A 16 éves Barta Márton az év eleje óta az Egyesült Államokban tanul. Rekordokat úszik, elkápráztatja az edzőit, s még az iskolában remekel. A tinédzser hirtelen költözéséről, az amerikai álom megvalósulásáról és a tervekről vele és családjával beszélgettünk.
reb • „Jó ég, ha ezek az idők stimmelnek, akkor ő nagyszerű úszó” – hüledezett Chris Davis, az SwimAtlanta egyesület edzője, amikor egyik versenyzője megmutatta neki a 16 éves Barta Márton eredményeit. A szombathelyi úszó tavaly hirtelen úgy döntött, hogy szeretne néhány hónapot az Egyesült Államokban tölteni, így egyik ismerősét kérdezte meg, hogy amolyan cserediákként befogadnák-e rövid időre.
„Nem vagyok benne biztos, ők is ugyanazt értettek- a kérésen, mint Marci” – teszik hozzá mosolyogva a szülei. Szombaton délután kettőkor közölte az elhatározását a családdal, két órával később pedig megszervezte a tengerentúli „kirándulást”.
Határozott fiú lévén Marci kijelentette, telefonon nem beszélhetnek vele a szülei, mert szeretné, hogy átálljon az agya az angolra, így emailen érintkeznek. Január elsején, hajnali ötkor indult a tengerentúlra, így – hogyan is fogalmazzunk –, ünnepeltek már vidámabb szilvesztert is a Barta-lakban.
„Itthon eléggé beszürkültek a hétköznapjaim, és hosszabb ideje úgy éreztem, hogy környezetváltozásra van szükségem” – beszél immár a hirtelen meghozott, de régóta érlelt döntésről Marci.
A tavalyi Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon 400 m vegyesen győztes célja, hogy később amerikai egyetemen tanuljon – akárcsak édesapja –, illetve szerette volna javítani az angoltudását, ezért is költözött az Atlantától nagyjából ötven kilométerre található Smellville-be.
Az amerikai iskolában szívesen fogadták, csupán kikötötték: nem lébecolhat, azaz az úszás mellett a tanórákon is jól kell teljesítenie. A közgazdásznak készülő fiú persze nem vallott szégyent, a legjobbak közé tartozik.
„Arra számítottam, hogy az iskola lesz a legnagyobb kihívás, de tévedtem, igazából egyszerű. Mindennap ugyanazok az óráim vannak, ugyanabban a sorrendben: történelem, irodalom, pénzügy, matematika, digitális technológia és biológia. Az órák hosszabbak, mint otthon, a dolgozatok viszont könnyebbek, mert írásban, feleletválasztós teszttel történik a számonkérés.”
S ahogyan arra ugyancsak nagy tételben fogadhattunk volna, a medencében is megállja a helyét. A tréner, Chris Davis már rövid, egy hónapnyi közös munka után meleg szavakkal dicsérte újdonsült tanítványát. „Szorgalmas, nagyszerű mentalitású úszó, látszik, hogy régóta sportol, és mindent belead.”
A klubban nagyjából kétezren tempóznak, a létszámot és az edzéseket is nehéz összehasonlítani az itthoniakkal.
„Kezdetben tartottam attól, hogy a másféle munka hogyan hat a teljesítményemre, de akárcsak az iskolában, pozitívumokat tapasztaltam. Reggelente nincsenek tréningek, összességében a méterszám is kevesebb, de jóval intenzívebben úszunk. A legjobb az egészben, hogy harmincan vagyunk a csoportban, és mindenki kifejezetten jó legalább egy úszásnemben, így egymást húzva sokat fejlődhetünk.”
Az iskolai viadalok hangulata pedig tényleg visszaadhatatlan.
„El sem tudom képzelni, milyen lehet, ha egyetemi versenyeken úsznak egymás ellen… Szokás itt, hogy aki megnyeri az előfutamot, a délutáni döntőhöz bevonuló zenét választhat. Hát, csak néztek nagyot a többiek, amikor a négyszáz vegyes délelőtti sikere miatt a finálé előtt Majka zenéjére érkeztem meg, pláne amikor még énekelni is kezdtem.”
Igazi vérre menő csata ez, amelyben az egyik oldalon éltették és szurkoltak neki, a másikon pedig pfújolták. Nyilván, kicsit más ezt átélni, mint idehaza valamelyik tucatversenyt a leharcolt Komjádiban…
Barta nemrég Knoxville-ben szerepelt, olimpikonok, például Ryan Lochte társaságában. Jól sikerült a viadalt, hiszen több egyéni csúcsot úszott, az amerikai korosztályos rangsor negyedik helyéig jutott. Az utolsó napon éppen a 100 m pillangó döntőjére melegített, amikor a váltóval olimpiai ezüstérmes Jimmy Feigen lépett hozzá, és sok sikert kívánt neki. „Ráadásul odaadta a versenyúszónadrágját. Azóta ereklyeként őrzöm azt.”
Bár jól érzi magát, és vélhetően a célját is elérte, azaz sokat fejlődött a nyelvtudása, és felhívta magára az edzők figyelmét, az egyetem kezdete előtt nem tervezi a visszatérést. „Nehéz volt a családom nélkül, már várom, hogy hazatérjek.”