Perben a látszattal

Sokkal jobban játszottak a magyar ifjúsági asztaliteniszezők a franciaországi világbajnokágon, mint a nyári Eb-n. Majoros Bence kiemelkedő teljesítményt nyújtott, ami visszaigazolja neki: jó úton jár.

Pusztai Viola Elmaradt a szenzáció, mégis pozitívan lehet értékelni a magyar ifjúsági asztalitenisz-válogatott világbajnoki szereplését. Ahhoz képest, hogy az utolsó pillanatban derült ki, hogy a visszalépések miatt teljes csapattal vehet részt a franciaországi vb-n, nem vallottak szégyent a játékosok. Sőt, olyan meglepetéseket okoztak, amilyenekre senki sem számított.

Ki kell emelni Majoros Bence teljesítményét. A tizennyolc éves játékos azután, hogy harmadik lett az európai ifjúsági Top 10 bajnokságon, ismét bizonyította: korosztályában a legjobbak közé tartozik. Nemcsak olyan európai topjátékosokat vert meg, mint az Eb-győztes francia Alexandre Cassin, a ranglistanegyedik, szlovén Darko Jorgic vagy az ötödik lengyel Patryk Zatówka, de elkapta a nála sokkal esélyesebb dél-koreai Pak Dzsong-vut is.

Nem is akárhogy: ellenfele 3-1, 9-4-re vezetett, onnan fordította meg a meccset.

Majoros Bence bizonyított a vb-n Forrás: ITTF

Majoros Bence bizonyított a vb-n  •  Forrás: ITTF

− Addig azt játszottam, amit szoktam. Hangosan hajtottam magam, mentem előre, de egyszerűen úgy éreztem, hogy így nincs sanszom. Elkezdtem csöndben játszani, minden egyes labdára koncentrálni, és láttam a koreai arcán, hogy nem érti, mi történik. Teljesen belezavarodott a játékba, én pedig egyre jobban jöttem fel, pontosabban játszottam, és ennek köszönhetően 4-3-ra nyertem.

Egyesben a nyolc közé jutásért a felnőtt-világranglista 55. helyezettjével, a hongkongi Kvan Kit Hóval mérkőzött, s csupán három meccslabdára volt attól, legyőzze. Eleve úgy állt az asztalhoz, hogy van esélye, hiszen a tavalyi sanghaji vb-n 3-2-re diadalmaskodott ellene a csapatversenyben.

− Tudtam, ha nyerni akarok, magasabb szinten kell játszanom, és ez 3-1-ig sikerült is. Aztán két sima szettel visszajött a meccsbe, de a döntő játszmában mindketten nagyon pontosan játszottunk. 7-5-ig vezetett, onnan fordítottam 10-7-re. Nem akartam nagy poént csinálni, csak beütni még egy pontot, de végül 13-11-re kikaptam…

Úgy érzi, párosban Bruckner Mátéval a vb-n nyújtották az eddigi legjobb teljesítményüket, amit igazol, hogy hajszál választotta el őket a nyolc közé jutástól a francia Cassin, Bertrand duóval szemben. Bár vegyes párosban neki nem ment túl jól a játék, Imre Leilával remekük kiegészítették egymást, minek köszönhetően a nyolcaddöntőig meneteltek.

− Összességében elégedett vagyok a teljesítményemmel, mert az elért eredmények azt mutatják, sokat fejlődtem, jó úton járok.

Bátorfi Zoltán meg van győződve arról: ha az ifjúsági éveitől a vb után búcsúzó Majoros továbbra is keményen dolgozik, a felnőttek között is sikeres lehet. A fiúk kapitánya vegyes érzésekkel gondol vissza a franciaországi viadalra. Egyrészt sajnálja az elszalasztott lehetőségeket, például a csapat nyolc közé kerülését, amitől egy szettnyire voltak a fiúk. Másrészt viszont a pozsonyi Európa-bajnoksághoz képest nagy előrelépést lát a játékban.

− El kell hinnünk, hogy a legjobbak közé tartozunk, ezt Majoros eredményei is bizonyítják. Számtalan esetben volt nyerési esélyünk, és mindig csak hajszálon múlott, hogy ne végezzünk előkelőbb helyen. Az ázsiaiak most is domináltak, de az európaiak már nem voltak tőlük olyan messze, mint az elmúlt években. Még több edzéssel, és nagyobb önbizalommal őket is le lehet győzni.

A Bruckner, Hartbrich vegyes páros is közel volt a bravúrhoz Forrás: ITTF

A Bruckner, Hartbrich vegyes páros is közel volt a bravúrhoz  •  Forrás: ITTF

Hogy min csúsztak el a magyarok a legtöbb esetben kiélezett szituációban? Bruckner Máté szerint – aki a már említett, franciák elleni párosmeccsen, Hartbrich Leonie-val vegyes párosban az Eb-győztes román kettőssel szemben, és csapatban, a szlovénok ellen a nyolc közé jutásról döntő találkozón is átélte, milyen nyert helyzetből kikapni – nem volt annyi önbizalmuk, mint az ellenfeleknek, s ezen a jövőben mindenképpen dolgozniuk kell.

Ezzel egyetért Timfalvi Gergő, aki Molnár Istvánnal csaknem bravúrt hajtott végre a francia Akkuzu, Ruiz kettőssel szemben:
− Miután az utolsó pillanatban derült ki, hogy mehetünk a vb-re, én annak is örültem, hogy részt vehettem, és sok tapasztalattal gazdagodtam. Ha összeszokottabb párost alkotunk Pistivel, sikerülhetett volna legyőzni a franciákat, de majd a következő versenyen.

Ugyanabban bízhatnak a lányok is, hiszen Imre Leila vegyes párosban elért nyolcaddöntős helyezésén kívül nem sok babér termett nekik. Tegyük hozzá: a csapatban tavaly serdülő Eb-bronzérmet nyerő Hartbrich Leonie-nak és Fehér Orsolyának is ez volt az első ifjúsági világbajnoksága, így fontos tapasztalatokkal gyarapodott.

Majoroshoz hasonlóan 2016-ban Imre Leila is átlép a felnőttek, illetve U21-esek közé. A vegyes párosban elért eredményével szépen búcsúzott az ifjúsági korosztálytól:
− Még most sem hiszem el, hogy a tizenhat közé jutásért nyertünk a Puerto Ricó-i, thaiföldi kettős ellen – mondta a hazaérkezéskor a Ferihegyi reptéren. − Miután a döntő szettben 7-4-re vezettek, a sírból hoztuk vissza a meccset. Örültem a győzelemnek, büszke vagyok rá.

Bár a vb előtt többen hangot adtak aggodalmuknak a Párizsban történt események miatt – többek között Japán és Tajvan is visszalépett a versenytől – La Roche-sur-Yon-ban rendben zajlottak az események.

A kedélyeket inkább a bírói ítéletek borzolták. Bátorfi szerint „rossz értelemben vezették szigorúan a mérkőzéseket.” De miután az mindenkit sújtott, játékosnak és edzőnek is együtt kellett élnie a helyzettel:
− A csarnok, a beütőterem egyébként gyönyörű volt, rengeteg néző szurkolt a lelátón, köztük sok gyerek. Mindenért kárpótolt, hogy ilyen közegben játszhattunk.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS