Milyen hatással van a cukorfogyasztás gyermekeinkre?

jócsoki2Bálint Zoltán természetgyógyászt kérdeztük a finomított cukor hatásairól a fejlődő szervezetre

Az elmúlt évtizedek folyamán a finomított cukor egyre nagyobb mértékben lopódzott be az élelmiszereinkbe. Mindamellett a különféle édességek skálája is jelentősen kibővült: üdítők, csokoládék, cukorkák, péksütemények, édes sütemények, kekszek stb., így csalogatva fogyasztásra a gyanútlan vásárlókat és egyre inkább a gyerekeket is. Ezerféle formában árusítják ezt a szervezetünk számára szinte teljesen haszontalan terméket. Miért szeretjük? Mert boldogság érzettel tölt el minket az édességek nassolása, de nézzük meg, mekkora árat fizetünk ezért a kis kulináris élvezetért…

Az 1960 –as évek végére a fejlettebb országokban kezdték elítélni a nagymértékű húsfogyasztást, és az emberek figyelme a spagettik, péksütemények és más „könnyű szénhidrátok” felé terelődött. Manapság elértünk oda, hogy a finomított cukrok által okozott különféle megbetegedések száma lényegesen megnövekedett.

A finomított cukrok, melyeket növényekből: gyümölcsökből, cukorrépából, nádból nyerünk, mindenféle vitaminoktól, ásványi anyagoktól, enzimektől megfosztott értéktelen kalóriákkal szolgálnak nemcsak nekünk, de egy fejlődésben lévő gyermek számára is.

Hogyan néz ki ez a szervezetre gyakorolt hatásában?

Ha magas cukortartalmú ételt adunk a gyermekeinknek, mely finomított cukrokból áll (pl.: kristálycukrot tartalmazó édességek, lekvárok, üdítők vagy a tápanyagtól megfosztott, fehérlisztből sütött péksütemények), felpörgetik a szervezetet, vidámabbak és energikusabbak lesznek. Volt alkalmam megfigyelni, hogy egy születésnapi bulin a kisgyerekeknek koffein tartalmú kólát és süteményt adtak a szüleik, ezután 3 – 4 órán keresztül „maximumon pörögtek” a kicsik, majd másnap alig tudtak koncentrálni a külvilágra, letargiába estek. Ugyanezeket a jeleket önmagunkon is megtapasztalhatjuk. Sajnos a hatása rövid ideig tart és azért, hogy a kellő állapotot fenntartsuk, újabb adag szénhidráttal kell pótolnunk. Tartós fogyasztásuk egy idő után nemcsak az emésztőhormonok hatékonyságát rontják le, hanem más módon is káros hatással lesznek a fejlődő szervezetre.

A finomított cukor könnyen felszívódik, de más ételtípussal együtt fogyasztva pl: zsírokkal már lassabban (tejcsokoládé, sütemények), de úgy még ártalmasabb… A gyors felszívódás eredménye, hogy hirtelen megemelkedik a vérbe áramló cukor szintje. Erre a szervezet heves inzulintermeléssel válaszol. Ez a hormon a sejtjeink cukorellátásáért is felelős. Az inzulin, a hasnyálmirigy úgynevezett Langerhans szigeteinek béta-sejtjeiben termelődik. A folyamatos és nagy mennyiségű cukorbevitel sajnos csökkentheti, majd kimerítheti a béta – sejtek inzulintermelő képességét és máris úton vagyunk a cukorbetegség felé.

A finomított cukor hajlamos alkoholosan erjedni a belekben, hiszen ideális hozzá a hőmérséklet. (Régen a síró gyermeknek pálinkás kenyeret adtak, ma csokoládét…) Ennek a fajta cukornak rosttartalma nincs, így inkább eltömíti a beleket, szorulást okoz és rontja a perisztaltikát.

Ez az állapot segíti az olyan gombák felszaporodását, mint pl. a candida. A candida gomba háttérbe szorítja az olyan emésztésért felelős, hasznos baktériumokat a belekben, mint pl.: a bifidus vagy a lactobacillus törzsek, melyek szoros szimbiózisban élnek az emberrel. A candida kedveli a magas hőmérsékletet és a rothadást… ez már önmagában is elég gáz… és több létfontosságú szervre is veszélyt jelent. Ezzel el is hintettük a betegségek kialakulásának esélyeit, mivel az egészség első védelmi vonala a belekben található.

Az üdítők, csokoládék, sütemények magas foszfortartalma elvonja a szervezetből a kálciumot így a későbbiek során nem csak fogromlás, de csontritkulás is felléphet. A tejcsokoládék és édes sütemények általában magas hidrogénezett zsírokat is tartalmaznak, melyek tovább nehezítik az emésztésüket és fokozzák a különféle érrendszeri betegségek kialakulását. A többlet szénhidrátot a szervezet zsírrá alakítja át és elraktározza eleinte a csípő és fenék tájon, majd a létfontosságú szervek körül is.

jócsoki1Mit adjunk a gyereknek a népszerű csokoládé helyett?

Gyümölcsöket. Bár valójában csak keveset, mert az érett gyümölcs hajlamos erjedni a belekben (gondoljunk csak bele… van cukor, van hő… ) és a máj sem tud sok fruktózt elraktározni (40-50 grammnyit) a többit zsírrá alakítja át. Vitamin, ásványi anyag és rosttartalma miatt kevés mennyiségben éhgyomorra ajánlott a fogyasztásuk. Erre a célra az alma az egyik legjobb választás az alacsony cukortartalma és a magas pektin tartalma miatt.

Jó megoldást nyújthatnak a vegetáriánus konyhák süteményes receptjei. Teljes kiőrlésű lisztből vagy zabpehelyből sütött steviával, nyírfacukorral esetleg kevés mézzel és mazsolával édesített fahéjas, gyömbéres kekszeket süthetünk tízóraira vagy uzsonnára gyermekeinknek. Ha nagyon csoki függőek vagyunk, esetenként egy kevés jó minőségű étcsokoládé jöhet még számításba. Az édesség utáni vágy már az ősidőktől ott rejtőzik az emberben, ezért nem kell teljesen elsiklani felette.

Olajos magvak (diófélék): egy marék dió, mandula, egy kanál szezámmag, lenmag, vagy natúr napraforgómag fontos esszenciális zsírsavakhoz juttatja a szervezetet. Gyermekeinknek naponta elég 4 – 5 dkg mag és kizárólag csak a frissen bontott, egészséges szemeket válogassuk ki nekik! Mára a tudomány is igazolta, hogy a teljes értékű olajos magvak meghosszabbítják az élettartamot.

Az összetett cukrokat (poliszacharidokat) tartalmazó babfélék és a teljes értékű gabonák (zabpehely, köles, barnarizs stb.) magas tápanyag – és rosttartalmú ételek. Az összetett cukor lassan bomlik le, felszívódása hosszú ideig tart, ezáltal folyamatos és egyenletes energiát biztosít a szervezet számára. Sőt, a babfélék hatóanyagai alacsonyan tartják a vércukorszintet és magas a fehérjetartalmuk is.

Mikor lenne legcélszerűbb a helyes táplálkozásra való nevelést elkezdeni, ha nem gyermekkorban…

Megosztás
Forrás: www.torpetanoda.hu – RSS