Peterhansel 12. alkalommal nyerte a Dakart

Tereprali

2016. január 16. szombat, 14:50

Szerző: Strommer Benjamin, Fotó: DPPI

A francia 25 év után a Peugeot első győztese. A WRC-sztárok remekeltek az utolsó szakaszon, Loeb nyert Hirvonen előtt. Price az első a motorok, Marcos Patronelli a quadok közt.

Viszonylag kevés akció zajlott a Dakar utolsó, Villa Carlos Paz és Rosario közötti szakaszán, amelynek a megszokottnál rövidebb, csupán 180 kilométeres távja volt gyorsasági. A mezőny többsége arra törekedett, hogy előnyét beosztva ne kövessen el felesleges hibát. Ez volt a Peugeot-pilóta Stephane Peterhansel stratégiája is, aki a szombati napot csupán 13. helyen zárta, előnyéből azonban így is 34 percet megőrzött Nasser Al-Attiyah-hoz képet. A francia pilóta 12. alkalommal, a versenybe tavaly visszatérő Peugeot ötödször nyerte a tereprali-viadalt. Peterhansel elsősége azonban nem tekinthető véglegesnek: a hétfői szakaszon történt incidense miatti fellebbezés még hónapokig elhúzódhat.

Mikko Hirvonennek azonban volt oka hajtani, az újonc Mini-pilóta ugyanis a napot mindössze négy perc hátrányban várta az utolsó dobogós helyet birtokló Giniel de Villiershez képest. Úgy tűnt, pénteki részsikere után második szakaszgyőzelmét is megszerezheti, végül azonban alulmaradt korábbi WRC-s riválisával, Sebastien Loebbel szemben, aki az első mérőpontnál még egy perces hátrányban volt. De Villiers csak nyolcadik helyen zárta a napot, ám dobogós pozícióját megvédte a finntől. Egy Peugeot, egy Mini és egy Toyota ért célba mögöttük.

Leeroy Poulter szerezte meg az ötödik helyet a verseny nagy részében látványtalanul teljesítő 2014-es győztes, Nani Roma előtt. Bár a Peugeot uralta a Dakart, egyedül Peterhansel tudott ezt tükröző pozícióban célba érni, Cyril Despres hetedik, a négy szakaszt nyerő és eleinte éllovas Sebastien Loeb kilencedik lett. A versenyt korábban vezető Carlos Sainz műszaki hiba miatt szerdán adta fel a dél-amerikai küzdelmet, a nagy nevek közül ő volt az egyedüli búcsúzó.

Kettő első siker született a motorok kategóriájában, a chilei Pablo Quintanilla első szakaszgyőzelmét, míg az ausztrál Toby Price első Dakar-győzelmét szerezte. Price legfőbb ellenfele Paulo Goncalves volt a verseny során, ő azonban kedden egy törött hűtő miatt veszített sok időt, csütörtökön pedig balesetet szenvedett és feladta a versenyt. Price, a gyári KTM versenyzője 40 perces előnnyel nyert a privát KTM-es Stefan Svitko előtt – az osztrák márka zsinórban 15. elsőségét gyűjtötte. A Husqvarna-versenyző Quintanilla egészíti ki a dobogót.

A chilei mögött Helder Rodrigues és Kevin Benavides zárta a gyorsaságit, Price és Svitko negyedik és ötödik lett. az újonc Benavides azonban 1 perc különbséggel megőrizte az összetett negyedik helyét a rutinos Rodriguessel szemben. Ki kell emelni Antoine Meo hősies szereplését, aki pénteki bukása után sérülten teljesítette végig a napot. Bár a szakaszt csupán 53. helyen zárta, az összetettben 7. pozícióban végzett.

Marcos Patronelli megszerezte a győzelmet a quadosok között – ez a kategória ért a célba először –, harmadszor megnyerve a Dakart, csupán 5 perccel Alejandro Patronelli előtt.  A testvérek egymást követve teljesítették az utolsó szakaszt – a verseny nagy részében hasonló volt stratégiájuk, egymással nem bocsátkoztak harcba. Az utolsó dobogós helyet megszerző Brian Baragwanath lemaradása 1 óra 41 perc az összetettben. A szakaszt egyébként ő nyerte, így elhalászva a harmadik helyet Sergey Karyakintól.

A kamion kategóriát Gerard de Rooy nyerte több mint egy órával Mardeev és Villagra előtt. A szakasz leggyorsabbja, Hans Stacey az összetett negyedik helyén zárt, egyelőre csupán a mezőny kis része ért célba.