Női vízilabda: A szerdai nap összefoglalója

Az elődöntőkkel és a helyosztó mérkőzésekkel folytatódott a női vízilabda programja a kazanyi vizes vébén. A kora esti, első elődöntőben az amerikai válogatott mérkőzött meg Ausztráliával a döntőbe jutásért, míg a másik ágon a titkos esélyes Olaszország együttese csapott össze Hollandiával. Mindkét elődöntő izgalmakban bővelkedett, de miként is? Lássuk.

Magyar idő szerint 19.30-kor kezdődött a női vízilabdázók első elődöntője Kazanyban. Amerika és Ausztrália lányai mérkőztek meg egymással a döntőbe kerülésért. Az összecsapás már csak azért is pikánsnak volt mondható, mert az aktuális olimpiai bajnok Egyesült Államok ellenfele a tornán még veretlen Ausztrália volt. Az auszi válogatott szeretett volna revansot venni a világliga döntőben elszenvedett vereség miatt, így tehát kettőzött erőfeszítéssel indultak a győzelemért.

2674687 05.08.2015 Слева направо: Рэйчел Фаттал (США) и Аш Соушерн (Австралия) в матче 1/2 финала по водному поло среди женщин между сборными США и Австралии на XVI чемпионате мира по водным видам спорта в Казани. Александр Кряжев/РИА Новости

Fotó: kazany2015.com

Szó szerint parázs összecsapásnak lehettünk szemtanúi, az első félidő végi pihenőre 5-5-ös, döntetlen állásnál vonultak a csapatok. A kiegyenlített erőviszonyokat mi sem mutatja jobban, mint hogy az első negyed 2-2-es eredménye után a második negyedben sem bírtak egymással a lányok, ez a játékrész 3-3-as állást hozott.

2674666 05.08.2015 Кайли Неушуль (США) в матче 1/2 финала по водному поло среди женщин между сборными США и Австралии на XVI чемпионате мира по водным видам спорта в Казани. Константин Чалабов/РИА Новости

A harmadik negyedre azonban megmutatta az amerikai csapat, hogy miért is lehetett olimpiai bajnok, remek védekezést bemutatva, kapott gól nélkül nyerte a negyedet 1-0-ra. A záró játékrészbe fordulva az ausztrál csapat kénytelen volt kitámadni és küzdeni a győzelemért, ez azonban nem jött össze nekik. A Fattal és Steffens által vezérelt amerikai csapat hozta ezt a negyedet is 2-1 arányban, így 8-6-os végeredménnyel kerültek a döntőbe.

Végeredmény:

USA – Ausztárlia 8-6 (2-2, 3-3, 1-0, 2-1)

Gólszerzők: Rachel Fattal és Maggie Steffens 2; Maddie Musselman, Melissa Seidemann, Makenzie Fischer és Kami Craig 1 illetve Holly Lincoln-Smith, Keesja Gofers, Glencora McGhie, Zoe Arancini és Nicola Zagame 1

A 21 órakor kezdődő Olaszország – Hollandia mérkőzés főszereplői már annak a tudatában szállhattak medencébe, hogy tisztában voltak azzal, győzelem esetén az amerikai csapat lesz az ellenfelük a döntőben. Mindkét csapatnak sikerült már olimpiai aranyérmet szereznie a 21. században, így most egy vb elsőségre törekedtek. A spanyolok kiesésével egy fokkal könnyebbé vált ez az álom elérése mindkét válogatott számára.

2674717 05.08.2015 Игрок сборной Нидерландов Номи Стомфорст в полуфинальном матче по водному поло среди женщин между сборными Италии и Нидерландов на XVI чемпионате мира по водным видам спорта в Казани. Константин Чалабов/РИА Новости

A holland együttes álomszerű kezdésével szinte lesokkolta az olasz válogatottat. Maud Megens irányításával 2-0-ára hozták az első negyedet a tulipánosok. A második játékrész sem kedvezett Olaszország számára, 1-3 arányban ezt a negyedet is elveszítették. Szerencséjükre pont jókor jött a félidei pihenő, ami alatt rendezni lehetett a sorokat.

holland2Fotó: waterpoloworld.com

A félidei 5-1-es holland vezetés után Olaszországnak kisebb csodával felérő tettre lett volna szüksége a döntőbe jutáshoz. A lányok ennek megfelelően úsztak ki a harmadik negyedre. Az olasz csapat játékán, látszódott, hogy fejben összeszedték magukat és csak a győzelemre koncentrálnak. Jól védekezve és egy gólt szerezve 3 gólra felzárkóztak az utolsó negyed megkezdésére a hollandokhoz. Kisebb csodára lett volna szüksége az olasz válogatottnak a továbbjutáshoz, de a vízilabda az a sportág, ahol bármi megtörténhet. Szenzációs negyedik negyedet produkálva megcsinálták a lehetetlent és 3-0 arányban visszajöttek a mérkőzésbe. A lefújást jelző dudaszó pillanatában 5-5 állt az eredményjelzőn. A torna szabályai szerint döntetlen állásnál ötméteres dobások következnek. Ennek megfelelően sorakoztak fel a csapatok a kapu előtt. Az idegek párharcában Hollandia bizonyult a jobbnak, 5-4 arányban megnyerte a büntetőpárbajt, így bejutott a döntőbe.

Olaszország – Hollandia 5-5 (0-2, 1-3, 1-0, 3-0) (4-5 büntetőkkel)

Gólszerzők: Federica Radicchi 2; Arianna Garibotti, Elisa Queirolo és Rosaria Aiello 1 illetve Maud Megens 4; Sabrina van der Sloot 1

Az alsóház helyosztó mérkőzései is ezen a napon zajlottak, a 11. és a 9. hely sorsáról egy mérkőzés, míg az 5-8. helyéről két párharc döntött. A 11. pozícióért zajló Kanada – Kazahsztán mérkőzés 10 óra előtt, pár perccel vette kezdetét.

canadaFotó: waterpoloworld.com

A találkozón esélyeshez méltóan Kanada válogatottja  20-4 arányban győzte le Kazahsztán együttesét.

Kanada – Kazahsztán 20-4 (4-1, 5-1, 5-2, 6-0)

Gólszerzők: Monika Eggens 5; Carmen Eggens 4; Shae Fournier 3; Christine Robinson és Stephanie Valin 2; Krystina Alogbo, Emma Wright, Joelle Bekhazi és Dominique Perreault 1 illetve Anastassiya Mirshina 2; Aizhan Akilbayeva és Anna Turova 1

A kilencedik helyért 11 óra  10 perctől Magyarország válogatottja mérkőzött meg Brazíliával. A győztes kiléte gyakorlatilag már az első negyed végén eldőlt, ekkor ugyanis 5-2 arányban elhúzott a magyar csapat. A további játékrészek sem hoztak meglepetést, a második negyedet 6-2-re hozták Merész András lányai.

magyarFotó: MTI

A félidei pihenőt követően a csapatok 11-4-es magyar vezetés mellett kezdték el a harmadik negyedet. Ebben a játékrészben minden összejött a mieinknek, kapott gól nélkül játszva 6-0 arányban hozták ezt a játékrészt is. A végéhez közeledve sem tört meg a lendület, 5-3-as utolsó negyedet követően összesítésben 22-7 arányban múlta felül Magyarország válogatottja Brazíliát.

Magyarország – Brazília 22-7 (5-2, 6-2, 6-0, 5-3)

Gólszerzők: Keszthelyi Rita 5; Czigány Dóra, Bujka Barbara és Kisteleki Dóra 4; Antal Dóra 2; Szücs Gabriella, Takács Orsolya és Garda Krisztina 1 illetve Marina Zablith és Izabella Chiappini 2; Amanda Oliveira, Melani Dias és Gabriela Mantellato 1

Az 5-8. helyért az első kör párosítás alapján Kína – Spanyolország és Görögország – Oroszország találkozót rendeztek. A két párharc győztese játszik az ötödik helyért, a vesztesek pedig a 7. helyért küzdhetnek majd meg egymással.

spanyolFotó: waterpoloworld.com

A Spanyolország – Kína párharc is kemény összecsapásnak ígérkezett. Egy negyedet követően, 3-3-as állás után egy szerényebb második felvonás következett, amit 2-1 arányban hoztak a spanyolok. A félidő után minden erejét mozgósította a kínai válogatott, ennek megfelelően 4-2-re nyerték a harmadik harmadot. A két gólos különbség utólag sokba került a spanyolok számára, mert a záró játékrészben csak egy 2-2-es döntetlenre voltak jók, ami azt jelentette, hogy Kína játszhat az ötödik helyért.

Spanyolország – Kína 9-10 (3-3, 2-1, 2-4, 2-2)

Gólszerzők: Judith Forca 3; Laura Lopez 2; Anna Espar, Jennifer Pareja, Roser Tarrago és Maica Garcia 1 illetve Donglun Sun és Zihan Zhao 4; Xiaohan Mei és Dunhan Xiong 1

A helyosztó másik ágán Görögország együttese mérkőzött meg Oroszországgal. A görög csapat eddig nagy meglepetést okozva, jól szerepelt a kazanyi tornán, míg az oroszoknak nem úgy jött ki a lépés, ahogy szerették volna.

görögFotó: waterpoloword.com

A találkozót a hellének kezdték jól, 4-3-ra megnyerték az első negyedet. A hazai közönség biztatásának köszönhetően az orosz válogatott visszavágott és 4-1-re hozta a második játékrészt, így a félidei pihenőre 7-5-ös vezetés mellett vonulhattak a csapatok. Görögország nem akarta azonban feladni, a harmadik negyedet 3-2 a negyediket pedig 4-3 arányban nyerte meg, ezzel kialakítva a 15-15-ös végeredményt. Hasonlóan az elődöntő egyik mérkőzéséhez, itt is ötméteresek döntöttek a győztes sorsáról. Végül Görögország nyert 4-3-ra

Görögország – Oroszország 16-15 (4-3, 1-4, 3-2, 4-3) (4-3 büntetőkkel)

Gólszerzők: Antigoni Roumpesi 3; Christina Tsoukala 2; Stefania Charalampidi, Margarita Plevritou, Alkisti Avramidou, Alexandra Asimaki, Triantafyllia Manolioudaki és Eleftheria Plevritou 1 illetve Evgeniya Ivanova 4; Ekaterina Lisunova 3; Ekaterina Prokofyeva 2; Elvina Karimova, Evgeniia Abdriziakova és Anna Timofeeva 1