Négyen maradtak

A nyolc résztvevőből már csak négy reménykedhet abban, hogy megszerzi az U20-as jégkorong-világbajnoki címet. A Kanadában zajló torna ma (szerdán) az elődöntőkkel folytatódik.

STJ Lesz-e európai döntő, vagy két észak-amerikai gárda vívja a finálét? Esetleg a két kontinens egy-egy képviselője csatázik az aranyért? Ezekre a kérdésekre születik meg szerdán (ma) válasz a Kanadában zajló U20-as jégkorong-világbajnokságon. Az elődöntő első meccsét az Egyesült Államok és Oroszország vívja Montrealban a Centre Bell jegén, majd következik Svédország és Kanada összecsapása.

Julien Gauthier két góllal járult hozzá Kanada csapatának Csehország elleni sikeréhez Fotó: iihf.com

Julien Gauthier két góllal járult Kanada csapatának Csehország elleni sikeréhez  •  Fotó: iihf.com

A legkeményebben az USA dolgozott meg a négy közé kerülésért (3-2). Pedig a svájci juniorok még sosem nyertek amerikai kortársaik ellen, a mérlegük a mostani negyeddöntő előtt két döntetlen és 21 vereség volt. Ám ez alkalommal igazán közel álltak ahhoz, hogy meglepjék az Egyesült Államok válogatottját. Ez elsősorban a torna egyik felfedezettje, Nico Hischier érdeme. A Halifax Mooseheads légiósa (ő éppen ma ünnepli a 18. születésnapját) ugyanis kétszer is betalált Tyler Parsons kapujába. Igaz, a meccs hajrájában elvesztette az amerikai kapuvédővel vívott külön meccsét: a London Knights kapusa a vb egyik leglátványosabb bravúrját produkálta, amikor semlegesítette Hischier lövését. „Akkor kell nagyot védeni, amikor arra a csapatnak leginkább szüksége van – szerénykedett Parsons. – Tudtam, hogy a jó játékosok szeretik megemelni a korongot, ezért amikor elvetődtem, az égnek emeltem kezemet és lábamat. Szerencsém volt, a pakk elakadt a kesztyűmben. Egyébként most játszottunk a leggyengébben a vb-n, de a lényeg, hogy továbbjutottunk.”

Az elődöntőben az Egyesült Államok azokkal az oroszokkal kerül szembe, akik izgalommentes meccsen intézték el 4-0-ra Dániát. Valerij Bragin együttese már a 6. percben vezetést szerzett, majd 11 másodperccel az első harmad vége előtt növelte előnyét. A második felvonásban nem változott az eredmény, a harmadikban viszont az oroszok megduplázták a góljaik számát. A csapatkapitány Kirill Kaprizov kétszer is eredményes volt, így pillanatnyilag ő vezeti a vb góllövőlistáját (7) és ponttáblázatát is (10). Ilja Szamszonovnak kellemes meccs volt, a kapusnak mindössze 14, meglehetősen harmatos dán próbálkozást kellett semlegesítenie. Jól jelzi, mennyire erőtlen volt Olaf Eller gárdájának támadójátéka, hogy a fél tucat emberfórból egyet sem sikerült gólra váltania. „Sok kiállítást szentünk össze, ez hiba volt – ismerte el Szergej Zboroszkij, az oroszok bekkje. – Ugyanakkor az emberhátrányos védekezésünk jól működött. Sokat videóztunk a mérkőzés előtt, és meglett az eredménye. Nem sok teret engedtünk a dánoknak, ráadásul számos lövést blokkoltunk.” A dánok a vereség ellenére is büszkék lehetnek a teljesítményükre, hiszen zsinórban harmadszor jutottak el a vb negyeddöntőjéig; pechjükre a nyolc között rendre az oroszokba botlottak.

Ami a másik elődöntős ágat illeti, a svédek erődemonstrációt tartottak a szlovákok ellen (8-3). Bizonyság erre az 50:18-as kapura lövési arány. Thomas Monten együttese már az első játékrészben háromgólos előnyt szerzett, s végül nyolc gólig meg sem állt. A csapatkapitány Joel Eriksson Ek és Tim Söderlund duplázott, Rasmus Asplund négy gólpasszt jegyzett. A svédek a legutóbbi két világbajnokságon a negyedik helyen végeztek, s most szeretnének újra felállni a dobogóra; az legutóbb hazai környezetben, Malmőben sikerült nekik 2014-ben. Két vb-aranyuk közül az elsőt még 1981-ben szerezték az NSZK-ban, a másodikat pedig 2012-ben Calgaryban. A 2015-ben Torontóban meglepetésre bronzérmet nyerő, s Denis Godla személyében a torna MVP-jét és egyben legjobb kapusát is adó szlovákok most üres kézzel kénytelenek hazautazni. Még sincs okuk keseregni, hiszen igen nehéz ágra kerültek, és legfőbb céljukat, a biztos bennmaradást simán teljesítették.

A házigazda kanadaiak a duplázó Julien Gauthier duplájával gyűrték le 5-3-ra a cseheket. Az első harmad még 1-0-s cseh vezetéssel zárult, és sokakban felrémlett a legutóbbi vb, amikor a későbbi aranyérmes finnek 6-5-re elintézték a negyeddöntőben a kanadaiakat. Akik ezúttal azonban megúszták a kínos bukást, igaz, tettek is érte, hogy megfordítsák a meccset: a végső kapura lövési arány 41:19 lett. A viszonylag kevés cseh próbálkozás ellenére a kapus Connor Ingram is hozzátette a magáét a sikerhez. A Kamloops Blazers 19 éves kapuvédője eredetileg Carter Hart tartaléka lett volna, ám sorozatban immár másodszor ő állt őrt a juharlevelesek ketrece előtt. A cseheknek, akik 2013 decembere óta nem tudnak nyerni Kanada ellen, e vereséggel maradt a hatodik hely. Pedig már nagyon szerették volna megtörni az átkot, hiszen 2005 óta, amikor végül bronzérmesek lettek, nem tudtak elődöntőbe jutni. Világbajnoki címük a 2000-2001-es duplázás óta nincs.

Térden a lettek; a balti ország csapata legközelebb a magyarokkal azonos vb-csoportban szerepel majd Fotó: iihf.com

Térden a lettek; a balti ország csapata legközelebb a magyarokkal azonos vb-csoportban szerepel majd  •  Fotó: iihf.com

A vb legnagyobb kudarca minden kétséget kizáróan a finneké, hiszen csupán kilencedikek, vagyis utolsó előttiek lettek, ami – valamennyi korosztályt beleértve – a legpocsékabb világbajnoki eredményük 1955 óta. Különösen annak fényében, hogy címvédőként érkeztek Kanadába. A bukdácsolás láttán a finn szövetség még a csoportkör idején menesztette Jukka Rautakorpi szövetségi edzőt, s Jussi Ahokasra bízta a szakmai munka irányítását. A finn U18-as válogatottat 2016-ban vb-aranyhoz segítő szakember küldetését teljesítette: benntartotta a csapatot a junior-elitosztályban. Ehhez az egyik fél két győzelméig tartó párharcot kellett megnyerniük a lettek ellen. Az első összecsapást még csak 2-1-re, a másodikat viszont már 4-1-re hozták. Ezzel együtt lesz mit elemezniük a hazatérést követően; például azt, miként fordulhatott elő, hogy hat meccsen mindössze 12 gólt tudtak lőni.

A kieső letteknek ez volt a hatodik szereplésük a legjobbak között, de mindössze kétszer, 2009-ben és 2012-ben tudtak megkapaszkodni az elitben. Pedig most nem volt rossz csapatuk, a jelenlegi keret 13 tagja hokizik Észak-Amerikában. A lett válogatott a következő szezonban a divízió I/A csoportban szerepel.