Minden jó, ha bronz a vége

Bár a rendes játékidőben is megszerezhette volna a férfi U20-as vízilabda-válogatott a világbajnoki bronzérmet, nagyobb izgalmakra vágyott… A 9-9-es rendes játékidőt követően, Vogel Soma szenzációs védéseinek köszönhetően, ötméteresekkel győzte le a görögöket Almatiban, és megszerezte a harmadik helyet.

Pusztai Viola Nem sok ideje maradt a férfi U20-as vízilabda-válogatott tagjainak a kesergésre az olaszok ellen elvesztett világbajnoki elődöntő után. Ahogy Horkai György szövetségi kapitány mondta: az örömre is negyedóra jutott, a bánatra sem kell többet fecsérelni. Persze elméletben egyszerűnek tűnik, a fiúknak a gyakorlatban a görögök ellen kellett bizonyítani: túlléptek azon, hogy nem az aranyért játszanak Almatiban.

A világbajnoki bronzérmes csapat Forrás: waterpolo.hu

A világbajnoki bronzérmes csapat  •  Forrás: waterpolo.hu

A görögökkel kezdett, ellenük is fejezi be… Az első csoportmeccsen még a csapat is meglepődött, mennyire könnyedén nyert 17-9-re. Akkor remekül sikerült a kezdés, most nem. Bár Manherczék szereztek vezetést, Horkai Györgynek igen korán időt kellett kérni, ahogy azt a görög szövetségi kapitány is megtette, ami nagyon jót tett a csapatának: két gólt is lőtt, miközben egyet sem kapott, így 3-1-re vezetett az első negyed végén.

A görögök remekül védekeztek, de az sem segítette a magyar felzárkózást, hogy Zalánki Gergő távoli, majd Manhercz Krisztián emberelőnyös lövése is a kapufán csattant. Az meg pláne nem, hogy hátrányban teljesen egyedül hagyták a védők a centert, aki ki is használta a helyzetet. Nagy Ádámot jobban szereti Fortuna istenasszony, mint fentebb említett társait, ugyanis távoli lövése a jobb kapufát érintve érte el a gólvonalat. Emberelőnyből viszont csak az oldalhálót sikerült eltalálni, így a félidőben 4-3-ra vezetett az ellenfél.

A görögök emberhátrányos védekezését a harmadik negyed elején sem sikerült feltörni, de a magyar kezek is a helyükön voltak. A blokkolt lövés után Manhercz úszhatott az ellenfél kapujára, és megszerezte az egyenlítő találatot, majd a csapatkapitány, Sedlmayer Tamás vált le remekül védőjéről, és átvettük a vezetést. Bár a görögök is megtörték a hosszan tartó gólcsendjüket, az utolsó játékrész előtt 6-5 volt ide.

Az ellenfél mindjárt a negyedik negyed elején egyenlített. Jó védekezés, labdaszerzés, megúszás, pontos indítás, erőteljes lövés – egyszerű játék a vízilabda, ezt bizonyították a magyar fiúk, és végre emberelőnyből is betaláltak, ráadásul Kardos Gergely is biztos pont volt a kapuban. A kilencedik gól után már a feszültség is kijött Manhercz Krisztiánból, aki a görög lelkeken kívül a központi uszoda vízét is felkavarta, akkorát csapott rá.

Vogel Soma (pirosban) parádézott az ötméteres párbajban Forrás: waterpolo.hu

Vogel Soma (pirosban) parádézott az ötméteres párbajban  •  Forrás: waterpolo.hu

De hiába vezetett hárommal a magyar válogatott, a görögök először emberfórban találtak be, majd kihasználták, hogy támadásban és védekezésben is hibáztak a fiúk, és két másodperccel a vége előtt – ötméterest értékesítve – 9-9-re alakították az eredményt.

Míg a magyarok az ötméteresek előtt maguk elé meredve ültek a kispadon, a görögökben égett a tűz, így lélektani előnyben kezdték a párbajt. Sedlmayer ráadásul Budapestig dobta a labdát a második körben, így a tizenhét éves Nagy Ádámra nagy teher hárult, hogy belője a harmadikat. Nem remegett meg a keze, miközben Horkai György Kardos Gergely helyett Vogel Somát küldte a kapuba, aki védett, védett, miközben a magyar kispad majdnem felrobbant.

Manhercznek csak be kellett volna lőnie az ötöst az ötödik sorozatban, de a kapufa továbbra sem a barátja. Megint a tavalyi U18-as világbajnokságot nyert csapat kitűnő kapusára szegeződött a figyelem, és remélhetőleg a fotósok optikája is, mert most sem jártak túl az eszén. Az első ötöst értékesítő Zalánki állt ismét a görögök kapuja elé, és a világbajnokság egyik legjobb magyarja nem hibázott: jöhettek a társak ünnepelni.

És ki mást dobáltak volna a levegőbe, mint Vogel Somát, akiről – talán a tavalyi U18-as világbajnoki döntőre is utalva – annyit írt a szintén vb-győztes Csacsovszky Erik Facebook-kommentbe, hogy csak hozta a szokásost.

A világbajnokságot Szerbia nyerte, miután a döntőben 13-12-re legyőzte Olaszországot.