóért, a hetedik helyen ért célba.

Közvetlenül a délutáni program rajtja előtt óriási eső zúdult a Zaszlav regatta központra, mindenki fedezékbe menekült, de aztán mire elrajtoltak a futamok csendesedett az időjárás a szél kivételével.

Ennek ellenére Kozáknak sok ideje nem volt pihenni, hiszen a magyarok közül először szólították a rajthoz a 200 méteres kajak egyesek döntőjében. Ezúttal nem rajtolt rosszul, féltávnál azonban a mezőnyben haladt, nem tűnt úgy, hogy odaér a dobogós helyekre. Miközben az élen a dán Emma Jörgensen biztosan vezetve lapátolt, mögötte nagy harc alakult ki, Kozák pedig az utolsó erőtartalékait mozgósítva végül bejött a második helyre.

“Emmára és Martara számítottam, hogy ők jók lesznek, így is lett. Most  rajtom jól sikerült, jól is mentem, de Emma gyorsabb volt – mondta Kozák, aki a múlt hét óta az otthoni válogatót is beleszámítva 13 futamot teljesített.

A férfiaknál 200 méteren a hideg és a szél ellen sapkával védekező Birkás Balázs is nagyot küzdött a 9-es, “surranó” pályán, volt olyan pontja a távnak, amikor vezetett is, majd végül ő is másodikként ért a célba.

“Nagyon örülök, hogy ilyen jól sikerült ez a pálya, főleg a délelőtti négyes döntő után. – kezdte az értékelést Birkás. – A társaim nevében is szerettem volna bizonyítani, hogy jók vagyunk és a vb-n még jobbak leszünk. Nagyon megerősödött ez a kétszázas mezőny.”

Miközben újra szakadni kezdett az eső, a szegediek fiatal kenusa, a 19. születésnapját pénteken ünneplő Nagy Bianka hetedik lett a C-1 fináléjában, a Lucz Anna, Kiss Blanka kajakos duó pedig kilencedikként zárt.

Az 53 kilogrammban szereplő Dénes Mercédesz az ötödik helyen végzett a Játékok birkózóversenyén, melynek helyosztóján technikai tussal kikapott az orosz Sztalvira Orsustól.

A magyar női asztalitenisz-válogatott 3-0-ra legyőzte az ukránokat, és ezzel bejutott a csapatverseny elődöntőjébe.

Jól szerepeltek a magyar tornászok az egyéni összetett selejtezőjében, melyből Péter Sára első helyen jutott be az ugrás, Vecsernyés Dávid pedig hatodikon a nyújtó fináléjába, Schermann Bianka és Székely Zója pedig összetettben döntőzhet.