Mári élre siklott

Érdi Mária aranyérmet szerzett a portugáliai Viana do Castelóban rendezett Laser Radial ifjúsági vitorlázó Európa-bajnokságon. A Yacht Club Budapest versenyzője egyedüli magyarként száll vízre a kontinensviadalon.

UP-info Ahhoz képest, hogy nagyjából három éve vitorlázik Érdi Mária – vagy ahogyan a sportági berkekben mindenki emlegeti: Mári – teljes pályafutást is sikeressé tevő eredménysorral büszkélkedhet. Tavaly a Byte Eb-n második, a világbajnokságon harmadik lett, míg a Laser Radial U17-es vb-n győzött, az U19-esek között pedig második lett, s ugyancsak a Radiálban Eb-bronzérmet gyűjtött be.

erdi_maria_portugalia

Önfeledt öröm  •  Fotó: Tóth Bogee

Ezúttal egy korosztályt feljebb lépve a dobogó legfelső fokára állhatott a portugáliai Viana do Castelóban a július 18-25-én rendezett Laser Radial kontinensviadalon. Érdi egyetlen magyarként indult nemcsak a kategóriában, hanem a versenyen. Az első futamban a 13. helyen zárt a 24 ország 82 hajóját felvonultató mezőnyben, de azt követően csupán egyszer csúszott ki a legjobb tízből: háromszor ráadásul részsikert ünnepelhetett, kétszer második, négyszer pedig harmadik lett a tucatnyi futamból álló megméretésen.

A kiegyensúlyozott teljesítmény aranyérmet ért: Érdi kilenc ponttal előzte meg a lengyel Magdalena Kwaśnát és 17-tel a spanyol Silvia González Moralest. Az újdonsült Eb-győztes érhető örömmel köszönte meg a munkát az őt felkészítő – 2000-ben olimpikon – Eszes Tamásnak.

A fiatal, idehaza azonban már felnőttbajnok, sokra hivatott vitorlázó értékes tapasztalatot és sikert gyűjtött be a célként megfogalmazott riói olimpiai részvétel felé vezető úton.

A portugáliaival párhuzamosan Lengyelországban, egészen pontosan Gdyniában is befejeződött a Laser 4,7 kontinensviadal: Tenke Áron a 161 hajóst felvonultató mezőnyben a 19. lett.