Még csak most jön a java

Véget értek az Azerbajdzsánban zajló U17-es labdarúgó Európa-bajnokság csoportküzdelmei. A 16 csapatos kontinenstorna programja szombaton a negyeddöntőkkel folytatódik.

Majer Dániel Három ország fiai is kétszeres U17-es Európa-bajnoknak mondhatják magut az állva maradt nyolc válogatottból a Bakuban zajló korosztályos kontinenstornán . A megmaradtakból mezőnyből mindössze Svédország, Ausztria és Belgium nem büszkélkedhet aranyéremmel a korábbi viadalokról, Angliának, Hollandiának és Spanyolországnak kétszer, Németországnak és Portugáliának egyszer sikerült eddig magasba emelnie a trófeát. Szombaton a negyeddöntőkkel elkezdődik az Eb érdemi része.

Nézzük, hogyan hosszabbították meg a továbbjutó csapatok az azeri tartózkodásukat!

Az A csoportban Portugália a belgákkal ellentétben már az utolsó kör előtt kiharcolta a továbbjutást. Belgium helyzete abból a szempontból viszont biztató volt, hogy a luzitánok ellen egy pont is elégnek bizonyulhatott az üdvösséghez. Így hát, ahogy az lenni szokott, a döntetlenben ki is egyeztek a fele, mindenki örülhetett, Portugália mögött a belga válogatott jutott tovább.

Hengereltek a németek Forrás: uefa.com

Hengereltek a németek  •  Forrás: uefa.com

A B jelű négyesben Ausztria várhatta a portugálokéhoz hasonló helyzetből harmadik csoportmeccsét, az addig megszerzett hat pontjával már biztos továbbjutónak számított. Ellenben a németeknek még szükségük volt a három pontra, nehogy az ukrán válogatott megviccelje őket, és annak megfelelően esélyt sem hagytak két a kulcsjátékosukat is nélkülöző szomszédjuknak. Alig több mint fél óra elteltével 3-0-ra vezetett a német csapat, a hármas sípszó pedig 4-0-s állást hitelesített… Németország a győzelemmel a csoportelsőséget is elhappolta a kissé indiszponált osztrákok elől.

Anglia a dánok 3-1-es legyőzésével, a C csoport második helyén kvalifikálta magát a nyolc közé. Dánia négy pontjával továbbjutást érő helyen várta az utolsó csoportkört, a szigetországiak neve mellett három egység állt. A mérkőzés kiegyenlítetten indult, mindkét csapat dolgozott ki helyzeteket, mígnem Reiss Nelson vezetést szerzett a háromoroszlánosoknak az első fél óra végén. Nelson a csapat jobbhátvédjétől, a múlt hónapban a Chelsea-vel ifi Bl-t nyerő Dujon Sterlingtől kapott keresztlabdát továbbította a hálóba. A fordulás után tizenegy perccel Mason Mount (szintén a BL-győztes londoni kékek játékosa) lőtt a bal alsóba a korábbi gólszerző Nelson passzából. A csereként beálló George Hirst adta meg a kegyelemdöfést a dán csapatnak, röviddel a 80 perces, rendes játékidő vége előtt. Az északiak erejéből szépítésre még futotta, de a kiesés elől így sem menekülhettek.

A C csoport másik mérkőzésén Svédország a csúfosan leszereplő franciák testén keresztül, csoportelsőként masírozott tovább. A tavalyi győztes gallok mindössze egy ponttal, rúgott gól nélkül zárták a tornát. A svédek elleni győzelemmel ugyan még lett volna esélyük a továbbjutásra, sokáig dominálták is a találkozót, a tavalyi, győztes csapatukra jellemző könyörtelenség azonban hiányzott. A túloldalon Bergqvist ezt kihasználva vezetést szerzett a 45. percben, 1-0 lett a vége is, és Svédország ment tovább.

Spanyolország majdnem elszórakozta Forrás: uefa.com

Spanyolország majdnem elszórakozta  •  Forrás: uefa.com

Igazi gólparádét hozott a D csoport rangadója, a Spanyolország–Olaszország-derbi. Az ibériaiak a négyes élén várták az utolsó csoportkört, egy vereséggel viszont akár még ki is eshettek. A gól nélküli fordulást követően kevesen gondolhatták, hogy hat is születik a második negyven percben, pedig így történt. Brahim Díaz négy perccel a záró játékrész kezdete után belőtte a La Roja vezető találatát. Negyed órával később Francisco García pecsételhette volna meg az olaszok sorsát, miután megduplázta csapata előnyét. Azért csak volna, mert az olaszok nem adták fel, először Olivieri büntetőből szépített, majd Pinamonti újra nyílttá tette a továbbjutás kérdését (2-2). Mindössze négy percig aggódhattak a spanyolok, Abel Ruíz újra megszerezte a vezetést, melyet innen már nem is engedtek ki a kezükből, a vége Lozano hosszabbításos góljával 4-2 lett.

A csoport másik meccsén Szerbia csapott össze a holland válogatottal. Meglehetősen unalmas első félidőt követően (egyetlen, kaput eltaláló lövést regisztráltak, azt a hollandok részéről), a második játékrészre élénkült csak meg a mérkőzés, az utolsó tíz percben pedig már gólok is estek. Kees van Wonderen holland kapitány ezúttal is kitűnően cserélt, Ferdi Kadioglu két perccel a beállítását követően beadást küldött jobbról a kapu elé, Marko Ilić pedig szerencsétlen mozdulattal a saját kapujába fejelt. Hiába hajtottak az egyenlítésért a szerbek, a ráadásban jött Justin Kluivert (a legendás Patrick Kluivert fia), és tökéletes átadást tett Vente elé, aki nem hibázott, és továbblőtte Hollandiát a legjobb nyolcba.

Az U17-es csapatok küzdelme szombaton a negyeddöntőkkel folytatódik Bakuban, a Dalga Arénában.