Négy aranynál jár a magyar csapatn

image

Egy arany-, egy ezüst-, egy bronzérem és öt olimpiai kvóta. Ez volt a magyar csapat mérlege a szombati döntők során. Összességében tehát négy aranya és 12 kvótája van a magyar válogatottnak. És hogy kikről szólt a második döntős nap? Fábián Lászlóné fiataljai, Kulifai Tamás és Tóth Dávid alaposan meglepték a világot a K-2 500 méteren aratott győzelmükkel. Kozák Danuta ezúttal ezüstérmes lett a német Nicole Reinhardt mögött, míg női kenupárosunk, Baravics Gyöngyvér és Takács Kincső bronzérmet vehetett át.

Három érem és öt olimpiai kvóta. Ezzel rukkolt elő a magyar kajak-kenu válogatott a szombat délutáni döntők során. A több mint tízezres magyar közönség újabb világbajnokot köszönthetett: Kulifai Tamás és Tóth Dávid nagy bravúrt végrehajtva zsebelte be a K-2 500 méter aranyát.

„Nagyot kellett mennünk a döntőben, de tudtuk, hogy összejöhet, mert az előfutam alapján már a dobogóra vártuk magunkat. Hatvan méterrel a vége előtt én már libabőrös voltam, mert éreztem, hogy megvan a győzelem. Rengeteget köszönhetünk edzőinknek, Fábiánné Rozsnyói Katalinnak és Fábián Lászlónak, ez az ő sikerük is. No és az áldozatos munkáé. Én márciusban buliztam legutóbb, de nagyon megérte, hogy a hétvégeket pihenéssel és a hétköznapokat kemény munkával töltöttem. Meglett az eredménye.”

„A siker titka az, hogy nagyon jól felkészültünk erre a világbajnokságra, és technikailag jól kiegészítjük egymást. Plusz erőt adott a közönség, amikor meglátták, hogy esélyesek vagyunk a győzelemre, szinte dübörgött a levegő. Az ötszáz olyan táv, amivel lehet építkezni az ezer méterre. Jövőre megpróbáljuk azt a távot is”. – tette hozzá Kulifai Tamás.

Kozák Danutának a két Európa-bajnoki győzelem után most egy ezüstérem jutott, a német Nicole Reinhardt ugyanis 2005 után ismét megnyerte a K-1 500 métert. Csipes Ferenc tanítványa kissé csalódottan vette tudomásul a vereséget.

„Szomorú vagyok, mert ezúttal nem tudtam kihozni a maximumot magamból. Nem erre készültem. A rajtnál egy kicsit késtem, aztán a továbbiakban lehettem volna keményebb is. Ez így sikerült” – mondta a versenyt követően.

A Csipes Tamara, Kovács Katalin páros számára sem úgy jött ki a lépés, ahogyan azt szerették volna. Negyedikek lettek K-2 500 méteren, ami Csipes Tamara révén egy újabb olimpiai kvótát hozott a magyarok számára.

„Természetesen csalódottak vagyunk, hiszen az Európa-bajnoki győzelem után nem erre számítottunk. Extrém időjárási viszonyok uralkodnak a Maty-éren, hiszen oldal-hátszél van, ilyen körülmények között nem is edzettünk még. Egy sportoló életében az a legfájóbb, amikor nem tudja kiadni magából a maximumot. Sajnos most mi rossz taktikát választottunk. Ilyen a sport” – mondta Kovács Katalin.

Férfi négyesünk sem volt túlzottan boldog hetedik helyével, ám a Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos, Kucsera Gábor, Boros Gergely összetételű csapat újabb négy olimpiai kvótát gyűjtött be.

„Pénteken szembeszél volt, ami nekünk jobban fekszik. Ha akkor ilyen szél lett volna, mi lehettünk volna a negyedik nagy vesztes a fehérorosz, a portugál és a francia csapat mellett. Nem tudnám most se máshogy csinálni, jól elrajtoltunk, megcsináltuk az indításokat, érzésre jöttünk rá a szlovákokra, azt hittük, a harmadik helyért harcolunk. Aztán láttuk, hogy csak a hetedikek vagyunk, de a harmadik helytől lefelé végül is mindegy, hol zárunk. Csak azt bánjuk, hogy a hazai közönség előtt nem tudtunk dobogóra állni, hiányzik az a néhány szép perc az életünkből” – mondta Kammerer Zoltán.

Az egyesek közül mindössze Bozsik Attila számára nem jött ki a lépés C-1 200 méteren. Sajnos ez azt is jelentette, hogy nem szereztünk olimpiai indulói helyet ezen a távon.

A párosok küzdelmében a Beé István, Sík Márton kajakpárosunk (ez is olimpiai versenyszám), no és a Horváth Gábor, Foltán László kenus egység is nagyot küzdött a döntős helyért, középfutamukban egyaránt a másodikak lettek, így értük is szoríthatunk majd a vasárnapi döntők során.

Azt a néhány szép percet megkapta viszont Takács Kincső és Baravics Gyöngyvér, akik C-2 500 méteren lettek bronzérmesek. A nap további mérlege még két nyolcadik hely: Kugler Attila (K-1 500 m) és Korisánszky Dávid (C-1 500 m) révén. Késő délután megtartották a váltók selejtezőit is, amely során mindhárom magyar egység bejutott a fináléba.

És hogyan értékelte a napot Storcz Botond szövetségi kapitány?

„Pénteken úgy fogalmaztam, hogy az összes éremesély, az összes lehetőség bejött és maximálisan elégedett vagyok, most azért vegyes érzelmekkel tudom értékelni ezt a napot –mondta Storcz Botond szövetségi kapitány. – Vannak olyan számok, amelyekben nem jött össze a remélt érem, viszont megszereztük az olimpiai kvótát, míg férfi K-2 500 méteren realizálódott egy nem várt világbajnoki cím. Összességében elégedett vagyok a mai nappal, ám ha külön-külön elemzem a döntőket, akadnak negatívumok. Férfi kajaknégyesünk kvótát szerzett, ám egy nagyon kiegyensúlyozott, dinamikusan fejlődő, gyorsuló számban ezt tudta hozni, az egyébként Magyarországon jelenleg legerősebbnek számító csapathajó. A női páros esetében is maradhatott hiányérzetünk, míg Kovács Katiék az Európa-bajnokságon fel tudtak nőni a feladathoz, ezúttal nem életük pályáját menték. Ezen a napon eldőlt az is, hogy a férfi kenu szakágban egy kvótával zárjuk a világbajnokságot. Jövőre a poznani Világkupa előtt megrendezett pótkvalifikáción van lehetőség az olimpiai indulói hely megszerzésére. C-2 1000 méteren egy, míg C-1 200 méteren két kiadó hely van még európai nemzet számára.”