Pécsről Barcelonába távozott a nigériai kosaras tehetség

Kevesen tudják, de James Ugochukwu Nnaji, aki nemrég azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a Barcelona színeiben 17 évesen pályára lépett az Euroligában, akár a magyar válogatott erőssége is lehetne.

A 17 éves tehetség, James Nnaji (fotó:Getty Images)

Pontosabban lehetett volna, mert úgy tűnik, a honi kosárlabda bukta azt a lehetőséget, hogy úgy legyen magyar, mint például Váradi Benedek, vagy Vojvoda Dávid és ne úgy, mint a szintén honosított, a franciák elleni vb-selejtezőn centerként nulla ponttal záró Kemal Karahodzsics.

Pedig a még mindig növésben lévő nigériai srác extra, és már most lenyűgözőek a paraméterei: 209 centiméteres magasságához 227 centiméteres karfesztávolság párosul, és majd 100 kilogrammot nyom (egy deka súlyfelesleg nincs rajta). Ha a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége (MKOSZ) időben lép, és magához köti az előbb-utóbb alighanem az NBA-ben kikötő kosarast,

a következő húsz évre megoldotta volna a válogatott folytonos centerproblémáját.

Miért akarna magyar lenni egy nigériai srác?

James Nnaji 14 évesen, 2018 októberében érkezett Magyarországra, a pécsi Rátgéber László Nemzeti Kosárlabda Akadémiára és két év után, 2020 októberben távozott Európa egyik legjobb kosárlabdacsapatához.

„Keresztény, nigériai családba született, művelt, zongorázni tudó srácról beszélünk, aki hazájában 12 évesen kezdett kosarazni. Egy videó alapján szúrtuk ki, ez alapján igazoltuk le. Pécsi családnál helyeztük el, segítségükkel két év alatt sikeresen adaptálta az európai élethez, kultúrához, étkezéshez szükséges tudást, elkezdett szépen magyarul beszélni. Eközben mi felkészítettük a kosárlabdaéletre, megfelelő mentalitásra neveltük.

Annyira szeretett itt lenni, hogy egyértelműen második otthonaként, még inkább első európai otthonaként tekint Magyarországra, szeretett is volna magyar állampolgár lenni, ám most már mégsem lehet az megkötések nélkül

– mesélte honlapunk megkeresésékre Rátgéber László.

Az akadémia névadója utolsó mondatával arra utalt, hogy a Nemzetközi Kosárlabda Szövetség (FIBA) szabályai szerint 16. születésnapja előtt bárkit, minden további nélkül lehet honosítani. Ebben az esetben a sportoló az új országa állampolgáraként játszhat akár az utánpótlás-, de a felnőtt válogatottban is. 16 évesen és egy naposan azonban már nincs lehetőség honosításra, csak külön országok közötti megállapodással és FIBA-engedéllyel.

– A főtitkár úr a napokban kérte be tőlünk azt a levelet, amit tavaly, még James 16. születésnapja előtt elküldtünk Szalay Ferencnek, a szövetség elnökének a szolnoki polgármesteri hivatali emailcímére. Ebben felvetettük – és tudom, hogy vannak ellenérzések, mert ugyan három éve még engedte az MKOSZ szabályzata, hogy külföldi igazoljon a magyar utánpótlásba, ám pillanatnyilag már nem, de ennek ellenére –, érdemes lenne Nnajit honosítani.

Ha másnak, például harmincéves kiöregedett amerikainak, aki aztán eltűnik az országból és egy meccset sem játszik, adunk állampolgárságot, úgy James kellett volna legyen az első, akivel kivételt teszünk – mondta a mesteredző.

(A teljes írás a 24.hu oldalain olvasható)

Post Views: 13