Már mély a gödör

Az U18-as leányválogatott húszpontos vezetésről bukta el a litvánok elleni Eb-helyosztóját. A kiesés réme tovább fenyeget: az A divíziós tagság megőrzéséhez mindkét hátralévő mérkőzését meg kell nyerni.

Lakner Gábor A 9-16. helyért vívott küzdelem első mérkőzésén a nyugodt hétvégéért játszottak a csapatok, hiszen a győztes biztosan bent marad az A divízióban, míg a vesztesnek tovább kell küzdenie a kiesés elkerüléséért.

A találkozó első kosarát ugyan a litvánok szerezték, de Dubei Debóra ponterős játékának köszönhetően a magyarok vették át az irányítást. Ezúttal pontosak voltak a befejezések, a védekezés azonban nem akart összeállni, így csak párpontos előnyt sikerült kiharcolni.

A második szakaszban aztán állva hagyta ellenfelét válogatottunk. Az egészpályás letámadás nem ízlett a litvánoknak – hogy hol rejtegettük eddig ezt a taktikai fegyvert, rejtély –, ráadásul kívülről rendre sikerül átdobni az ellenfél zónavédekezését. A különbség gyorsan húszpontosra nőtt (17. perc: 43-23), attól azonban a magyar játékosok zavarodtak meg, így a litvánok a nagyszünetig faragtak a hátrányukból.

u18cseh

Weningeréknek a bent maradásért kell tovább küzdeniük.  •  Fotó: FIBA/Ales Fevzer

A harmadik negyedben érthetetlenül összeomlott a válogatott, semmi nem működött, ami az előző negyedben igen. Dubei próbálta tartani a lelket a csapatban, de egyedül keveset tehetett. A különbség egyre csökkent, a záró negyednek négypontos magyar vezetéssel vágtak neki a felek.

A vesszőfutás folytatódott, a litvánok pedig kiegyenlítettek (33. perc: 60-60). Válogatottunk lélegzetvételnyi előnyhöz jutott (34. perc: 65-60), másfél perccel a vége előtt azonban ismét litván vezetést mutatott az eredményjelző – a negyedik perc után először (39. perc: 68-70). A hátralévő időben már nem sikerült pontot szerezni, így zsinórban a negyedik mérkőzésén is vereséget szenvedett a magyar csapat.

Válogatottunk ezzel a megmagyarázhatatlan összeomlással nagyon nehéz helyzetbe került. Csupán a 12-16. helyért küzdhet tovább, a négyesből pedig csak a legjobb maradhat az A divízióban, a másik három csapat búcsúzik. Ahhoz, hogy a magyar csapat megőrizze tagságát a legjobbak között, a szombati és a vasárnapi helyosztón is győznie kell.

U18-AS LEÁNY A DIVÍZIÓS EURÓPA-BAJNOKSÁG, CELJE (SZLOVÉNIA)
Mérkőzés a 9-16. helyért
Litvánia–Magyarország 72-68 (16-19, 16-26, 20-11, 20-12)
Magyarország: Aho 8/3, Studer, Dubei 28/9, Tóth T., Kiss V.  4. Cs.: Böröndy 10/6, Kuttor 4, Weninger 8/6, László 6. Edző: Mészárosné Kovács Andrea