Nyolc között a magyarok

Csoportelsőként jutott a legjobb nyolc közé az Új-Zélandon zajló U18-as leány vízilabda-világbajnokságon a magyar válogatott, amely a szükséges öt helyett tizenkét gól különbséggel győzte le a németet.

STJ Öt gól különbség. Ennyivel kellett nyernie a magyar leány vízilabda-válogatottnak az aucklandi U18-as vb csoportkörének utolsó fordulójában Németország ellen ahhoz, hogy a D-ág első helyén végezzen. A csoportgyőzelem nem csupán erkölcsi értékkel bírt: az első helyezett kap egy nap pihenőt, s automatikusan a nyolc közé jut.

Up,polovb1A németeket már a vb előtti canberrai felkészülési tornán is sikerült legyőzni, a kérdés tehát elsősorban az volt, meglesz-e a várt gólkülönbség. Faragó Tamás, a leány-utánpótlásválogatottak szövetségi kapitánya és Godova Gábor, az U18-as együttes edzője a szerdai meccs előtt úgy döntött, pihenőt kap az eddig remekül védő Lekrinszki Gina, így a kapuban Magyari Alda kezdett. Az AUT Millennium-uszodában a mieink ez alkalommal is fehér sapkában játszottak. A ráúszásból sikerült elhozni a labdát, de az első támadás néhány másodperc után kudarcba fulladt,  pontatlan centerbejátszás miatt. Milos Sekulic együttese erőtlen, kapu fölött elröppenő lövéssel válaszolt. Egy perc hét másodperc telt el, amikor megszületett a találkozó első találata, mégpedig az egész csoportkör alatt bombaformában vízilabdázó Hertzka Orsolya jóvoltából. Az UVSE játékosa egyedül maradt az ellenfél kapuja előtt, s noha lövésébe a német kapus még belekapott, a labda a hullámokon ringatózva átjutott a képzeletbeli gólvonalon. A német ellenakciót Tóth Csenge látványos szerelése állította meg – még két perc sem telt el, s máris érződött, hogy a magyar csapat képes volt felnőni a feladathoz, nem nyomta össze a tét.

Ne feledjük: a tornát a FINA kísérleti szabályai szerint rendezik, egyszerre csak 5-5 mezőnyjátékos lehet a vízben, s a mieinknek alig néhány hónapjuk volt ennek, a hagyományostól igencsak eltérő karakterű vízilabdának a gyakorlására. A második magyar találat csak a 6. perc végén született meg (Vályi Vanda emberelőnyben talált be), ám innen nem volt megállás.

A félidőben már 7-1-re vezettünk, a folytatásban pedig tovább nőtt a különbség. A védekezésünk hatékonyságát jelzi, hogy a nyolc német emberelőnyből mindössze két gól született. Igaz, a fórok kihasználásában mi sem jeleskedtünk (4/12), ám ezúttal ez is belefért.

A végszó is a magyaroké volt, mégpedig egy, a német térfél közepéről dobott góllal, 1 perc 8 másodperccel a befejezés előtt. A vége 17-5 lett, azaz a magyar együttes csoportelsőként végzett a D-ágon. A legeredményesebb játékos – zsinórban immár a harmadik meccsen – Hertzka Orsolya lett, ez alkalommal négy találattal; összesen hét játékosunk dobott gólt. A csoport másik meccsén Kanada 19-4-re verte meg Mexikót. A Faragó-csapat egy nap pihenőt kap, addig az érintettek megvívják a nyolcaddöntőket a még kiadó helyekért.

Magyarország válogatottja pénteken az Új-Zéland–Olaszország találkozó győztesével találkozik a negyeddöntőben.