Merre tovább, melyik úton?

Alapvető változások várhatnak a patinás utánpótlás-nevelő, a magyar sportnak sikeres felnőttversenyzők sokaságát adó KSI SE-re. A sportállamtitkárság dönt arról, hogy a strukturális átalakulás révén kizárólag a korosztályos sportolókra összpontosítson-e az egyesület vagy maradjon minden az eddigi felállásban. A tervekről Zsoldos Péter elnökkel beszélgettünk.

reb Az egyik szekrényben – nemhiába a pólós múlt – vízilabdák, a másikban pólós zászló mögé „rejtett” fotók a gyermekeiről – otthonos, de még berendezés alatt álló irodában fogad minket Zsoldos Péter, a KSI SE májusban megválasztott elnöke. Egyik-másik falról még hiányoznak a díszítő elemek, ami nem meglepő, tekintve, hogy milyen átalakulás kidolgozásán munkálkodik az új vezető.

zsoldos_peter02

Zsoldos Péter május óta vezeti a KSI-t

Hogy pontosan lássuk a KSI lehetséges jövőképeit, érdemes felvázolnunk az 1963-tól datálódó múltat. Abban az évben vezették be a magyar sportban az utánpótlás-nevelés egységes szisztémáját, amely a köztudatban sportiskolai rendszerként jelent meg, s forradalmasította a fiatal sportolók képzését. A módszertani központja a KSI lett. A hét alapító sportág élére olyan neves szakemberek kerültek, mint Gyarmati Dezső (vízilabda), Kertész Alíz (torna), Grosics Gyula (labdarúgás) vagy Iharos Sándor (atlétika).

A rendszerváltást követő súlyos anyagi gondok a KSI-t sem hagyták érintetlenül: 2001-ben ifjúsági sportklubbá alakult, 2004 óta pedig olyan egyesületi modellben működik, hogy az lehetővé teszi a felnőttek versenyeztetését is. Négy éve aztán a KSI kivált a fenntartó Nemzeti Sportintézetből, az NSI-ből (korábban Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézetnek hívták, abból lett NSI, amely 2012-ben a Magyar Olimpiai Bizottság irányítása alá került).

Az elmúlt esztendőben a KSI és a gazdája, a sportállamtitkárság részéről is érezhető volt az igény, hogy valamilyen módon újuljon meg a patinás műhely. A negyedszázadon át elnöklő Hazsik Endre utóda éppen az olimpia első hetének végén írta meg a koncepciót, amit azóta be is nyújtott az illetékeseknek.

„Akkor még nem tudhattuk, hogyan szerepelnek a KSI sportolói az olimpián” – jegyzi meg Zsoldos Péter, ahogyan azt is: sajnálja, hogy elmaradtak a remélt érmek.

A teljesítmény nem független a KSI várható jövőjétől sem, amelyre két út kínálkozik. Az egyik verzió szerint a KSI kizárólag utánpótlás-nevelő műhely lesz. Az alapok adottak, ám ehhez az úthoz több problémát meg kell oldani. A klubok, egyesületek javarészt a felnőttversenyzők eredményei alapján kapják a támogatásokat. „Amennyiben átadnánk a felnőttjeinket, finanszírozási nehézségeink támadnának”.

ksi_ksi2

A megújult címer

Ugyancsak gondot okozhat, hogy a felnőttekkel foglalkozó edzők dolgoznak számos utánpótlás-sportolóval is, így a „nagyok” esetleges távozása eláramlást vonhatna maga után, beleértve, hogy a korosztályos elit követné a neki mintát és motivációt adó legjobbakat.

A másik lehetőség az, hogy a jelenlegi struktúrát megtartva az utánpótlás mellett a felnőttek is a KSI színeiben versenyezhessenek. Természetesen kíváncsiak voltunk arra, hogy az elnök melyik utat látja ideálisnak.

„Erre a kérdésre még nem felelhetek, ráadásul nem is mi döntünk a strukturális átalakításokról, hanem a január elsejétől a Sporttörvény változása miatt a Magyar Olimpiai Bizottságtól számos jogkört átvevő sportállamtitkárság – így a sportvezető. – Az biztos, hogy a KSI mindkét útra készen áll, hiszen állítom, az ország legjobb edzői dolgoznak nálunk, családias a hangulat, összetartóak vagyunk, olyan unikális értékekkel bírunk, amelyekből bátran építkezhetünk.”

Jelenleg tizenkét sportágban tizenhárom szakosztályt működtetnek (a női és a férfi torna különálló műhely), s az EMMI döntésétől függően akár nőhet is ez a szám. A szakember úgy számol, hogy egy-másfél év szükségeltetik a változások levezényléséhez. Akárhogy is alakul a jövő, Zsoldos szerint fontos javítani a létesítményhelyzeten. Idővel önálló KSI-bázist képzel el, sőt akadémiai modellben gondolkodik. Kardinális kérdésnek tartja az edzőképzést.

„A kormányzat szemléletváltásának köszönhetően a jó edzőket megfizetik, így elsősorban nem a pénz a kevés, hanem az olyan kitűnő szakember, aki képes felépíteni maga mellett a fiatalabb kollégákat, és aki valódi értéket teremt” – világít rá az egész hazai sportélet égető problémáinak egyikére.

A KSI jövőjében egyelőre tehát csupán az biztos, hogy változások várnak rá. Illetve még valami: arculati frissítésen esik át.

„Szeretnénk a fiatalok körében is vonzóvá tenni a KSI-t, hogy mindenki pontosan tudja, milyen műhelyről is beszélünk. Sok ötletünk van: új honlap készül, az új logót már lassan használjuk, de olyan elképzelésem is van, hogy mobilon elérhető térkép készüljön arról, melyik szakosztály hol dolgozik. Nem véletlenül az a mottónk, hogy középpontban az ifjúság.”

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS