Mozgásszervi fájdalmak? Gyógyítsa önmagát!

Egyik nap a háta fáj, másik nap a térde? Ezzel nincs egyedül, szinte mindannyian tapasztalunk időnként mozgásszervi gondokat. Összegyűjtöttük, hogyan kezelhetjük otthon az akut problémákat, de ha néhány nap alatt nem szűnik a fájdalom, mindenképpen forduljunk orvoshoz.

Nyak-, derék- és hátfájdalmak

A nyaki gerincszakaszon 7 csigolya található, ezek gondoskodnak a fej mozgatásáról. A csigolyák között helyezkednek el a porckorongok, erről a területről futnak a vállba, a karba az idegek. Az idősödéssel természetes módon jelentkező ízületi meszesedés és a kötött izomzat is okozhat fájdalmat ezen a részen, és a vállban, a karokban, a háton is jelentkezhetnek a kellemetlenségek. Mivel a csigolyák pozíciója megváltozik, a helytelen testtartás akár fejfájáshoz is vezethet. A gerinc háti szakaszának tartását a zárt mellkas és a bordák segítik, ezért ritkább az itt előforduló fájdalom. A porckorongok sérve, a csigolyák meszesedése, a gerinccsatorna szűkülete azonban generálhat problémát. A fájdalom jelentkezhet egy pontban, de hasi területre vagy a lábakba is kisugározhat, akár egyensúlyzavarhoz is vezethet.

Mozgásszervi fájdalmak? Gyógyítsa önmagát!

A lumbágó (azaz derékfájás) és az isiász a lakosság 80 százalékának ismerős, sokan küzdenek az ezen a területen jelentkező fájdalommal. A lumbágó az ágyéki gerincrész és az azt körülvevő izmok túlterhelésekor jön létre, okozhatja porckorong-elváltozás, izomgörcs, gyulladásos, reumás betegség is. Derékfájást egyéb (nőgyógyászati, urológiai, belgyógyászati, neurológiai stb.) kórok is okozhatnak, ezért fontos az alapos kivizsgálás. Az isiász az ágyéki gerincsérv másik megnevezése, az ágyéki gerincből kilépő nagy végtagi idegtörzs miatt alakul ki a fájdalom, melynek lefutása nagyon jellegzetes: a derékból indul a farpofa felé, a comb hátsó felé és a térd külső oldalán folytatódik, majd a boka külső oldalánál áll meg. Gerincsérv azonban a gerinc bármely szakaszán kialakulhat, ez esetben a csigolyák közötti porckorong torzul el. A porckorong magját egy kocsonyás anyag alkotja, ezt egy rostos gyűrű veszi körbe. Amennyiben ez utóbbi a ránehezedő nyomás miatt meggyengül, a rostos rész kitüremkedik, és nyomni kezdi az idegeket. Ez az idegbecsípődés komoly fájdalmat okozhat.

5 tipp hátfájás ellen

  1. Vegyen egy meleg fürdőt vagy folyasson forró vizet a hátára. A hő hatására ellazulnak az izmok, fokozódik a vérkeringés, enyhül a fájdalom.
  2. Hajolgatás helyett guggoljon, így hátizmai erősödnek, a mozdulat kíméli a porckorongjait.
  3. Hasaljon a földre, karjára támaszkodva nyomja felfelé a törzsét, így egyenesítheti fáradt hátát.
  4. Óránként álljon fel legalább 5 percre. Menjen ki a konyhába, igyon egy pohár vizet, vagy intézzen el sétálgatva egy telefont.
  5. Ha nagyon fáj a háta, feküdjön le néhány percre, esetleg néhány órára. A mozgás fontos, ne hanyagolja el.

Ízületi fájdalmak

A porckopással (artrózis) élete folyamán mindenkinek szembe kell néznie, természetes folyamatnak tekinthető, kis mértékben azonban nem okoz tüneteket. A kor előrehaladtával a porcsejtek lassabban működnek, így a porcépítés lassabb lesz, mint a porcfogyás. Előfordulhat, hogy fokozott igénybevételnél – ami lehet sport vagy rossz testtartás is – több porc bomlik le, mint amennyi képződik. Amint a porc nem védi a csontfelületeket, kellemetlen fájdalom jelentkezik. A kézfej és a könyök feszítőizmainak gyulladását nevezzük teniszkönyöknek, a fájdalom főként a könyök behajlításakor jelentkezik. A vállfájdalom szintén gyakori ízületi probléma, hétköznapi feszültség, izomgörcs, túlerőltetés, sérülés gyulladás is okozhatja, ezért fontos az alapos kivizsgálás, melynek során nem csak a fizikai, de lelki tényezőket is figyelembe kell venni.

A csípő fájdalma gyakran külső behatás következménye, akár egy észre nem vett ütés is okozhatja. Gyakori az izmok meghúzódása ezen a területen, de a nem múló fájdalom mögött a legtöbbször ízületi gyulladás áll. Okozhatja kopásos folyamat, degeneratív elváltozás, megerőltetés. A térdfájdalom szintén sokakat érintő kérdés, amelyet sportsérülés, gyulladás, az ízületi porcok kopása okozhat: az ízfelszíneken elvékonyodnak a porcrétegek, a csontok egymáshoz dörzsölődése okozza az erős fájdalmat. A sarkakon érzett kellemetlenségek hátterében sok dolog állhat, lehet sérülés, csontritkulás, csonthártyagyulladás, a kötőszövetek túlterheltsége, de még neurológiai betegségre is lehet gyanakodni. Ha a sarokfájdalom nem múlik egy-két héten belül, esetleg duzzadt a lábfej, korlátozottá válik a mozgás, mindenképpen orvosi kivizsgálás javasolt. Feltétlenül érdemes szót ejteni a kisízületekről, amelyek a gerinccsigolyákat kötik össze egymással. Ezek felépítése épp olyan, mint egy nagy ízületé, ezért gyulladásuk, sérülésük ugyancsak fájdalmmal jár.

Izom- és ínfájdalmak

Az izomrostokkal összefüggő izomgörcsöket nevezzük izomcsomóknak, mindannyian találkoztunk már velük. Nyakban, vállban, derékban, de testszerte bárhol kialakulhatnak, túlerőltetéstől, sérüléstől vagy mentális stressztől is létrejöhetnek, komoly fájdalmat okozhatnak. Az izomhúzódás szintén túlterhelés miatt keletkezik, éles fájdalom kíséri, esetleg duzzanat is létrejöhet körülötte. Szintén erős fájdalmat okozhat az ínsérülés is, amely egy rossz mozdulat után bármely végtagot érintheti. A leggyakoribbak a kar és a láb sérülései, túlterhelés miatt, főként sportolás közben jönnek létre.

Jegelje vagy melegítse!

Mozgásszervi fájdalmak olyan gyakran keletkeznek, hogy nem minden esetben szaladunk orvoshoz miattuk. Az otthoni kezelés egyik leghatékonyabb módszere a megelőzés. Megfelelő mennyiségű folyadékot kell fogyasztani a porcok és kötőszövetek rugalmassága miatt, fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, a túlsúly leadása és a rendszeres mozgás.

Mozgásszervi fájdalmak? Gyógyítsa önmagát!

Az akut problémákat pihentetéssel, borogatással, jegeléssel, kötéssel kezelhetjük, az elhúzódó, illetve izomfájdalmakra a melegítés válhat be. Az otthon használható orvosi eszközök (pl. mágneskezelés) szintén használhatók fájdalomcsillapításra, ezek főként a krónikus problémák kezelésében segíthetnek.

Hatóanyagok fájdalom ellen

A fájdalomra bármilyen vény nélkül kapható, szájon át szedhető fájdalomcsillapító tablettát vagy helyileg ható krémet/kenőcsöt/spray-t választhatunk, ezek a szerek általában rövid ideig tartó problémákra használhatók. Az acetilszalicilsav közepes erősségű fájdalmat enyhít és gyulladást csökkent, reumás eredetű panaszokra ajánlják. A diclofenac sérülések, gyulladások, erősebb fájdalmak esetén lehet hatékony, ebből a hatóanyagból nem csak szájon át szedhető szereket gyártanak, de sok sportkrém is ezt tartalmazza. A paracetamolt közepesnél nem erősebb izom- vagy ízületi fájdalomkor érdemes bevetni, ibuporfennel váltható ki. A dexketoprofen szintén a gélek, kenőcsök egyik hatóanyaga, főként hátfájdalmakra, kisízületi gyulladásokra ajánlott. Az etofenamát hatásos lehet a zúzódások, húzódások, rándulások ellen, krém és spray formájában is kapható.

Vállfájdalomra, izommerevségre indometacin tartalmú spray-t vagy krémet használhatunk, ínhúzódásra pedig a fenilbutazon lehet alkalmas. A piroxicamot teniszkönyökre ajánlja a patikus, és a lágyrészek sérülése esetén is segíthet. A mozgásszervi fájdalmak enyhítésében nagyon jól használhatóak a fájdalomcsillapító tapaszok, amelyek helyileg fejtik ki hatásukat. Hatóanyaguk a bőrön keresztül gyorsan felszívódik, és nem terhelik a gyomrot. Léteznek kollagént tartalmazó gélek, tabletták, csontépítő kapszulák, amelyek a porckopás és az ízületi problémák okozta fájdalmakat enyhíthetik a porcok regenerálásával, de ezek hatékonysága nem bizonyított. A választás előtt mindenképpen kérje ki patikusa tanácsát, ő javasolni tudja a megfelelő hatóanyagot. Ha a fájdalom egy-két nap alatt nem múlik, duzzanat, deformitás, esetleg láz kíséri, vagy hosszabb ideig elhúzódik, mindenképpen forduljon orvoshoz.


Forrás: www.egeszsegtukor.hu – RSS