Továbbra is tart a Zalaegerszeg-Honvéd NB I-es bajnoki utóélete. Mint ismert, a találkozó közben Ricardo Moniz felment a pályára, és szóvá tette Bognár Tamás játékvezetőnek a vendégszurkolók rasszista megnyilvánulásait, erre a bíró kiállította a trénert, aki lehívta a csapatát a pályáról. A találkozó később folytatódhatott, az esetet az MLSZ még vizsgálja, de az biztos, hogy Monizt egy hónapra eltiltották.
Amikor Moniz a bírót dicsérte
Ricardo Moniznak már több hasonló mérkőzésben is volt része edzői karrierje során. 2019 novemberében a holland másodosztályú Excelsior edzője volt, amikor a Den Bosch elleni bajnokin csapata csatárát, Ahmad Mendes Moreirát találták meg rasszista bekiabálásokkal a szurkolók. Igaz, ott nem kellett fellépnie, a bíró ugyanis magától félbeszakította a találkozót, a játékos dühösen, könnyek között jött le a pályáról – írta akkor a Skysports.
Laurens Gerrets játékvezető az eset kapcsán úgy nyilatkozott, hogy aggódott Moreira biztonságáért, aki túlságosan is zaklatott volt ahhoz, hogy folytassa a játékot. A bíró az Excelsiorra bízta a döntést, hogy folytatják-e a játékot, a csapat pedig úgy döntött, hogy játsszák le a meccset.
Az Excelsiort irányító Ricardo Moniz akkor elégedetten beszélt a bírói stáb ténykedéséről.
– A játékvezető a saját kezdeményezésére döntött így, és nem azért, mert mi kértük. Szerintem ez egy nagyon jó és bátor intézkedés volt tőle – utalt a De Telegraafnak arra, hogy a játékot megállította, és egyeztetett a csapatokkal. Moniz már akkor visszautalt magyarországi tapasztalataira.
– Láthatjuk, hogy a szélsőjobboldal Hollandiában is létezik, és szintén a lelátón van – folytatta. – Ezek az emberek őrültek, és nagy baj van a fejükben. Az FC Den Bosch-nak tényleg tennie kell valamit ezzel, klubként nem lehet figyelmen kívül hagyni.
– Ha megpróbálják ezt az asztal alá söpörni, akkor csak rosszabb lesz. Magam is tapasztaltam ilyet a múltban, amikor Magyarországon és Lengyelországban voltam edző. Korábban sokkal több ilyen eset történt.
– Akkor megkerestem az ottani szurkolóinkat, és beszéltem velük, ez az egyetlen módja annak, hogy ezt kezeljük. A klubok gyakran túl lazák és gyávák ehhez, de edzőként és játékosként is kell bátorság, hogy elmenj a szurkolókhoz, és beszélj azokkal, akik ilyen dolgokat csinálnak.
Az akkor érintett Moreira a mérkőzés után nekiment az ellenfelet irányító Erik van der Vennek, akiről azt állította, hogy “szánalmas embernek” nevezte őt.
– Azt mondta, hogy szánalmas vagyok. Azt gondolja, hogy ezt el kell fogadnunk 2019-ben? Inkább a játékról beszélek, de csak dühös és csalódott vagyok, hogy ennek még mindig meg kell történnie – mondta Moreira, igaz, Van der Ven mással magyarázta szavait.
– Ezt nem arra értettem, hogy támadásnak érezte az esetet, hanem arról, hogy a gólja után provokatívan viselkedett a szurkolóinkkal. Nem gondolom, hogy ez okos dolog volt azután, hogy a meccset egyszer már félbe kellett szakítani – utalt a tréner arra, hogy Moreira a meccs folytatása után gólt szerzett, és a füléhez tette a kezét provokálva a drukkereket.
Az ominózus gól, alatta pedig az azt megelőző eset, ami miatt félbeszakadt a találkozó
Ahmad Mendes Moreira leaving the pitch in tears just minutes earlier as cowards hurl abuse at him from the stands.
Thankfully he got his revenge 💪
📹: @FOXSportsnl pic.twitter.com/hluVbXeHns— BenchWarmers (@BeWarmers) November 17, 2019
A történtek után a Den Bosch több szurkolóját is eltiltotta a mérkőzések látogatásától. Moreira mellett kiállt többek között honfitársa, Memphis Depay, míg a holland válogatott észtek elleni meccsén Wijnaldum, valamint Frenkie de Jong üzent neki.
An anti-racism celebration from Wijnaldum 🇳🇱
The Liverpool man puts the Dutch ahead against Estonia before making a powerful gesture with teammate Frenkie de Jong.#OptusSport #EURO2020 pic.twitter.com/IIfh8TFIDM
— Optus Sport (@OptusSport) November 19, 2019
Az eset arra késztette a kormányt, hogy 14 millió eurót különítsen el a futballban tapasztalható diszkrimináció elleni küzdelemre. Emellett létrehoztak egy applikációt, amelyen a szurkolók a mérkőzéseken bejelenthetik a rasszista eseteket, ekkor a stadion koordinátora azonnal riasztást kap, majd a mérkőzésen dolgozó stewardokkal együttműködve azonosítják a tettest. A szövetség áttekintést kap az incidensekről, és továbbíthatja a jelentéseket a diszkriminációval foglalkozó különleges ügyésznek.
Magyarországon is kilátásba helyezte már egyszer a levonulást
2013-ban Magyarországon is volt már hasonló szituációban Moniz, akkor a Ferencváros edzőjeként a Haladás huhogó szurkolóira akadt ki. A Bors akkori cikke szerint Moniz a játékvezető ténykedését is bírálta, amiért nem alkalmazta a háromlépcsős szabályt, ami rasszista, diszkriminatív bekiabálások esetén a mérkőzés megszakítását, felfüggesztését, beszüntetését írja elő.
– A szurkolókat el kell marasztalnom, a huhogást nem tudom megérteni – mondta Moniz.
A játékvezető azt mondta, érti a problémát, de nem tud mit csinálni, nincs eszköze ez ellen, ez elfogadhatatlan. A futballistákat meg kell védeni, a játékvezető dolga, hogy a verbális támadásokat is úgy büntesse, mint a szabálytalanságokat. Legközelebb levonulunk a pályáról, ha huhogás lesz!