Péch Miklós bronzérmes, Gnám Tamara hatodik

Az máris biztosra mondható, hogy a kadetek újvidéki EB-sikerei után a junior-kontinensbajnokság is a magyar vívás történelmének a díszes lapjaira kerül. Siklósi Gergely párbajtőrdiadala után ma a kardban Péch Miklós küzdötte magát az elődöntőbe, míg a párbajtőröző hölgyek közül a mindössze tizenöt éves Gnám Tamara hatodik lett. Igaz, Miklós az elődöntőben kikapott az izraeli Voronovtól, így bronzéremmel zárta a napot.

Kiküldött munkatársunk, Pusztai Viola jelenti Újvidékről „Hazudnék, ha azt mondanám, nem volt becsukva a szemem, amikor az utolsó tust adtam. Nem azt szúrtam, amit elterveztem, improvizálnom kellett, de nagyon jól sült el” – az újdonsült junior Európa-bajnok párbajtőröző, Siklósi Gergely szerint így esett a döntőben az a találat, amely után a csapattársak többször is a levegőbe dobálták.

− Nagyon boldog vagyok, hogy így sikerült a napom. Az elmúlt két hétben nyüglődtem, szenvedtem, nem ment a vívás, rengeteg kétely kínzott. Kicsit furcsa most kimondani, hogy Európa-bajnok vagyok, nem érzek semmilyen változást, talán csak annyit, hogy nyugodtabb vagyok. De ez igaz volt az egész napomra is. Eddig mindig izgultam a világversenyeken, olykor asszó közben pánikoltam be, és azzal mindent elrontottam.

Nem a döntő volt az egyetlen asszója, amelyet aranytussal nyert meg, hiszen a nyolcaddöntőben Bányai Zsombort is azzal győzte le. Azt mondja, kettejük csörtéje általában egy tuson múlik, de azt 80-90 százalékban Bányai adja.

Most kicsit javított a statisztikán.

− Miután őt megvertem, a döntőig sima út vezetett. A négy között a német Unterhauser elleni asszómat magamnak tettem nehézzé. A döntő viszont nagyon kemény volt. Rubeš kiváló vívó, tagja a cseh felnőttválogatottnak, sőt, esélye volt részt venni a riói olimpián. Az asszó felét ő, a másikat én irányítottam, a végén nekem jött ki jobban a lépés. Szeretnék köszönetet mondani az edzőmnek, Szalay Gyöngyinek, a szüleimnek és a támogatóimnak. Nélkülük nem sikerült volna mindezt elérni.

A döntőben a magyar csapat tagjai szurkolásból jelesre vizsgáztak, a buzdítások közepette többször elhangzott a „Hajrá Herkules!-biztatás.

De hogy is lett Gergőből Herkules?

− Ezt a becenevet adták nekem a többiek – mondja nevetve. − Talán a hajam miatt, vagy azért, mert úgy tudok küzdeni, mint valami Herkules.

Gnám Tamara (balról) mesterien kibillentette egyensúlyából az ellenfelet, de hogy csuklót vagy lábat talált, azt csak a fényképezőgép tudja...

Gnám Tamara (balról) mesterien kibillentette egyensúlyából az ellenfelet, de hogy csuklót vagy lábat talált, azt csak a fényképezőgép tudja…

A junior párbajtőröző lányok meg nyugodtan megkaphatnák a Xéna becenevet, mert legalább olyan harcosak, mint a tévésorozat főhőse. Borsody Emma és mestere, Kovács Iván már annak is nagyon örült, hogy az elsőéves kadet a 32 közé jutott. De ugyanúgy volt ezzel a többi mester is, hiszen Gnám Tamara és Petri Renáta ugyancsak elsőéves kadetként vívta ki a juniorok között a részvétel jogát. És a csapat legidősebb tagja, Nagy Kinga is csupán ebben a szezonban lépett át a juniorok mezőnyébe.

Így már az is siker, hogy Gnám és Nagy is beverekedte magát a tizenhatba. Előbbi győzelmét a tőle már megszokott hangos kiáltásokkal ünnepelte, míg a kétszeres kadet vb-ezüstérmes csendben vette tudomásul, hogy vívhat a negyeddöntőért.

Tamara a nyolc közé jutásért azzal az orosz Irina Okotnyikovával csapott össze, aki egy körrel korábban Borsodyt búcsúztatta. Bár a tatabányai lánynak semmi veszítenivalója nem volt, a sisakon keresztül is látszott, hogy rendkívül feszült.  Így, amikor 14-14-es állásnál ő vitte be a győztes tust, az könnyek formájában tört ki belőle. Bár a negyeddöntőben a francia Mariem Gnom jobbnak bizonyult nála, a 15 éves vívó hatodik helye kiemelkedő eredmény.

A Spens Arénában  a férfi kardozók főtáblás küzdelmei is folytak már. A csoportkört Bancsics Máté, Kossuth Bálint, Kovács István és Péch Miklós is sikerrel vette. Utóbbi kettőnek már a 64 között pástra kellett lépnie, Péch egy tussal nyert, Kovács egy tussal kikapott, így a 32 között három magyar lett érdekelt

Miközben a fiúk vívnak, Gnám Tamarát elkapom néhány mondatra, hogy megtudjam, hogyan értékeli a juniorok között elért hatodik helyét.

− A kadetben nem ment, és bennem volt a bizonyítási vágy, hogy juniorban jó eredményt érjek el. A szezonban Világ Kupa-versenyen vívtam már a nyolc között, a verseny közben azokra az asszókra gondoltam. Az orosz lány elleni volt az első asszóm, amely után örömkönnyeket hullattam. Nagyon vártam már ezt a pillanatot, most összejött. A negyeddöntőre viszont elfáradtam, nem éreztem a francia ellen a vívást, de a hatodik helynek is nagyon örülök.

Aztán elengedem, hadd szurkoljon a többiekkel Péch Miklósnak, aki már a tizenhat közé jutásért küzd a sárga páston a francia Canelivel. „Mindenért kiabálj” – szól az edzői utasítás, mire valaki a magyarok közül meg is jegyzi: egyszerű a taktika. Lehet, viszont van némi értelme… Péch nyeri az asszót, és a párhuzamos páston így tesz Bancsics is. A magyarok meg továbbvonulnak, a piros páston ugyanis elkél a buzdítás Kossuth Bálintnak. De hiába örül kórusban a maroknyi szurkolótábor egy-egy tus után, a román vezetőbíró rendre az ukránnak ítéli a találatokat. Az pedig végül a magyar fiú kiesését jelenti.

A késő délutáni programban tehát még két kardozónak szurkolhattunk.

Igaz, Bancsicsnak a nyolcaddöntőben véget ért a verseny, miután nem találta az olasz Dreossi ellen a nyerő taktikát. Utóbbi egyébként hatalmas meglepetésre a következő körben búcsúzott, és a legyőzője, az izraeli Voronov majd kiugrott a bőréből, amikor bevitte az utolsó tust. Ezt a magyar csapat a pást másik végéről nézte, miközben Péchnek drukkolt a négy közé jutásért. Az MTK kardozója ugyanis a tizenhat között két tussal felülmúlta a görög Giakomatoszt. A kiemelések alapján nem ő számított az asszó esélyesének, de ugyanez igaz volt az orosz Lokanov elleni negyeddöntőjére is.

„Ez milyen tus volt!” – mondogatták egymásnak a csapattársak a tizenharmadik után, amit Miklós már szinte a földön fekve vitt be ellenfelének. Az asszó első felében még a magyar futott az eredmény után, de ekkor már kettővel vezetett. Kötélből vannak az idegei, ezt az összes asszójában bizonyította, és most sem hagyták cserben. 14-14, tudja mindenki, mit jelent: aki előbb talál, az nyer.
„Megvan!” – kiabálta világgá a magyar fiú, miután egylámpás tussal megnyerte az asszót.

Az őt ünneplő táborban két jelző, a hihetetlen és az elképesztő vitte a prímet.

JUNIOR EURÓPA-BAJNOKSÁG, ÚJVIDÉK
Női párbajtőr egyéni, 90 induló
Csoportkör: Borsody Emma 4 győzelem/2 vereség, Gnám Tamara 5/1, Nagy Kinga 4/2, Petri Renáta 4/2
A 32 közé jutásért: Borsody−Zamorano (spanyol) 15-14, Gnám−Grijak (szerb) 15-10, Nagy−Griscsik (ukrán) 15-9, Petri−Schlier (román) 15-11
A 16 közé jutásért: Gnám−Fehrer (osztrák) 15-9, Nagy−Cisneros (spanyol) 15-10, Okotnyikova (orosz)−Borsody 15-10, Treudt-Gösser (német)−Petri 15-9
Nyolcaddöntő: Stahlberg (német)−Nagy 15-12, Gnám−Okotnyikova (orosz) 15-14
Negyeddöntő: Ngom (francia)−Gnám 15-9
Férfikard egyéni, 61 induló
Csoportkör: Bancsics Máté 4 győzelem/2 vereség, Kossuth Bálint 4/1, Kovács István 1/4, Péch Miklós 3/3
A 32 közé jutásért: Péch−Kirpicso (fehérorosz) 15-14, Krause (német)−Kovács 15-14
A 16 közé jutásért: Bancsics−Pjatro (fehérorosz) 15-9, Péch−Canali (francia) 15-11, Nikitin (ukrán)−Kossuth 15-13
Nyolcaddöntő: Bancsics−Dreossi (olasz) 15-9, Péch−Giakomatosz (görög) 15-13
Negyeddöntő: Péch−Lokanov (orosz) 15-14

 

Előzmények
Március 5. Női kard, férfitőr
Március 6. Női tőr, férfipárbajtőr (magyar arany)

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS